Derékfájás és a futás

Nagyon gyakori kérdés a derékpanaszokkal hozzám fordulóknál, hogy mikor kezdhet el futni, vagy mikor folytathatja a futást. Azt szeretném már az elején kihangsúlyozni, hogy ez minden esetben egyénfüggő, ki mikor tudja ismét folytatni a megszokott sportját, de természetesen vannak olyan betegségek, amikor többet ártunk magunknak ezzel a mozgásformával, mint használunk. A következőkben arról lesz szó, hogy milyen esetekben hagyjunk fel teljesen átmenetileg  futással, és mikor lehet folytatnunk. 

A megszokott sportjától egyik páciensemet sem szoktam végleg eltiltani, átmenetileg igen, de akkor a fájdalmuk is olyan mértékű, hogy emiatt sem tudnának sportolni. Sokszor lehet hallani, hogy a futás nem tesz jót az ízületeknek, a porcoknak, és sokan félnek is tőle. 

A legfontosabb dolog, hogy mindig megfelelő talajon fussunk! Kerüljük  a betont és aszfaltot! Ezek nagyon kemény felületek, nagyon nagy nyíróerők hatnak mind a térd mind a gerinc porckorongjaira. Ehelyett ajánlom inkább az erre a célra kiépített futópályákat, sportpályákat, füves pályákat, valamint a futópad is sokkal jobb választás. 

A következő lépés, hogy válasszunk egy megfelelő futócipőt, amely kényelmes számunkra, jól szellőzik, és könnyű. 

 

 

Akik a derékfájásukat megelőzően nem futottak, azok ne ezt követően kezdjék el ezt a típusú sportot, hiszen azzal csak ártanak a gerincüknek. Azok viszont, akik a fájdalom megjelenése előtt is rendszeresen (hetente v. gyakrabban) jártak futni, azok később folytathatják, a fent említett kritériumok betartásával. Ha jelenleg is fennáll a derékfájdalom, akkor viszont nem ajánlott  a futás senkinek, mindegy hogy előtte sportolt-e vagy sem! A derékfájás okát fel kell tárni, ilyen esetben forduljon a megfelelő szakemberhez! 

Azok akik rendszeresen futnak azoknak ehhez a megterheléshez alkalmazkodik a mozgásszervrendeszerük is, tehát az izmok, inak, csontok terhelhetősége nő. Ahhoz, hogy ez a folyamat végbemenjen természetesen rendszeresen folytatott hosszú távon át végzett sporttevékenység szükséges. 

Ezzel szemben azok, akik szinte sose sportoltak, és úgy gondolják most, hogy megfájult a derekuk szükség lenne valami testmozgásra nekik pont az ellenkezőjét fogja kiváltani, vagyis a fájdalom fog fokozódni. A fájdalom azt jelzi, hogy valami hiba van a “rendszerben”, tehát vagy a porckorong és kisízületek vannak túlterhelve, vagy a kötőszövet és izomzat. Ha egy ilyen feszes izomzattal kezdünk el futni, azok nem tudnak megfelelően összehúzódni és elernyedni, így  fájdalom csak fokozódik. Ha pedig porckorong probléma van a háttérben, akkor pedig egy kezdődő porckorong problémából sérvet is tudunk csinálni, ha erőltetjük rendszeresen. 

A futást akkor folytathatjuk gerincsérv, vagy porckorong kiboltosulás (protrusio) esetében, ha minden alsó végtagba sugárzó tünetünk elmúlt, és lokális derékfájdalmuk sincs már. Kevesebb távval kezdjünk, és ha futás közben indul meg a kisugárzó tünet, akkor mindenképp álljunk meg! Fontos, hogy fokozatosan térjünk vissza a futásba, hogy a szervezetünk is hozzászokjon! 

Jó futást kívánok mindenkinek! 🙂 

Hogyan és mit sportolhatunk korzettben?

Aki a korzett hordása előtt rendszeresen sportolt (nem versenyszerűen), azokat szoktuk bátorítani a további sportolásra is, hiszen azzal is erősödik a törzsizomfűző, ami nagyon fontos a gerincferdülés, és a Scheuermann betegség kezelésében is.

A versenyszintű sportot szoktuk javasolni átgondolásra, ha az olyan, amely a gerincferdülést, vagy a Scheuermann-t rontaná.

Érdemes átgondolni a következő sportokat, ha versenyszinten űzte a gyermekünk:

  • ugrással, rázkódással járó sportok
    • atlétika
    • futás
    • távolugrás
    • magasugrás
    • küzdősportok
  • tovább még azokat is, amelyek a gerincnek nagyon extrém mozgásait kívánja meg:
    • ritmikus sportgimnasztika
    • balett (főleg scoliosis-nál, mert tovább laposítja a hátat)

Az, hogy mikor kell abbahagyni a versenyszerű sportot természetesen függ az orvos, gyógytornász véleményétől is, továbbá az, hogy ha valaki a versenysporttal felhagy, az nem azt jelenti, hogy hobbiszinten nem folytathatná!

 

Az úszáshoz, és vízi sportokhoz (amennyiben nem balesetveszélyes) szoktuk ajánlani a korzett viselését, hiszen a légzésre ellenállást ad, így nagyon jól erősíti a légzőizmokat, továbbá korrigált helyzetben végezhető az izomerősítés.

Hobbifutóknak is ajánlott a korzettben való futás, hiszen a megfelelő helyzetben erősíti az izmokat, és kevésbé terheli meg a gerincet is.

 

A korzettben szinte bármilyen sportot lehet végezni, nemcsak a fent felsoroltakat, ez mindenkinek az egyéni döntése, és kísérletező kedvén múlik, hogy miket próbál ki benne. Az első alkalom után nem szabad feladni, mert mindig a kezdés a nehéz, aztán már a szervezetünk is megszokja az új terhelést.

 

A korzetthez való hozzászokás a legnehezebb, ha ezen túl vagyunk, akkor már a benne való sportolás nem okoz gondot a kalandvágyó gyermekünknek 🙂 

A következő bejegyzésben a felnőttkori gerincferdülésről fogok írni, tartsatok velem 🙂