Gerinccsatorna szűkület

Ez egy igen gyakori diagnózis, főként 50 év felettieknél. Az okok között rendkívül sok tényező szerepelhet, előfordulhat, hogy egyszerre több tényező okozza a fájdalmat.

A gerinccsatornában fut a gerincvelő. A gerinccsatorna a csigolyaívek által kialakított alagút, melybe ha belenézünk felülről olyan, mintha egy cső lenne, optimális esetben. Az egymás alatt elhelyezkedő csigolyák adják meg ennek a vázát, ha egy csigolya el van csúszva, és nem a megfelelő helyén van, akkor a csatorna lefutása megváltozik, így hosszabb-rövidebb szakaszon, de szűkül a csatorna. A betegség kialakulását nagyban befolyásolja az egyénre jellemző anatómiai tényezők, hiszen nem mindenkinek pontosan egyforma méretű a csigolyaívek által megalkotott csatorna. Vannak, akiknek a csigolyaívük az átlagnál keskenyebb, így azoknak kisebb átmérőjű lesz ez a „cső”, másoknak pedig tágasabb. Nem mindegy, hogy egy széles csatornában van meszesedés, vagy porckorong kiboltosulás, vagy egy eleve szűkebben, hiszen ott hamarabb okoz tünetet.

 

Okai:

  •         a szűkületet minden esetben térfoglaló folyamatok okozzák, melyek által a gerincvelő nyomás alá kerül
  •         gerincsérv, porckorong kiboltosulás szűkítheti a csatornát
  •         kopás, meszesedés, mely a kisízületeket, illetve csigolyaíveket is érinti
  •         csigolyaelcsúszás: ilyenkor megtöretés van a gerincben, nem pontosan egymás alatt helyezkednek el a csigolyák, az elcsúszott csigolya is okozhat nyomást a gerincvelőn
  •         tumorok, melyek a gerincvelőt érintik, vagy esetleg áttétek
  •         korábbi csigolyatest, illetve kisízület törései, melyek nem megfelelő pozícióban forrtak össze

Kezelési lehetőségek:

A terápiás lehetőségeket nagyban befolyásolja a kiváltó ok!

  • Gerincsérv esetében elsőként a konzervatív terápiákkal kell próbálkozni, ha azok nem sikeresek, azután kerül sor a műtétre. A McKenzie torna nagyon sokat tud segíteni a porckorong centralizálásában.
  • Kopás, és meszesedés esetén általában a műtét jöhet szóba, hiszen ezekre konzervatív kezeléssel nem tudunk javulást elérni. A kopás sokszor a túlterhelés miatt alakul ki, általában ülő munkát végzőknél gyakori!
  • Csigolyaelcsúszásnál, ha már kisugárzó tüneteket okoz, általában meg szokták operálni, hiszen, ha tartósan nyomás alatt van a gerincvelő, akkor annál nehezebb a műtétet követő rehabilitáció is!

Nagyon sok esetben ezek az okok halmozottan fordulnak elő, így ilyenkor a műtét elkerülhetetlen, és általában a fájdalmat nagyon hamar meg is szüntetik!

A műtétet követően a gyógytorna elengedhetetlen fontosságú, főleg ha a kiváltó okok között több tényező is szerepel!

  •         testtartás javítása
  •         törzsizomzat erősítése
  •         alsó végtagi izmok erősítése, hiszen a gerincvelő kompresszió miatt ezen izmok rendkívül hamar gyengülnek
  •         járás tanítása
  •         csípőízület átmozgatása
  •         egyensúlyfejlesztés

Ezek azért fontosak, mert ha több hónapig voltak nagy fájdalmaink a legyengült alsó végtagi izmok miatt a járás is nehezített marad a műtét után is. 

További kérdés esetén forduljon hozzám bizalommal!

Bechterew-kór, SPA

Rengeteg vizsgálaton átestünk, megkapjuk a diagnózist, és a Bechterew-kór, vagy SPA (spondylitis ankylopoetica) szerepel a papíron. Az orvos semmit nem mondott, mi pedig kétségbe vagyunk esve mit jelent a diagnózis, mi fog történni, hogyan kell kezelni ezt a betegséget.

A betegség kialakulásában a HLA-B27 génnek nagy szerepe van, általában férfiakat érint, és közel 30 éves korban kezdődik. Mivel genetikai érintettségű a betegség, így ha van fiú gyermekünk, illetve fiú unokáink, érdemes lesz őket is elvinni egy labor vizsgálatra, ahol megmondják hajlamosak-e a betegségre vagy nem. Nagyon fontos a korai diagnózis a betegség kezelésében, hiszen nagyon jó gyógyszerek vannak manapság forgalomban, melyekkel tudjuk késleltetni a tünetek megjelenését.

