Hátfájásaink nyomában

Élete során minden ember megtapasztalja a hátfájdalmat, van akinek meghúzódik, kialudja, izomlázas, ráesik. Ennek fogunk most utána járni, hogy milyen problémák okozhatnak nekünk hátfájást.

  1.   Nyaki gerinc probléma: ez igen gyakori, a nyaki gerincünk elváltozása, problémát generál a háti gerincszakaszon is. Ilyenkor alkalmazhatjuk azt a nyaktornát, és tanácsokat, melyet leírtam a fejfájásos cikkben.
  2.   Váll/ vállövet érintő probléma: nagyon gyakori, hogy válltörés, vagy ficam, zúzódás után hátfájdalom jelenik meg. Ennek egyik oka a kényszertartás, melyet a sérülés következtében önkéntelenül is, de hozzászoktunk, hogy védjük a sérült testrészünket. A másik, ami okozhatja, hogy a sérülés miatt, ha nem volt átmozgatva kellőképpen (gyógytorna hiányában) a lapocka is elkezdett letapadni. Ez azt jelenti, hogy a mellkason a vállízületi mozgások során nem tud elmozdulni, és ez nem csak a vállban okoz mozgáskorlátozottságot, de hátfájdalmat is okozhat a merev izmok miatt.
  3.   Lapocka sérülések: maga ha a lapocka törik, esetleg megzúzódik, annak a fájdalma során szintén nincs mozgatva a terület, és letapad a lapocka, amiatt, hogy bizonyos izmok merevvé váltak. Ahogy sikerül oldani az izmok merevségét, utána fokozatosan visszatérnek a mozgások is, a fájdalom csökken.
  4.   Gerincferülés/ Scheuermann betegség: nemcsak kamaszkorban, de ugyanúgy felnőttkorban is tudnak fájdalmat okozni. Az általam leírt cikkekben is, ha olyan eset van, amikor nem sikerült a gerinc görbületeit a normál tartományba visszaszorítani kamaszkorban, akkor felnőtt korban okozhat fájdalmat. Ezek általában a túlterhelésből, és izomgyengeségből adódó fájdalmak, melyeken a gyógytorna, és a rendszeres testmozgás hamar tud segíteni.
  5.   Derékfájdalom: A derékról eredő probléma is okozhat hátfájást, hiszen ahogy a lumbalis gerinc görbületei megváltoznak, ehhez próbál alkalmazkodni a háti szakasz is. Ha a derékfájdalom megoldódik, utána csökkenek a háti panaszok is.
  6.   Hanyagtartás, ülő életmód: általában ez a leggyakoribb dolog, ami a hátfájdalmak nagyrészét okozza. A gerinc görbületei megváltoznak, így az izmok állapota is megváltozik, bizonyos izmok merevvé, feszessé válnak, míg más izomcsoportok pedig gyengülnek, ennek következtében nem tudják az izmok stabilizáló szerepüket ellátni. A hosszantartó ülés legalább óránként szakítsuk meg!

A fent leírtakból látszik, hogy mennyire fontos szerepet játszik a helyes testtartás kialakítása, illetve annak megőrzése a mindennapjainkban, hiszen sok fájdalmat tudnak okozni. A hátfájdalmak elkerülhetőek, és megelőzhetőek megfelelően végzett testmozgással. Nagyon jó az úszás, és a vízben végzett testmozgások (aquafitness, aerobik..stb.), edzőtermekben különböző gerinctréningek, fitball edzések, BOSU edzések, TRX, pilates, BodyArt..stb. Mielőtt ezekbe kezdenénk az okot mindenképpen kutassuk fel, hiszen nem mindegy, hogy a mozgáshiány miatt fáj a derekunk, vagy egy gerincsérv miatt. A kettő között hatalmas különbség van, és a gerincsérvnél ezek a mozgásformák csak később jöhetnek szóba! Ha van rá lehetőségünk olyan tréningekre járjunk el, amelyeket gyógytornász tart!

Remélem, hogy tudtam segíteni az Ön fájdalmának felderítésében is!

Nyaki gerincsérv kezelése

Nemcsak a lumbalis gerincen, de a nyakunkon is előfordulhat a porckorongok sérvesedése, ha nem megfelelően terheljük a gerincünket. A gerincsérv, bármely testtájunkon is legyen mindig egy globális tartáskorrekciós probléma talaján alakul ki. A lumbális szakaszon, ahogy a görbület elsimul, itt pedig ahogy előrehelyezzük a nyakunkat. Az előző bejegyzésemben leírtam, hogy melyek a tünetei az előrehelyezett nyaktartásnak, és mely izmok válnak érintetté, az általam adott gyakorlat hasznos lehet gerincsérv esetében is, csökkentheti a fájdalmakat.

