Diagnosztikai eljárások I.

Az orvosok nagyon sokszor alkalmaznak a diagnózis felállításához, illetve pontos megerősítéséhez különféle diagnosztikai eljárásokat. Egyre gyakrabban tapasztalom azt, hogy a betegek egyik szakorvostól a másikhoz vannak irányítva, kapnak különféle injekciókat a fájdalmukra, de a konkrét okot nem ismerik. Gyakran előfordul továbbá az is, hogy egy nem megalapozott diagnózissal kezelik a beteget, holott nem az a problémája, így a terápia hatástalannak bizonyul. A képalkotó eljárások adják meg a diagnózis felállításának alapját, enélkül nem lehet oki kezelésről sem beszélni.

Ebben a blogban a röntgen alkalmazási területeiről, továbbá a használatáról lesz szó. Minden eljáráshoz orvosi beutaló szükséges, viszont fontos tudni a különbségeket róla.

A röntgent alkalmazzák a leggyakrabban, általában a traumatológiában alkalmazzák törések, ficamok diagnosztizálására. Kimutatja a csont körül meszes lerakódásokat is, az ízületi rés szűkülése pedig porckopásra utal. Gerincferdülésnél nagyon fontos, hogy nyaktól a medencéig a teljes gerincről készüljön rtg. felvétel, hiszen csak így állapítható meg a csontérettség is. Nagy energiájú elektromágneses sugarak felhasználásával csak a csontos képleteket tudják vizsgálni, lágyrészekről (izmok, inak, szalagok, porckorongok) nem ad képet.

A vizsgálat során fontos, hogy az ékszereket eltávolítsuk, továbbá kismamáknál tilos a röntgent alkalmazni, mert magzatkárosító hatása lehet, főleg a 12. hét előtt. Egy adott ízületet mindig több irányból röntgeneznek meg, ugyanis a törések, ficamok így határozhatóak meg a legnagyobb pontossággal. Törések esetében pár nap elteltével megismétlik a vizsgálatot, mert friss törés esetén a környező szövetekben felhalmozódó folyadék miatt fals képet adhat.

Terápiás jelleggel alkalmaznak röntgen besugárzást daganatok kezelésében is, bár ma már inkább a sugárterápia és kemoterápia élvez elsőbbséget ezzel szemben.

Előnyei:

  • gyors vizsgálat, fájdalommentes
  • a kép hamar kiértékelésre kerül
  • traumás sérülések esetén a rtg. felvételt követően már a gipszet fel is helyezik, vagy megműtik a pácienst

Hátrányai:

  • az elektromágneses sugárzás a szervezetre káros hatást gyakorol, így évente 2-3 rtg. felvétel ajánlott az egészségkárosodás megelőzése végett
  • gyermekeknek és kismamáknak nem ajánlott

Köpölyözés

Azt hinnék, hogy ez egy új módszer, azonban ezt már a kínai gyógyászatban nagyon régóta alkalmazzák, csak a technika változott meg. Régen csak üveg köpöly volt kapható, ez egy harang alakú üvegből készült eszköz, melyet a fájdalmas területekre feltéve a keringést tudja fokozni.

Ma már gyártanak műanyagból, szilikonból, és gumiból készült köpölyöket is. A különbség a régi és az új módszer között az, hogy régen a fizika törvényeit kihasználva végezték a köpölyözést. Lánggal felmelegítették az üveget, és ezt követően tették a fájdalmas területre, ahogy a köpölynek csökkent a hőtartalma, az egy vákuumot képezve kiemelte a bőrt, és az alatta lévő kötőszövetet is.

Manapság a tűz helyett egy kézi pumpát használnak, hiszen ezzel sokkal erősebb vákuumot tudunk képezni, mint régen a tűzzel, így a páciens tűrőképességétől, és az izomzat, kötőszövet állapotától függően tudjuk használni az eszközt.

A köpölyözésnek kiemelt szerepe van műtétek után, amikor az izomzatot, és kötőszövetet mobilizálni kell. Kopásos eredetű megbetegedéseknél, ahol a fájdalom miatt bizonyos izmok zsugorodnak, segít visszaállítani az izomegyensúlyt. Traumás sérülések következtében a gipszben, vagy kötésben rögzített testrészen az izmok szintén merevvé, és rugalmatlanná válnak, ilyen esetben is nagy segítség a köpöly a mobilizálásban.

A köpöly alkalmazható szinte minden mozgásszervi megbetegedésnél, ami nem jár akut gyulladással, lázzal, daganatos eltéréseknél sajnos nem alkalmazható. Nagyon nagy segítséget ad továbbá a műtéti hegek kezelésében, amikor már természetesen nem friss a seb, hanem kb 10 héttel a műtét után.

Én rendszeresen alkalmazom a családtagokon, barátokon, és a pácienseknél is egyaránt. A kezelés fájdalmas, hiszen egy letapadt kötőszövetet mobilizálni nem könnyű, de sokkal nagyobb utána az adott ízület mozgástartománya, és a fájdalom is csökken a kezelések után.