Hogyan válasszunk megfelelő iskolatáskát?

 

A tanévkezdés előtt a boltokat elárasztják a szebbnél szebb, csili-vili iskolatáskák, ahol mindenki választhat saját ízlésének megfelelőt. A gyerekeknél általában prioritást élvez, hogy milyen színű, illetve, hogy melyik mesefigura található meg rajta. A szülők viszont inkább a praktikusságra törekednének.

Az elmúlt pár évben kezdenek a piacon megjelenni az ergonomikusnak nevezett iskolatáskák, amelyről úgy gondolják, hogy nem fog fájdalmat okozni a gyermekek gerincének. A fájdalmat nem a táska kialakítása, hanem inkább annak a súlya, valamint a nem megfelelően beállított pántok okozzák.

Fő szempontok a táskaválasztáshoz:

  1. Kemény falú legyen

Ez azért fontos, mert az a rész, ami a gyermek hátával érintkezik mindenképp egy kemény felület legyen. Ha ez a része puha, akkor a könyvek, kulacs nyomni fogja a hátát, ami szintén fájdalom megjelenéséhez vezet

  1. Több rekesze legyen

Már látni olyan iskolatáskát, aminek csak egyetlen rekesze van, így abba pakolnak a gyerekek mindent. Sokkal célravezetőbb, ha legalább 2 helyre tud pakolni, mert így az egyik rekeszben lesznek a nehezebb könyvek, a másikban pedig lesz hely az uzsonnának, és a táska még így is összeér.

  1. Gyermekünk magasságához válasszuk

A boltba, amikor táskát választunk mindenképp vigyük el magunkkal a gyermekünket is, ugyanis a táska mérete fontos, hogy igazodjon az ő testméreteihez! Egy alacsony, vékony alkatú kislánynak például nem jó a túl nagy háti táska. Ott a boltban próbáljuk fel rá, nézzük meg hogyan is áll rajta. A táska legmagasabb pontja ne legyen a vállától feljebb, és a legalacsonyabb része sem takarhatja el a fenekét.

Szeretném kihangsúlyozni, hogy a fent említett követelményeknek nemcsak az ergonomikusnak reklámozott táskák felelnek meg, hanem az olcsóbb kategóriásak is, így tehát nem kell több tízezer forintot költenünk, ha meg szeretnénk védeni a gyermekünk gerincét, csak alaposan át kell nézünk minden részét a táskának! 

Ha már sikerült választanunk iskolatáskát, akkor megfelelően kell beállítani a pántoknak a hosszát is. Itt figyeljük arra, hogy egyforma hosszúságúra legyenek beállítva, így fogja a gyermek gerincét egyenletes terhelés érni. Ha az egyik oldalon hosszabb a pánt, mint a másikon, az egyoldali terhelést fog eredményezni, ami szintén hátfájást okoz neki.

A táskába való bepakolás során azt tudom tanácsolni, hogy a nehéz tankönyveket mindenképp a leghátsó rekeszbe tegyük, amelyik a gyermek hátával érintkezni fog a felvétel után. Ezt követően a könnyebbeket tehetjük előrébb, a legkönnyebb tárgyak pedig a kisebb zsebekbe oldalra, vagy legelőlre kerüljenek.

Fontosnak tartom még megjegyezni azt is, hogy az iskolatáskára másik táskát ne tegyen! A tornazsákot a kezébe vigye! Ha a táskára teszi rá azt is, akkor a tornazsák súlya pont arra a részre esik, ahol már a könnyebb tárgyak vannak, így a kisízületekre nagyobb nyomás fog nehezedni, ami szintén fájdalmat okozhat számukra.

Sikerekben gazdag tanévkezdést kívánok minden kisdiáknak és szülőnek! 🙂 

Gyermekeink gerincvédelme

Mindenki a saját gyermekét óvja leginkább a betegségektől, viszont arra sokan nem gondolnak, hogy vannak olyan betegségek, melyek hosszútávú egyoldali terhelésektől alakulnak ki. Ezek közé tartozik a derékfájás, hátfájás, gerincsérv, hogy csak a leggyakoribbakat említsem.