Nyaki gerincsérv tünetei:

  •         zsibbadás, először a nyak- váll területén, majd egyre távolabbi testtájakon jelenik meg: felkar, könyök, alkar, csukló, ujjak
  •         minél messzebbre sugárzik ki a tünet, annál nagyobb nyomás alatt van az ideggyök
  •         hangyamászás érzés, esetleg érzéskiesés, felkar izmok gyengesége
  •         gyengült kézfogás, szorítóerő
  •         a kéz ügyetlenné válik, esetleg fokozottan érzékenyek az ujjbegyek

Kezelési metódus:

  1. Konzervatív kezelések: Elsőként ezt javasolnám, akinek még csak lokális zsibbadása van, vagy 1-2 hete kezdett el kisugározni az egész karra a tünet, azoknak lehet, hogy elegendő lesz a tartáskorrekció, nyaktorna rendszeres végzése. Ide tartozik a McKenzie- módszer is, melyet a nyaki gerinc betegségeiben is alkalmaznak. Fontos megemlítenem, hogy ha az izmok merevségé is oldjuk: trapéz felső, tarkóizmok, fejbiccentő izom, már azzal is nagy fájdalomtól tudjuk a pácienst megszabadítani, továbbá az izmok funkciója is javulni fog. Ezek fogják az alapján megteremteni a mozgásterápiának.
  2. Gyógyszeres kezelés: a mozgásterápia alatt az orvosok szoktak javasolni gyógyszereket is, melyek általában igen erős fájdalomcsillapítók. Pár hétnél tovább nem javasolt a szedésük, mert a gyomrot, és a májat tönkreteszi.
  3. Műtéti kezelés: ez protokollárisan akkor szükséges, amikor már a teljes gerincvelő nyomás alatt van, akkor viszont sürgősséggel alkalmazzák. Nyaki gerincsérv szinte sosem jut el oda, hogy az egész gerincvelőt tudja komprimálni. Az orvos megítélése, és főként a beteg fájdalomküszöbe az, amit a műtét szükségességét meghatározza. Műtétet követően is szükséges a gyógytorna, ahol a tartáskorrekció, és a zsugorodott izmok lazítása a legfontosabb szerep. A tartáskorrekció során nemcsak a nyak illetve fejtartást javítjuk, hanem globálisan a háti és lumbalis gerinc korrekciójára is nagy hangsúlyt fektetünk, hiszen ha egy szegmentben probléma van, az hatással van a többi szegmentre is. 

Remélem, hogy ezzel a leírással, illetve tájékoztatással hozzájárultam ahhoz, hogy tisztábban lássa milyen lehetőségink vannak a nyaki porckorongsérv kezelésére, tüneteink csillapítására. Ha a témához kapcsolódóan további kérdései merülnek fel az agostonaida@gmail.com címen tudok további felvilágosítást nyújtani.

Derékfájással edzőteremben?

Nagyon sokszor kérdezik főként a fiatal páciensek, hogy gyakran járnak edzőterembe, és mi az a feladat, amiket végezhetnek a derékfájásukkal úgy, hogy közben nem ártanak magunknak vele. Látatlanban nehéz pontos gyakorlatokat meghatározni, hiszen sok minden múlik a feladat kivitelezésének pontosságán. Itt elsősorban azokat szeretném felsorolni, amely eszközöket érdemes elkerülni, ha derékfájásunk van.

Porckorongsérv:

A leggyakoribb probléma a fiatalok körében, ennek egyik oka az ülő életmód, és a gyenge izomzat. Nagyon fontos, hogy ha úgy megyünk edzőteremben, hogy fáj a derekunk, és diagnosztizálva van a betegség, de éppen akkor nincs kisugárzó panaszunk, akkor a futást kerüljük! Ha nem tudjuk megfelelően tartani a lumbalis gerincünket, úgy, hogy a fájdalmat csökkentjük mozgás közben, akkor nem érdemes futni, mert azzal csak rontunk a helyzeten. Helyette jobb, ha göröngyös talajon sétálunk, vagy pedig az ellipszis gép használata során nincs olyan nagy nyíróerőknek kitéve a gerincünk, mint futáskor. Fontos még, hogy érdemes a felhúzásokat is elkerülni, hiszen állásból kell ilyenkor emelni igen nagy súlyokat, ami tovább ront a helyzeten. Aki ilyen problémával rendelkezik annak javaslom, hogy minél többet használjon fittballt, BOSU-t, vagy TRX-et, ezeket építse be az edzéseibe, de úgy végezze a gyakorlatokat, hogy a gerinc megfelelő helyzetben legyen beállítva. Előtte érdemes egy gyógytornásszal konzultálnia.

