Hátfájásaink nyomában

Élete során minden ember megtapasztalja a hátfájdalmat, van akinek meghúzódik, kialudja, izomlázas, ráesik. Ennek fogunk most utána járni, hogy milyen problémák okozhatnak nekünk hátfájást.

  1.   Nyaki gerinc probléma: ez igen gyakori, a nyaki gerincünk elváltozása, problémát generál a háti gerincszakaszon is. Ilyenkor alkalmazhatjuk azt a nyaktornát, és tanácsokat, melyet leírtam a fejfájásos cikkben.
  2.   Váll/ vállövet érintő probléma: nagyon gyakori, hogy válltörés, vagy ficam, zúzódás után hátfájdalom jelenik meg. Ennek egyik oka a kényszertartás, melyet a sérülés következtében önkéntelenül is, de hozzászoktunk, hogy védjük a sérült testrészünket. A másik, ami okozhatja, hogy a sérülés miatt, ha nem volt átmozgatva kellőképpen (gyógytorna hiányában) a lapocka is elkezdett letapadni. Ez azt jelenti, hogy a mellkason a vállízületi mozgások során nem tud elmozdulni, és ez nem csak a vállban okoz mozgáskorlátozottságot, de hátfájdalmat is okozhat a merev izmok miatt.
  3.   Lapocka sérülések: maga ha a lapocka törik, esetleg megzúzódik, annak a fájdalma során szintén nincs mozgatva a terület, és letapad a lapocka, amiatt, hogy bizonyos izmok merevvé váltak. Ahogy sikerül oldani az izmok merevségét, utána fokozatosan visszatérnek a mozgások is, a fájdalom csökken.
  4.   Gerincferülés/ Scheuermann betegség: nemcsak kamaszkorban, de ugyanúgy felnőttkorban is tudnak fájdalmat okozni. Az általam leírt cikkekben is, ha olyan eset van, amikor nem sikerült a gerinc görbületeit a normál tartományba visszaszorítani kamaszkorban, akkor felnőtt korban okozhat fájdalmat. Ezek általában a túlterhelésből, és izomgyengeségből adódó fájdalmak, melyeken a gyógytorna, és a rendszeres testmozgás hamar tud segíteni.
  5.   Derékfájdalom: A derékról eredő probléma is okozhat hátfájást, hiszen ahogy a lumbalis gerinc görbületei megváltoznak, ehhez próbál alkalmazkodni a háti szakasz is. Ha a derékfájdalom megoldódik, utána csökkenek a háti panaszok is.
  6.   Hanyagtartás, ülő életmód: általában ez a leggyakoribb dolog, ami a hátfájdalmak nagyrészét okozza. A gerinc görbületei megváltoznak, így az izmok állapota is megváltozik, bizonyos izmok merevvé, feszessé válnak, míg más izomcsoportok pedig gyengülnek, ennek következtében nem tudják az izmok stabilizáló szerepüket ellátni. A hosszantartó ülés legalább óránként szakítsuk meg!

A fent leírtakból látszik, hogy mennyire fontos szerepet játszik a helyes testtartás kialakítása, illetve annak megőrzése a mindennapjainkban, hiszen sok fájdalmat tudnak okozni. A hátfájdalmak elkerülhetőek, és megelőzhetőek megfelelően végzett testmozgással. Nagyon jó az úszás, és a vízben végzett testmozgások (aquafitness, aerobik..stb.), edzőtermekben különböző gerinctréningek, fitball edzések, BOSU edzések, TRX, pilates, BodyArt..stb. Mielőtt ezekbe kezdenénk az okot mindenképpen kutassuk fel, hiszen nem mindegy, hogy a mozgáshiány miatt fáj a derekunk, vagy egy gerincsérv miatt. A kettő között hatalmas különbség van, és a gerincsérvnél ezek a mozgásformák csak később jöhetnek szóba! Ha van rá lehetőségünk olyan tréningekre járjunk el, amelyeket gyógytornász tart!

Remélem, hogy tudtam segíteni az Ön fájdalmának felderítésében is!

Mit tegyünk a hátfájással a gyermekágyi időszak alatt?