Kezdetek

A betegség kb. 30 éves korú férfiakon adja az első tüneteket, derékfájás, vagy keresztcsonti fájdalom a jellemző tünet. Mivel gyulladásos betegség, így általában éjszakai fájdalom a jellemző, mozgásra enyhül. Jellemző tünet, hogy éjszaka felkelnek járnak egyet a szobába, vagy a lakásban, és ahogy enyhül a fájdalom könnyebb visszaaludni. A fájdalom nem állandó, van olyan időszak, amikor tünetmentes, máskor pedig alig tud éjszaka aludni. A gyulladás a keresztcsonti részen kezdődik, és általában innen kezd el felterjedni a lumbalis csigolyákra is, megváltoztatva a lumbalis görbületeket. A mozgásterápia során nagyon nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a gerincgörbületeket kialakítsuk, illetve azokat mobilan is tartsuk! Az a legjobb eset, ha ilyenkor kerül sor a diagnózisra, hiszen gyulladáscsökkentőkkel az akut tünetek visszaszoríthatóak, és a gerincdeformitások kialakulása késleltethető.

A későbbi szakaszban a csigolyák peremein meszes lerakódások alakulnak ki, melyek a mozgásokat is korlátozzák. A háti szakasz is érintetté válik, megjelenik a hátfájdalom is, mely görnyedt testtartással párosul. A betegség lefolyása mindig egyéni, de ahhoz,hogy a háton is deformitás jelenjen meg kb. 8-10 évnek el kell telnie az első fájdalmaktól. Az ülő életmód negatívan befolyásolja a problémát, elősegíti a csigolyák, és kisízületek meszesedését. Minél kevesebbet mozgunk, annál hamarabb fognak a gerincmozgások csökkenni, majd elveszni. A gyulladásos epizódok gyakorisága is gyorsítja a lefolyást, minél gyakrabban alakul ki, minél hosszabb ideig van akut gyulladásban az érintett terület, annál hamarabb jelenik meg deformitás.

 

Mit tegyünk?

A reumatológus szakorvosunktól mindenképpen kérjünk tanácsot, és ha esetleg gyógyszert javasol, akkor azt mindenképp szedjük abban az adagban, rendszerességben, ahogy előírja. Minél többféle sportot űzzünk! A gyógytornát is érdemes elkezdeni, pár gyakorlatot megtanulva mindennap végezzük, hiszen ezzel megőrizzük a gerincünk mobilitását! Elkeseredni semmiképp nem kell, a betegség az életet nem rövidíti meg, ha rendszeresen járunk kontrollra. Elhanyagolt, hosszan fennálló gyulladás, fokozott háti görbület, beszűkült váll- és csípőmozgások, korlátozott bordakitérések, amelyek megjelenése rövidítheti az élethosszt. Ezen tünetek kb. 60 éves korban jelennek meg, jól kezelt pácienseknél pedig kitolható 65-70 évre is.

Amennyiben további kérdése van a témához kapcsolódóan az agostonaida@gmail.com email címen szívesen válaszolok rá 🙂

Hátfájásaink nyomában

Élete során minden ember megtapasztalja a hátfájdalmat, van akinek meghúzódik, kialudja, izomlázas, ráesik. Ennek fogunk most utána járni, hogy milyen problémák okozhatnak nekünk hátfájást.