Csigolya elcsúszás:

A futás itt is szintén tiltó listára került, a felhúzással együtt. Spinning, futópadon való séta, ellipszis ajánlott helyette. Itt is fontos, hogy minél több instabil eszközt használjunk az edzésünk során: fittball, BOSU, TRX, dynair párna.. stb. Ugró, rugó sportok kifejezetten kerülendők, hiszen az plusz kompressziót, nyíróerőt generál a gerincben. A bordásfalon végzett húzódzkodás megengedett, ha már erősebbek vagyunk meg lehet próbálni térdfelhúzást is a bordásfalon, itt viszont figyelni kell végig a hasunk feszítésére, mert anélkül többet ártunk, mint használunk.

A két betegség ugyanazon elven tud létrejönni: a csigolyákat összekötő mélyen fekvő izmok gyengék, így sem a porckorongot, sem a csigolyákat nem tudják a helyükön tartani a rájuk ható nyíróerők ellenében. Ezért is fontos mind a két esetben, hogy minél több instabil felszínnel dolgozzunk, mert ahogy ezeken az eszközökön egyensúlyozunk, úgy aktiváljuk azokat a pici izmokat, melyek megadják a gerincünk stabilitását.

 

Gerincferdülés:

Itt fontos tudnunk és tisztában lenni azokkal a mozdulatokkal, amelyek a korrigált helyzetet fenntartják. Érdemes előtte a Schroth gyakorlatokat megtanulni, hiszen ha már megy önállóan a korrekció, utána már arra kell figyelni, hogy sportolás közben ezt a korrigált testhelyzetet végig fenntartsuk, és úgy nem fogjuk rontani a görbületünk mértékét. Kifejezetten ajánlott a fittball-os edzés, TRX tréning, de ezek során végig figyelni kell, hogy ne a görbület irányára dolgozzunk rá, hanem korrigálva végezzük a gyakorlatokat!

Akinek nincs diagnosztizálva semmilyen probléma, amely indokolná a rendszeresen visszatérő derékfájdalmakat, javaslom, hogy keressen olyan személyi edzőt, aki gyógytornász is. Előbb konzultáljon vele, megtanulják a megfelelő gyakorlatokat, és egyénre szabottan meg fogja tudni mondani, melyek azok az eszközök, amelyeket érdemes kerülnie.

Ha az olvasottakhoz kérdése merül fel, szívesen válaszolok rá emailben: agostonaida@gmail.com 🙂

Fejfájásunkat okozhatja a nyaki gerincünk problémája?

Meglepő, de ez az, ami engem is érint heti gyakorisággal, a nyaki gerincről panaszt okozó fejfájás. Először csak merevnek érezzük a nyakunkat, jólesik átmozgatni, vagy ha mozgás közben „kiroppan”. Majd tarkótájékon is érezhetünk feszülést, merevségérzetet, de ha a fájdalom tipikusan hátul a tárkótájékon jelentkezik, vagy oldalt, akkor az általában a nyaki gerinc problémájával áll összefüggésben.

A nyaki gerinc problémák szintén az ülőmunka kialakulásával egyidősek. Régebben csak időseknél volt jellemző a nyakfájdalom, általában kopás miatt alakul ki náluk, de a fiatalabbak körében már gyakoribb mint időseknél. Az irodában ülve egész nap görnyedve a széken a monitort nézve, a nyakunk helyzete megváltozik. A fejünket előretoljuk, és így végezzük a munkánkat. Ilyenkor a nyaki gerincre az optimális 4-5 kg súly helyett akár a kétszerese is nehezedik. Az előrehelyezett fejtartás során a tarkóizmok és a fejbiccentő izom fog zsugorodni, ennek következtében ezen izmok eredési, illetve tapadási pontja lesz nyomásérzékeny és fájdalmas.

A rossz nyaki helyzetben végzett munka során a vállainkat is felhúzzuk, ezáltal a trapéz felső is merevvé, fájdalmassá válik. Ez az izom egyébként a szorongós, stresszesebb időszakban is az arra érzékenyeknél fájdalmat okozhat.

Hogyan javíthatjuk ezeket a fájdalmakat?