Ebben a bejegyzésben szeretnék előbb visszautalni egy korábbi cikkemre, melyben a várandósság alatt kialakuló derék és hátfájás elkerülése végett adtam pár tanácsot. A gyermekágyi időszak is nagy megterhelést jelent a gerincünknek. Sokan úgy gondolják, hogy csak a terhesség alatt van a gerincünk nagyobb igénybevételnek kitéve, ám ez nagy tévedés!

Gondoljunk csak bele, már az a pozíció, ahogyan etetjük a babát, görnyedünk. Amikor beletesszük a kiságyba, akkor lehajolunk, és ismét görnyedünk. Ha pedig már nőtt, és a súlya is szépen gyarapodott akkor kézben fogáskor is általában görnyedt háttal tartjuk a kezünkben. A közös a fent említett mozdulatokban a helytelen testtartás, valamint hogy a baba súlya sokkal nagyobb nyíróerő a gerinc számára, mint a terhesség alatt. Mostmár emelgetni kell, lehajolni hozzá, megetetni. Ezek a mozdulatok mind olyanok, amelyet ha megtanulunk helyesen kivitelezni nem okoznak felesleges fájdalmat.

  •         Ha lehajolunk fontos, hogy a mozdulat elindítása előtt a hasunkat húzzuk be, és főként a köldök alatti területet próbáljuk megfeszíteni, és ezután kezdjük el törzsből a mozdulatot!
  •         Hajolásból emeléskor szintén ugyanezt tudom tanácsolni, hogy mielőtt a babát megemeljük, szintén feszítsük meg a hasunkat
  •         Figyeljünk oda, hogy soha ne derékból hajoljunk, hanem csípőből! Ilyenkor a derekunk egyenes marad, és a porckorongokra, kisízületekre is jóval kisebb nyíróerő hat!

 

A másik dolog, ami miatt a gyermekágyi időszakban gyakoribb a derékfájdalom, az arra vezethető vissza, hogy valószínűleg sem a terhesség előtt, sem pedig alatta nem végzett a kismama tornát. Itt persze nem az izzasztó mozgásokra gondolok, akár egy könnyed gyógytorna is nagyon sokat tud jelenteni a derékfájás szempontjából. Az ülő életmód miatt napi 8-10 órát ülve töltünk, és a törzsizmok rendkívül elgyengülnek. Ha a várandósságnak egy ilyen gyenge törzsizomzattal indulunk neki, akkor hamar jelentkeznek a fájdalmak. A baba növekedésével az is plusz súlyt, és nyíróerőt jelent a gerinc számára.

A hátfájás elkerülése érdekében javaslom már a terhesség alatt tartáskorrekciós gyakorlatok végzését, amellyel a hátizomzatot erősíteni tudjuk.

A következőben pár képpel szeretném illusztrálni, hogy a gyakorlatok milyen egyszerűek, ám mégis nagymértékben csökkenthetik a hátfájást! 

A gyakorlatokat fájdalom határig végezzük, figyeljünk oda a tartásunkra, hasunkat húzzuk be, és a hátunkat egyenesen tartsuk!

Amennyiben kérdése merült fel szívesen válaszolok rá!

Kellemes tornázást kívánok! 🙂

Köpölyözés

Azt hinnék, hogy ez egy új módszer, azonban ezt már a kínai gyógyászatban nagyon régóta alkalmazzák, csak a technika változott meg. Régen csak üveg köpöly volt kapható, ez egy harang alakú üvegből készült eszköz, melyet a fájdalmas területekre feltéve a keringést tudja fokozni.

Ma már gyártanak műanyagból, szilikonból, és gumiból készült köpölyöket is. A különbség a régi és az új módszer között az, hogy régen a fizika törvényeit kihasználva végezték a köpölyözést. Lánggal felmelegítették az üveget, és ezt követően tették a fájdalmas területre, ahogy a köpölynek csökkent a hőtartalma, az egy vákuumot képezve kiemelte a bőrt, és az alatta lévő kötőszövetet is.

Manapság a tűz helyett egy kézi pumpát használnak, hiszen ezzel sokkal erősebb vákuumot tudunk képezni, mint régen a tűzzel, így a páciens tűrőképességétől, és az izomzat, kötőszövet állapotától függően tudjuk használni az eszközt.

