Császármetszés után

A kismama és szülésfelkészítő tréningeken való részvétel során szó esik a császármetszésről, valamint az ezt követő időszakról is. A császármetszés nem választás kérdése, ha az orvos szükségesnek ítéli, akkor nincs idő várakozni, gondolkozni, azonnal cselekedni kell, ami a baba és az édesanya egészségét szolgálja.

Tudni kell, hogy ez is egy műtét, tehát ugyanazok a következmények fordulnak elő, mint egyéb más műtétek során. Általában epiduralis érzéstelenítést adnak az anyukának, így katétert fog kapni. A császármetszés nagy műtétnek számít, tehát az ebből való felépülés 6-8 hét. Ez idő alatt kerülni kell a hajolást, cipekedést, hirtelen mozdulatokat, amit egy pici baba mellett nagyon nehéz!

Bátran merjünk segítséget kérni, akár a családban, akár a baráti körben, és tényleg próbáljuk meg elkerülni ezeket a mozdulatokat! A 6-8 hét pihenés szintén nagyon nehezen kivitelezhető egy kisbabával, hiszen ilyenkor még nincs kialakítva a napirendje. Ebben az időszakban nagyon fáradékonynak érezheti magát az újdonsült anyuka, ami a műtét miatt van, hiszen a szervezet energia raktárai kiürülnek.

A műtéti heget hagyjuk hadd gyógyuljon be magától, esetleg hámosító krémekkel lehet bekenni, de amíg nem gyógyult be teljesen addig a kádban való fürdés nem javasolt. Ha a heg begyullad, akkor azonnal forduljunk orvoshoz!

Amint begyógyult a heg, attól kezdve folyamatosan mindennap kiemelni a bőrt a kezünkkel, ha már régebbi, akkor lehet széthúzni is oldalirányba, valamint átlósan is. Nagy figyelmet szenteljünk a heg mobilitásának megtartására, mert ha letapad, akkor nemcsak lokális fájdalmat, hanem mozgásszervi fájdalmakat is okozhat. A heg ha letapad, az alatta lévő kötőszövet is hozzátapad, az izmok összehúzódása- elernyedése nem fog olyan harmonikusan történni, mint előtte, ennek következtében korlátozhatja a gerincmozgásokat is, valamint derék- és hátfájdalmat okoz. Kereshetünk gyógytornászt is, aki megmutatja hogyan fogjuk meg a heget, és hogyan tartsuk mobilan. A hegek képesek több év elteltével letapadni, ezért fontos, ha már a gyermekünk megnőtt, a heget akkor is karban kell tartani.

Az intenzívebb testmozgás (futás, edzőtermi edzések) 6-8 hét után lehet elkezdeni, addig gyógytorna gyakorlatokat bármikor lehet otthon végezni.

Kellemes babázást kívánok minden Olvasómnak!

Hogyan kerüljük el a gerincfájdalmat várandósság alatt?

Fontosnak tartom, hogy a gerincünk egészségét egész életünk során próbáljuk megőrizni, ne csak a terhesség időszaka alatt. A nők életében a várandósság egy örömteli időszak, hiszen egy új élet növekedik a pocakban, de a szervezetükre nézve nagy megterhelést is jelent. Nagyon sokan csak ebben az időszakban kezdenek el foglalkozni a gerincük egészségével, hiszen ahogyan nő a baba egyre inkább fordul elő derék- és hátfájás is.

A nagyobb fájdalmak inkább a második trimeszter végén kezdenek el megjelenni, amikor a baba inkább súlyra kezd el növekedni. Az édesanya tartása ilyenkor megváltozik, ha a terhessége előtt nem mozgott rendszeresen, akkor nagy az esélye, annak hogy a terhességük korábbi szakaszában fognak mozgásszervi panaszok megjelenni, mint azoknál a kismamáknál, akik a terhességük előtt is odafigyeltek a testtartásukra, ill. a gerincük egészségére.

Ahogyan gyarapszik a baba, úgy egyre nagyobb nyíróerők hatnak az ágyéki gerincre, egyre nagyobb súlyt kell neki elviselnie. Ha nincs megfelelő izomzat, ami megtartsa az ágyéki görbületet, akkor ez a görbület fokozódik, így a kisízületekre esik a terhelés nagy része, nem pedig a csigolya testre, aminek a feladata lenne a súly viselése. Ez már önmagában nagy fájdalmat tud okozni, az izmok zsugorodottak és feszesek lesznek. A háti szakasz is gyakran szokott fájni egyrészt azért, mert a mellek mérete megnövekszik, amit a gyenge hátizomzat nem tud megtartani. Másrészről pedig a fokozott ágyéki görbület kompenzálására jelenik meg egy fokozott háti görbület is.

Egyszerű tornagyakorlatokat lehet csinálni hátonfekvésben, itt gondolok főleg a nyújtózkodásra. Négykézláb helyzetben már lehet erősíteni a hátizmokat, farizmokat is, gerincet mobilizálni.

Minden kismamának javasolnám, hogy sétáljanak sokat a friss levegőn, és járjanak el kismama tornára! Felhívnám a figyelmet, hogy mindenképp olyan kismama tornát válasszanak, amelyet gyógytornász tart! Vele meg tudják beszélni, ha esetleg már a terhesség előtt is fennállt mozgásszervi probléma, hogy mi a teendő, és megfelelő tanácsokkal tud szolgálni.

A kismama torna során megtanulják a szülés alatti helyes légzéstechnikát, valamint vajúdáshoz is ajánlanak testhelyzeteket. Megmutatják a szoptatáshoz ideális testhelyezeteket, valamit adnak tanácsot ahhoz is, hogy a gyermekágyi időszak alatt hogyan tudnak enyhíteni a hátfájáson. A torna nemcsak a mama, de a baba egészségéhez is hozzájárul, hiszen a testmozgás során javul a keringés, ami a babának is kedvező. A kismamák is tudnak egymásnak tanácsot adni bizonyos kérdésekben, továbbá a hangulatot is javítja, hiszen kimozdulnak otthonról.

 

Boldog babavárást, és kellemes tornát kívánok az anyukáknak! 🙂