  •         elsőként az irodai munkakörülményeket kell rendezni, megfelelően beállítani a szék, vagy az általam megírt bejegyzésekben használt ülőfelületeket úgy kell beállítani, hogy kényelmesen elérjük az asztalt
  •         a monitort szem magasságba helyezzük el, mert ha ettől magasabban van, akkor szintén terhelhet helyzetben lesz a nyakunk
  •         ha nem irodai munkát végzünk, inkább autóban ülünk többet, akkor az ülést, és a kormányt állítsuk be a saját testmagasságunkhoz, és ha fáradunk, akkor a fejünket támasszuk meg
  •         egy apró kis gyakorlatot tudok ajánlani, amivel oldhatjuk a fájdalmakat. Egy széken kényelmesen elhelyezkedünk ülve. Az állunkat behúzzuk (közelítjük a mellkasunkhoz, de a fejünket nem hajtjuk előre!), és a tarkónkat próbáljuk a plafon felé tolni, így nyújtózni a nyakunkkal
  •         ha a trapéz felső, tarkóizmok, fejbiccentő izom nagyon merev, akkor érdemes megpróbálkozni a köpöllyel, FDM-mel, ezekről bővebben lehet olvasni az erről készült bejegyzéseimben is.
  •         alváshoz érdemes anatómiai nyakpárnát vásárolnunk, mert egy rossz alvó pozíció (kezünk a fejünk alatt, vagy a párna alatt, hasonfekve pedig a nyakfájósoknak semmiképp nem ajánlott az alvás!) nagyon sokat tud rontani a helyzeten, és már reggel ébredhetünk fájdalommal

Remélem, hogy tudtam segíteni a problémájának megoldásában!

Gerinckímélő ülés? Lehetséges! 1. rész

Az egész napos ülés köztudottan nem tesz jót a gerincünknek, este a munkából hazaérve mindenki érzi magán, hogy fáj a dereka, nem úgy mozog, ahogyan kellene. Most szeretnék néhány praktikus tanácsot adni, hogyan tudjuk tehermentesíteni a porckorongjainkat, és tehetjük gerincbarátabbá a munkahelyünket 🙂

 

Aktív ülést biztosító eszközök: Ma már számos ilyen eszköz található a sportboltokban. Az aktív ülés lényege, hogy a mélyizmok működésével tartjuk egyenesen a gerincünket, ezzel levesszük a terhet a szalagokról és porckorongokról. Viszont ez a helyzet sem tartható fent egész nap, mert az izmaink elfáradnak. Inkább az a célravezető, hogy váltogatjuk a széket, és ezeket az eszközöket, így valamelyest egyensúlyban lesz a pihenés- terhelés aránya az izmainkat tekintve.

Miért lesz ez jó nekünk? A legtöbb degeneratív gerincbetegség (kopás, gerincsérv) megelőzhető lenne azzal, hogy a mély- törzsizmainkat megerősítjük. Helyesen és rendszeresen használva az eszközöket sok fájdalomtól és gyógyszer szedésétől kímélhetjük meg magunkat hosszútávon.

1.) fittball:

  • vásárláskor a saját testmagasságunkhoz válasszunk fittballt, mert csak akkor tudunk rajta helyesen ülni
  • az alábbi táblázatban összefoglaltam, hogy a testmagasságunkhoz kb. milyen nagyságú labdát érdemes választanunk

testmagasság (cm)

labda átmérője (cm)

145-155

45

155-165

55

165-180

65

180-190

75

190 cm felett

85 cm

 

  • olyan nagyságúra fújjuk fel a labdát, hogy ha ráülünk a teljes talpunk érje a talajt. Ha rugózunk rajta, a csípőnk még akkor sem kerüljön mélyebbre mint a térdünk
  • a derekunk harmonikus ívét tartsuk meg, a hátunk egyenes legyen, és az állunkat húzzuk be, a nyakunkat ne toljuk előre
  • hátránya, hogy nagy helyet foglal, így nem biztos, hogy minden irodában elfér.

2.) dynair párna, v. dinamikus ülőpárna

  • ezt a párnát a székünkre rátéve alkalmazzuk
  • érdemes figyelembe venni, hogy ha a párnán ülünk, akkor jóval magasabbak leszünk, így jó ha tudunk állítani a székünk magasságán
  • itt is szeretném megemlíteni, hogy a derekunknak legyen meg a homorulata, mert ha görnyedve ülünk rajta, akkor nem érünk el pozitív hatást vele
  • előnye, hogy kis helyen elfér, akár utazáshoz is magunkkal vihetjük

A következő alkalommal még két eszközt fogok bemutatni, ami az ülő életmódot folytatóknak hasznára válhat, és segíthet levenni a terhet a porckorongjainkról.