A degeneratív gerincproblémák megelőzése már gyermekkorban meg kellene, hogy kezdődjön. A gyermek 6-7 éves kora körül bekerül az iskolapadba, ez számára egy teljesen új környezet, ahol más szabályok érvényesek. Az óvodában sokkal többet játszottak a szabad levegőn, a mozgásigénye ki volt elégítve. Ahogy megkezdődik az iskola az eddigi mozgásterétől megfosztják, és napi minimum 8 óra ülésre kényszerítik a fejlődésben lévő csontjaikat, izomzatukat. Ez a hosszantartó ülés nemcsak a derekuknak árt, hanem az egész szervezetüknek. Ha már gyermekkorukban sem elég erős az izomzatuk, akkor kamaszkorban, amikor felgyorsul a növekedés, még nagyobb eséllyel kell számolniuk hát, derékfájással, tovább a gerincferdülés megjelenésével.

Ezért kiemelten fontos, hogy vigyük el rendszeresen sportolni a gyermekünket, ez lehet akár a játszótér, vagy edzés is. A lényeg, hogy mozogjon, és kiszakadjon a ülésből! Hetente 3x, minimum 1,5 óra aktív sportolás „kötelező” a gyermeknek, hogy kamaszkorban ne jelentkezzenek problémák.

 

Mit tehetünk szülőként a gyermekünk gerincének megóvása érdekében?

Mint már említettem a sportolás, hétköznapi testmozgás növelése is nagyban számít, hogy felnőttkorában mikor lesznek degeneratív gerincbetegségei. A másik amit tehetünk értük az, hogy a tanulás közben gerincbarát körülményeket teremtünk nekik. Ez az iskolában nem valósítható meg, mert ott mindenki egyforma magasságú széken és asztalon ül, viszont otthon igen!

Ergonomikus környezet az otthoni tanuláshoz:

A tanulás során célszerű, ha a szék és asztal olyan magasságban van, hogy üléskor a könyöke derékszöget zárjon be. A székről érjen le az egész talpa, ne csak a lábujjai. Az asztal magassága kb. a derekáig kell érjen. Ha ettől magasabb, akkor nagyon közel lesznek a betűk az íráshoz, olvasáshoz. Ha viszont ettől alacsonyabb felületen tanul, akkor az egész háta görnyedt helyzetbe kerül, a nyakát előretolja, ezzel hatalmas nyíróerők nehezednek a gerincére. Próbálkozhatunk az ékpárnával, melynek használatáról a Gerinckímélő életmód? Lehetséges II. fejezetben leírtam.

Vásárolhatunk akár egy fittballt is az otthoni tanuláshoz, de ez lehet hogy a gyermekek számára figyelemelterelő hatással lesz.

Tartáskorrekció:

Korrigáljuk a testtartását! Szóljunk neki többször, hogy húzza ki magát, ne üljön görnyedten. Ha esetleg nem érti, hogy húzza ki magát, akkor mutassuk meg neki, húzzuk hátra a vállait, hogy megérezze hogyan tudná korrigálni magát. Az elején erre többször lesz szükség, de ha már ráérzett, akkor magától is egyenesen fog tudni ülni.

Iskolatáska helyes beállítása:

Fontos, hogy az iskolatáskát a hátán hordja a gyermek. A pántok hossza egyformára legyen beállítva. Amikor a táska a hátán van, akkor maximum a keresztcsontjáig érjen. Ha a táska a ettől alacsonyabban van, és takarja az egész fenekét akkor az fokozni fogja az ágyéki görbületet, mely pár hónap alatt is derékfájáshoz vezethet.

 

Remélem, hogy hasznos tanácsokkal szolgáltam 🙂  A vasárnapi bejegyzésben a téli egészségmegőrzésről és gerincvédelemről lesz szó.