Túrázás gyógytornász szemmel

Túrázni sokan szeretünk! Ilyenkor általában jól összeszokott csapat alakul ki, gyönyörű tájakon visz az utunk, valamint a hegyi friss levegő is sokat segíthet a légzőszervi és szívproblémákon is. De vajon akik gerincproblémákkal és lúdtalppal küzdenek nekik jót tesz, vagy inkább mellőzniük kellene? Elárulok mindent, sőt tanácsot is adok a túrázás kedvelőinek!

1.Lúdtalp

A lúdtalp sokszor kamaszkorban alakul ki a hirtelen növekedés miatt, az esetek nagy részében a növekedés befejeződésével a lúdtalp is szépen korrigálódik. A mértékétől függően javasolt lúdtalpbetét használata, valamint gyógytorna. Ha túrázni indulunk, akkor mindenképp olyan cipőt válasszunk, amit gyakran használunk. A túrázás legnagyobb ellensége a rossz cipő, ami nyomja a lábat! Lúdtalpasoknál erre még jobban kell figyelni, az ő esetükben a hossz- és harántboltozat is lesüllyed, megváltozik a láb statikája, a lábizmok gyengülnek. Nekik azért lehet jó választás egy- egy túra, mert a göröngyös talajon való séta erősíti a láb izmait, amelyek a boltozatsüllyedés miatt elgyengültek.

2.Derékfájás

Nagyon izgalmas kérdés, hogy a derékfájós menjen-e egész napos túrára, vagy inkább maradjon otthon? Aki megtanulta a helyes testtartást, és tudja is magát korrigálni, azoknak mindenképp javaslom, hogy menjenek bátran! A göröngyös talajon való séta ugyanis nemcsak a talp izmainak ad ingert, hanem a gerinc mély izomzatának is. A sima talajon való járáskor ugyanis ez a mély izomzat nem kapcsol be, mert a gerincnek olyankor nincs szüksége stabilitásra. Az egyenetlen talajon való séta egy ingert ad az idegrendszer számára is, így a gerincnek szüksége van a stabilitásra, amelyet a mélyen fekvő törzsizmok adnak meg.

 

3.Gerincsérv

Akinek jelenleg van bármilyen tünete is a gerincsérv kapcsán (derékfájás, alsó végtagba sugárzó tünetek) nekik inkább az otthoni pihenés javasolt. Azok, akik már a McKenzie tornát alkalmazzák, és ennek kapcsán nincsenek tüneteik, valamint megtanulták már a tartásukat korrigálni, nekik mindenképp javasolt! A fent leírt élettani háttér miatt a gerincsérveseknél még fontosabb a mélyizmok bekapcsolása a működésbe. Akinek van egy megfelelően működő törzsstabilitást adó izomzata, valamint megtanulta a helyes testtartást, és ezt önkorrekcióval is létre tudja hozni, akkor bátran mehet egész napra is akár. A mély izomzatnak kulcs szerepe van a gerincsérv kialakulásában, ugyanis ha elég erős ez az izomcsoport, akkor az tudja tartani a porckorongot a helyén, így az ideggyököt nem éri el. Lokális derékfájás kialakulhat, de az alsó végtagba sugározni nem fog. Amit fontos szem előtt tartani, az a hátizsák beállítása, és túrabot ajánlott számukra! A hátizsák alja a fenekünk alá semmiképp ne kerüljön, és a vállpántok szimmetrikusan legyen beállítva!

Kellemes túrázást kívánok mindenkinek!

A McKenzie módszer

Az előző bejegyzésemben általánosságban beszéltem a porckorongsérv kezelési lehetőségeiről, de a legfontosabbat, a McKenzie módszert nem említettem, mert ennek külön bejegyzést szentelek. A porckorongsérv kezelésében elsődleges az oki kezelés, amely gyógytorna nélkül nem valósulhat meg! A korábbiakban említett kezelések a krónikus szakban mutatnak inkább eredményt, de a legnagyobb javulást csakis célzott gyógytornával érhetjük el!

Akit porckorongsérvvel diagnosztizáltak, annak javaslom, hogy mindenképp keressen fel egy gyógytornászt, aki ezzel foglalkozik! A csoportos gerinctorna nem fog megoldást hozni a problémájára. A gerincsérvet minden esetben egyénileg kell kezelni, a kiváltó okot felkutatni, megszüntetni, korrigálni a testtartást, és megfelelő izomcsoportokat erősíteni.

A módszer alkalmazásának egyik alapfeltétele, hogy tudjuk mely irányba van kiboltosulva a porckorong. Ha ez megvan, akkor olyan mozdulatokat gyakoroltatunk a páciensekkel, amivel a normál helyére próbáljuk a porckorongot centralizálni.

 

A gyógytornász által betanított gyakorlatokat minél többször kell csinálni otthon is, egészen pontosan 2 óránként kellene. Fontos, hogy a tornát követően legalább 30 percig ne csináljunk olyan mozdulatot ami a fájdalmat provokálná! Az otthoni gyakorlás során figyeljünk oda, hogy a véghelyzetekben kifújjuk a levegőt, izmainkat ne feszítsük meg, mert úgy nem tudunk megfelelő hatást elérni a porckorongok szempontjából.

A McKenzie tornának az a lényege, hogy csak 1-2 gyakorlatot tanítunk be, ami a leginkább csökkenti a fájdalmat, és ezeket kell ismételni 10-15x. Sokszor felmerül a kérdés, hogy miért nincs több gyakorlat. Egyrészt azért nincs, mert hiába csináltatunk rengeteg gyakorlatot, ha nem tudja azt a páciens helyesen kivitelezni, akkor semmi értelme nincs. A másik dolog pedig, hogy próbáljuk a legjobbat megtalálni, ami a legtöbb javulást hozza.

A McKenzie módszer alkalmazható porckorongsérvnél, amely az ideggyökre nyomást gyakorol, kiszakadt sérvnél, és műtét után ha eltelt legalább 12 hét. A gyakorlatok során az a célunk, hogy a porckorongot centralizáljuk, az ideggyököt felszabadítsuk, ezáltal megszűnnek az alsó végtagba sugárzó panaszok is.

 

Fontos tudni, hogy ahhoz, hogy érezhető javulás történjen pár hónap folyamatos torna szükséges, és ez nemcsak a gyógytornásszal való tornát jelenti, hanem az otthonit is. Nagyon nagy türelem, kitartás és rengeteg ismétlés kell ahhoz, hogy hosszútávú javulást érjünk el. A McKenzie tornát a tünetek elmúlása után 2 hónapig ajánlott végezni, hogy hosszútávon is megtartsuk az elért eredményeket!

Sok időt, és energiát kell belefektetni, de ha valaki ezt megteszi, azzal a műtéttől menti meg magát!