Hátfájásaink nyomában

Élete során minden ember megtapasztalja a hátfájdalmat, van akinek meghúzódik, kialudja, izomlázas, ráesik. Ennek fogunk most utána járni, hogy milyen problémák okozhatnak nekünk hátfájást.

  1.   Nyaki gerinc probléma: ez igen gyakori, a nyaki gerincünk elváltozása, problémát generál a háti gerincszakaszon is. Ilyenkor alkalmazhatjuk azt a nyaktornát, és tanácsokat, melyet leírtam a fejfájásos cikkben.
  2.   Váll/ vállövet érintő probléma: nagyon gyakori, hogy válltörés, vagy ficam, zúzódás után hátfájdalom jelenik meg. Ennek egyik oka a kényszertartás, melyet a sérülés következtében önkéntelenül is, de hozzászoktunk, hogy védjük a sérült testrészünket. A másik, ami okozhatja, hogy a sérülés miatt, ha nem volt átmozgatva kellőképpen (gyógytorna hiányában) a lapocka is elkezdett letapadni. Ez azt jelenti, hogy a mellkason a vállízületi mozgások során nem tud elmozdulni, és ez nem csak a vállban okoz mozgáskorlátozottságot, de hátfájdalmat is okozhat a merev izmok miatt.
  3.   Lapocka sérülések: maga ha a lapocka törik, esetleg megzúzódik, annak a fájdalma során szintén nincs mozgatva a terület, és letapad a lapocka, amiatt, hogy bizonyos izmok merevvé váltak. Ahogy sikerül oldani az izmok merevségét, utána fokozatosan visszatérnek a mozgások is, a fájdalom csökken.
  4.   Gerincferülés/ Scheuermann betegség: nemcsak kamaszkorban, de ugyanúgy felnőttkorban is tudnak fájdalmat okozni. Az általam leírt cikkekben is, ha olyan eset van, amikor nem sikerült a gerinc görbületeit a normál tartományba visszaszorítani kamaszkorban, akkor felnőtt korban okozhat fájdalmat. Ezek általában a túlterhelésből, és izomgyengeségből adódó fájdalmak, melyeken a gyógytorna, és a rendszeres testmozgás hamar tud segíteni.
  5.   Derékfájdalom: A derékról eredő probléma is okozhat hátfájást, hiszen ahogy a lumbalis gerinc görbületei megváltoznak, ehhez próbál alkalmazkodni a háti szakasz is. Ha a derékfájdalom megoldódik, utána csökkenek a háti panaszok is.
  6.   Hanyagtartás, ülő életmód: általában ez a leggyakoribb dolog, ami a hátfájdalmak nagyrészét okozza. A gerinc görbületei megváltoznak, így az izmok állapota is megváltozik, bizonyos izmok merevvé, feszessé válnak, míg más izomcsoportok pedig gyengülnek, ennek következtében nem tudják az izmok stabilizáló szerepüket ellátni. A hosszantartó ülés legalább óránként szakítsuk meg!

A fent leírtakból látszik, hogy mennyire fontos szerepet játszik a helyes testtartás kialakítása, illetve annak megőrzése a mindennapjainkban, hiszen sok fájdalmat tudnak okozni. A hátfájdalmak elkerülhetőek, és megelőzhetőek megfelelően végzett testmozgással. Nagyon jó az úszás, és a vízben végzett testmozgások (aquafitness, aerobik..stb.), edzőtermekben különböző gerinctréningek, fitball edzések, BOSU edzések, TRX, pilates, BodyArt..stb. Mielőtt ezekbe kezdenénk az okot mindenképpen kutassuk fel, hiszen nem mindegy, hogy a mozgáshiány miatt fáj a derekunk, vagy egy gerincsérv miatt. A kettő között hatalmas különbség van, és a gerincsérvnél ezek a mozgásformák csak később jöhetnek szóba! Ha van rá lehetőségünk olyan tréningekre járjunk el, amelyeket gyógytornász tart!

Remélem, hogy tudtam segíteni az Ön fájdalmának felderítésében is!

Fejfájásunkat okozhatja a nyaki gerincünk problémája?

Meglepő, de ez az, ami engem is érint heti gyakorisággal, a nyaki gerincről panaszt okozó fejfájás. Először csak merevnek érezzük a nyakunkat, jólesik átmozgatni, vagy ha mozgás közben „kiroppan”. Majd tarkótájékon is érezhetünk feszülést, merevségérzetet, de ha a fájdalom tipikusan hátul a tárkótájékon jelentkezik, vagy oldalt, akkor az általában a nyaki gerinc problémájával áll összefüggésben.

A nyaki gerinc problémák szintén az ülőmunka kialakulásával egyidősek. Régebben csak időseknél volt jellemző a nyakfájdalom, általában kopás miatt alakul ki náluk, de a fiatalabbak körében már gyakoribb mint időseknél. Az irodában ülve egész nap görnyedve a széken a monitort nézve, a nyakunk helyzete megváltozik. A fejünket előretoljuk, és így végezzük a munkánkat. Ilyenkor a nyaki gerincre az optimális 4-5 kg súly helyett akár a kétszerese is nehezedik. Az előrehelyezett fejtartás során a tarkóizmok és a fejbiccentő izom fog zsugorodni, ennek következtében ezen izmok eredési, illetve tapadási pontja lesz nyomásérzékeny és fájdalmas.

A rossz nyaki helyzetben végzett munka során a vállainkat is felhúzzuk, ezáltal a trapéz felső is merevvé, fájdalmassá válik. Ez az izom egyébként a szorongós, stresszesebb időszakban is az arra érzékenyeknél fájdalmat okozhat.

Hogyan javíthatjuk ezeket a fájdalmakat?

  •         elsőként az irodai munkakörülményeket kell rendezni, megfelelően beállítani a szék, vagy az általam megírt bejegyzésekben használt ülőfelületeket úgy kell beállítani, hogy kényelmesen elérjük az asztalt
  •         a monitort szem magasságba helyezzük el, mert ha ettől magasabban van, akkor szintén terhelhet helyzetben lesz a nyakunk
  •         ha nem irodai munkát végzünk, inkább autóban ülünk többet, akkor az ülést, és a kormányt állítsuk be a saját testmagasságunkhoz, és ha fáradunk, akkor a fejünket támasszuk meg
  •         egy apró kis gyakorlatot tudok ajánlani, amivel oldhatjuk a fájdalmakat. Egy széken kényelmesen elhelyezkedünk ülve. Az állunkat behúzzuk (közelítjük a mellkasunkhoz, de a fejünket nem hajtjuk előre!), és a tarkónkat próbáljuk a plafon felé tolni, így nyújtózni a nyakunkkal
  •         ha a trapéz felső, tarkóizmok, fejbiccentő izom nagyon merev, akkor érdemes megpróbálkozni a köpöllyel, FDM-mel, ezekről bővebben lehet olvasni az erről készült bejegyzéseimben is.
  •         alváshoz érdemes anatómiai nyakpárnát vásárolnunk, mert egy rossz alvó pozíció (kezünk a fejünk alatt, vagy a párna alatt, hasonfekve pedig a nyakfájósoknak semmiképp nem ajánlott az alvás!) nagyon sokat tud rontani a helyzeten, és már reggel ébredhetünk fájdalommal

Remélem, hogy tudtam segíteni a problémájának megoldásában!