Lúdtalp és a gerincproblémák összefüggése

Elsőre sokaknak meghökkentő lehet, hogy a talpunk milyen kapcsolatban állhat egy derékfájással, vagy akár gerincferdüléssel. A talpunkat nagyon sok receptor hálózza be, melyek a megfelelő talaj érzékeléshez szükségesek.

A talpunk boltozatát sok vékony kis izom adja, melyeknek hatalmas szerepük van.Ezek közé tartozik, hogy az egyensúlyunkat meg tudjuk tartani, egy instabil felszínen, vagy akár a hétköznapi tevékenységeink során. Amennyiben ezek a kis izmok gyengülnek, vagy nem megfelelően tudják a funkciójukat betölteni, úgy a talpi boltozatunk íve megváltozik, a magassága elkezd csökkenni. Ekkor szoktunk lúdtalpról beszélni így a talajreakciós erőket sem tudja megfelelő mértékben csillapítani a lábunk.

Ahogy a talpboltozatok lesüllyednek ehhez adaptálódik a többi ízületünk is, megváltozik a térd és a csípő terhelése. A csípőízület pedig minden esetben viszi magával a lumbalis gerincet, az pedig maga után vonja a háti, nyaki gerincet is, hiszen a szervezet mindig arra törekszik, hogy a súlypontját meg tudja tartani, így ahogyan tud kompenzál. Egészen a fejfájásig eljuthatunk egy egyszerűnek tűnő ellapult boltozati problémával.

A gerincproblémák mindig valamilyen tartáskorrekciós probléma talaján alakultak ki (csigolyaelcsúszás, gerincsérv, vagy akár a funkcionális scoliosis is), ha egy területen van probléma a gerinc görbületekkel, mondjuk a nyaki gerinc helyzete nem optimális, ahhoz alkalmazkodik a háti és lumbalis gerinc, de tudnunk kell, hogy ez minden esetben egy negatív kompenzáció lesz! Ez azt jelenti, hogy ha egy területen van probléma vagy fájdalom a gerincünkön, ahhoz a többi gerincszakasz is alkalmazkodik, de utána már ott is probléma lesz, mert a görbületek íve megváltozik egy rosszabb irányba. Ugyanez a folyamat előfordulhat visszafelé is, hogy a derekunk fájt előbb, és utána kezdődött a talp fájdalom, vagy a boltozat lesüllyedése.

A talpbetét nem nyújt megoldást erre a problémára, hiszen az csak passzívan tart, ha levesszük a lábbelit, akkor a talpizmok megint nem fogják megfelelően tartani a boltozatot. Ilyenkor szoktam javasolni egyensúlyt fejlesztő eszközök alkalmazását, erről külön cikket írtam már, itt részletesen leírom, hogy mire jók ezek az eszközök, és mire használhatóak. Ebben az esetben, ha talpi probléma van, akkor csak álló helyzetben végezzünk rajta gyakorlatokat, nagyon egyszerűekkel kell kezdeni előbb: lábujjhegyre állás, sarokra állás, helyben járás, guggolások. Először nagyon nehéz lesz rajta egyensúlyozni, de aztán egyre könnyebbé válik rajta minden feladat. Ezzel nemcsak az egyensúlyunkat, de a talp boltozatunkat, és a gerincben futó mély izmokat is megdolgoztatjuk!

Remélem, hogy hasznos tanácsokkal tudtam szolgálni a témában!

Túrázás gyógytornász szemmel

Túrázni sokan szeretünk! Ilyenkor általában jól összeszokott csapat alakul ki, gyönyörű tájakon visz az utunk, valamint a hegyi friss levegő is sokat segíthet a légzőszervi és szívproblémákon is. De vajon akik gerincproblémákkal és lúdtalppal küzdenek nekik jót tesz, vagy inkább mellőzniük kellene? Elárulok mindent, sőt tanácsot is adok a túrázás kedvelőinek!

1.Lúdtalp

A lúdtalp sokszor kamaszkorban alakul ki a hirtelen növekedés miatt, az esetek nagy részében a növekedés befejeződésével a lúdtalp is szépen korrigálódik. A mértékétől függően javasolt lúdtalpbetét használata, valamint gyógytorna. Ha túrázni indulunk, akkor mindenképp olyan cipőt válasszunk, amit gyakran használunk. A túrázás legnagyobb ellensége a rossz cipő, ami nyomja a lábat! Lúdtalpasoknál erre még jobban kell figyelni, az ő esetükben a hossz- és harántboltozat is lesüllyed, megváltozik a láb statikája, a lábizmok gyengülnek. Nekik azért lehet jó választás egy- egy túra, mert a göröngyös talajon való séta erősíti a láb izmait, amelyek a boltozatsüllyedés miatt elgyengültek.

2.Derékfájás

Nagyon izgalmas kérdés, hogy a derékfájós menjen-e egész napos túrára, vagy inkább maradjon otthon? Aki megtanulta a helyes testtartást, és tudja is magát korrigálni, azoknak mindenképp javaslom, hogy menjenek bátran! A göröngyös talajon való séta ugyanis nemcsak a talp izmainak ad ingert, hanem a gerinc mély izomzatának is. A sima talajon való járáskor ugyanis ez a mély izomzat nem kapcsol be, mert a gerincnek olyankor nincs szüksége stabilitásra. Az egyenetlen talajon való séta egy ingert ad az idegrendszer számára is, így a gerincnek szüksége van a stabilitásra, amelyet a mélyen fekvő törzsizmok adnak meg.

 

3.Gerincsérv

Akinek jelenleg van bármilyen tünete is a gerincsérv kapcsán (derékfájás, alsó végtagba sugárzó tünetek) nekik inkább az otthoni pihenés javasolt. Azok, akik már a McKenzie tornát alkalmazzák, és ennek kapcsán nincsenek tüneteik, valamint megtanulták már a tartásukat korrigálni, nekik mindenképp javasolt! A fent leírt élettani háttér miatt a gerincsérveseknél még fontosabb a mélyizmok bekapcsolása a működésbe. Akinek van egy megfelelően működő törzsstabilitást adó izomzata, valamint megtanulta a helyes testtartást, és ezt önkorrekcióval is létre tudja hozni, akkor bátran mehet egész napra is akár. A mély izomzatnak kulcs szerepe van a gerincsérv kialakulásában, ugyanis ha elég erős ez az izomcsoport, akkor az tudja tartani a porckorongot a helyén, így az ideggyököt nem éri el. Lokális derékfájás kialakulhat, de az alsó végtagba sugározni nem fog. Amit fontos szem előtt tartani, az a hátizsák beállítása, és túrabot ajánlott számukra! A hátizsák alja a fenekünk alá semmiképp ne kerüljön, és a vállpántok szimmetrikusan legyen beállítva!

Kellemes túrázást kívánok mindenkinek!