A köpölyözésnek kiemelt szerepe van műtétek után, amikor az izomzatot, és kötőszövetet mobilizálni kell. Kopásos eredetű megbetegedéseknél, ahol a fájdalom miatt bizonyos izmok zsugorodnak, segít visszaállítani az izomegyensúlyt. Traumás sérülések következtében a gipszben, vagy kötésben rögzített testrészen az izmok szintén merevvé, és rugalmatlanná válnak, ilyen esetben is nagy segítség a köpöly a mobilizálásban.

A köpöly alkalmazható szinte minden mozgásszervi megbetegedésnél, ami nem jár akut gyulladással, lázzal, daganatos eltéréseknél sajnos nem alkalmazható. Nagyon nagy segítséget ad továbbá a műtéti hegek kezelésében, amikor már természetesen nem friss a seb, hanem kb 10 héttel a műtét után.

Én rendszeresen alkalmazom a családtagokon, barátokon, és a pácienseknél is egyaránt. A kezelés fájdalmas, hiszen egy letapadt kötőszövetet mobilizálni nem könnyű, de sokkal nagyobb utána az adott ízület mozgástartománya, és a fájdalom is csökken a kezelések után.

Hogyan kerüljük el a gerincfájdalmat várandósság alatt?

Fontosnak tartom, hogy a gerincünk egészségét egész életünk során próbáljuk megőrizni, ne csak a terhesség időszaka alatt. A nők életében a várandósság egy örömteli időszak, hiszen egy új élet növekedik a pocakban, de a szervezetükre nézve nagy megterhelést is jelent. Nagyon sokan csak ebben az időszakban kezdenek el foglalkozni a gerincük egészségével, hiszen ahogyan nő a baba egyre inkább fordul elő derék- és hátfájás is.

A nagyobb fájdalmak inkább a második trimeszter végén kezdenek el megjelenni, amikor a baba inkább súlyra kezd el növekedni. Az édesanya tartása ilyenkor megváltozik, ha a terhessége előtt nem mozgott rendszeresen, akkor nagy az esélye, annak hogy a terhességük korábbi szakaszában fognak mozgásszervi panaszok megjelenni, mint azoknál a kismamáknál, akik a terhességük előtt is odafigyeltek a testtartásukra, ill. a gerincük egészségére.

Ahogyan gyarapszik a baba, úgy egyre nagyobb nyíróerők hatnak az ágyéki gerincre, egyre nagyobb súlyt kell neki elviselnie. Ha nincs megfelelő izomzat, ami megtartsa az ágyéki görbületet, akkor ez a görbület fokozódik, így a kisízületekre esik a terhelés nagy része, nem pedig a csigolya testre, aminek a feladata lenne a súly viselése. Ez már önmagában nagy fájdalmat tud okozni, az izmok zsugorodottak és feszesek lesznek. A háti szakasz is gyakran szokott fájni egyrészt azért, mert a mellek mérete megnövekszik, amit a gyenge hátizomzat nem tud megtartani. Másrészről pedig a fokozott ágyéki görbület kompenzálására jelenik meg egy fokozott háti görbület is.

Egyszerű tornagyakorlatokat lehet csinálni hátonfekvésben, itt gondolok főleg a nyújtózkodásra. Négykézláb helyzetben már lehet erősíteni a hátizmokat, farizmokat is, gerincet mobilizálni.

Minden kismamának javasolnám, hogy sétáljanak sokat a friss levegőn, és járjanak el kismama tornára! Felhívnám a figyelmet, hogy mindenképp olyan kismama tornát válasszanak, amelyet gyógytornász tart! Vele meg tudják beszélni, ha esetleg már a terhesség előtt is fennállt mozgásszervi probléma, hogy mi a teendő, és megfelelő tanácsokkal tud szolgálni.

A kismama torna során megtanulják a szülés alatti helyes légzéstechnikát, valamint vajúdáshoz is ajánlanak testhelyzeteket. Megmutatják a szoptatáshoz ideális testhelyezeteket, valamit adnak tanácsot ahhoz is, hogy a gyermekágyi időszak alatt hogyan tudnak enyhíteni a hátfájáson. A torna nemcsak a mama, de a baba egészségéhez is hozzájárul, hiszen a testmozgás során javul a keringés, ami a babának is kedvező. A kismamák is tudnak egymásnak tanácsot adni bizonyos kérdésekben, továbbá a hangulatot is javítja, hiszen kimozdulnak otthonról.

 

Boldog babavárást, és kellemes tornát kívánok az anyukáknak! 🙂