  1.   Nyaki gerinc probléma: ez igen gyakori, a nyaki gerincünk elváltozása, problémát generál a háti gerincszakaszon is. Ilyenkor alkalmazhatjuk azt a nyaktornát, és tanácsokat, melyet leírtam a fejfájásos cikkben.
  2.   Váll/ vállövet érintő probléma: nagyon gyakori, hogy válltörés, vagy ficam, zúzódás után hátfájdalom jelenik meg. Ennek egyik oka a kényszertartás, melyet a sérülés következtében önkéntelenül is, de hozzászoktunk, hogy védjük a sérült testrészünket. A másik, ami okozhatja, hogy a sérülés miatt, ha nem volt átmozgatva kellőképpen (gyógytorna hiányában) a lapocka is elkezdett letapadni. Ez azt jelenti, hogy a mellkason a vállízületi mozgások során nem tud elmozdulni, és ez nem csak a vállban okoz mozgáskorlátozottságot, de hátfájdalmat is okozhat a merev izmok miatt.
  3.   Lapocka sérülések: maga ha a lapocka törik, esetleg megzúzódik, annak a fájdalma során szintén nincs mozgatva a terület, és letapad a lapocka, amiatt, hogy bizonyos izmok merevvé váltak. Ahogy sikerül oldani az izmok merevségét, utána fokozatosan visszatérnek a mozgások is, a fájdalom csökken.
  4.   Gerincferülés/ Scheuermann betegség: nemcsak kamaszkorban, de ugyanúgy felnőttkorban is tudnak fájdalmat okozni. Az általam leírt cikkekben is, ha olyan eset van, amikor nem sikerült a gerinc görbületeit a normál tartományba visszaszorítani kamaszkorban, akkor felnőtt korban okozhat fájdalmat. Ezek általában a túlterhelésből, és izomgyengeségből adódó fájdalmak, melyeken a gyógytorna, és a rendszeres testmozgás hamar tud segíteni.
  5.   Derékfájdalom: A derékról eredő probléma is okozhat hátfájást, hiszen ahogy a lumbalis gerinc görbületei megváltoznak, ehhez próbál alkalmazkodni a háti szakasz is. Ha a derékfájdalom megoldódik, utána csökkenek a háti panaszok is.
  6.   Hanyagtartás, ülő életmód: általában ez a leggyakoribb dolog, ami a hátfájdalmak nagyrészét okozza. A gerinc görbületei megváltoznak, így az izmok állapota is megváltozik, bizonyos izmok merevvé, feszessé válnak, míg más izomcsoportok pedig gyengülnek, ennek következtében nem tudják az izmok stabilizáló szerepüket ellátni. A hosszantartó ülés legalább óránként szakítsuk meg!

A fent leírtakból látszik, hogy mennyire fontos szerepet játszik a helyes testtartás kialakítása, illetve annak megőrzése a mindennapjainkban, hiszen sok fájdalmat tudnak okozni. A hátfájdalmak elkerülhetőek, és megelőzhetőek megfelelően végzett testmozgással. Nagyon jó az úszás, és a vízben végzett testmozgások (aquafitness, aerobik..stb.), edzőtermekben különböző gerinctréningek, fitball edzések, BOSU edzések, TRX, pilates, BodyArt..stb. Mielőtt ezekbe kezdenénk az okot mindenképpen kutassuk fel, hiszen nem mindegy, hogy a mozgáshiány miatt fáj a derekunk, vagy egy gerincsérv miatt. A kettő között hatalmas különbség van, és a gerincsérvnél ezek a mozgásformák csak később jöhetnek szóba! Ha van rá lehetőségünk olyan tréningekre járjunk el, amelyeket gyógytornász tart!

Remélem, hogy tudtam segíteni az Ön fájdalmának felderítésében is!

Lúdtalp és a gerincproblémák összefüggése

Elsőre sokaknak meghökkentő lehet, hogy a talpunk milyen kapcsolatban állhat egy derékfájással, vagy akár gerincferdüléssel. A talpunkat nagyon sok receptor hálózza be, melyek a megfelelő talaj érzékeléshez szükségesek.

A talpunk boltozatát sok vékony kis izom adja, melyeknek hatalmas szerepük van.Ezek közé tartozik, hogy az egyensúlyunkat meg tudjuk tartani, egy instabil felszínen, vagy akár a hétköznapi tevékenységeink során. Amennyiben ezek a kis izmok gyengülnek, vagy nem megfelelően tudják a funkciójukat betölteni, úgy a talpi boltozatunk íve megváltozik, a magassága elkezd csökkenni. Ekkor szoktunk lúdtalpról beszélni így a talajreakciós erőket sem tudja megfelelő mértékben csillapítani a lábunk.

Ahogy a talpboltozatok lesüllyednek ehhez adaptálódik a többi ízületünk is, megváltozik a térd és a csípő terhelése. A csípőízület pedig minden esetben viszi magával a lumbalis gerincet, az pedig maga után vonja a háti, nyaki gerincet is, hiszen a szervezet mindig arra törekszik, hogy a súlypontját meg tudja tartani, így ahogyan tud kompenzál. Egészen a fejfájásig eljuthatunk egy egyszerűnek tűnő ellapult boltozati problémával.

A gerincproblémák mindig valamilyen tartáskorrekciós probléma talaján alakultak ki (csigolyaelcsúszás, gerincsérv, vagy akár a funkcionális scoliosis is), ha egy területen van probléma a gerinc görbületekkel, mondjuk a nyaki gerinc helyzete nem optimális, ahhoz alkalmazkodik a háti és lumbalis gerinc, de tudnunk kell, hogy ez minden esetben egy negatív kompenzáció lesz! Ez azt jelenti, hogy ha egy területen van probléma vagy fájdalom a gerincünkön, ahhoz a többi gerincszakasz is alkalmazkodik, de utána már ott is probléma lesz, mert a görbületek íve megváltozik egy rosszabb irányba. Ugyanez a folyamat előfordulhat visszafelé is, hogy a derekunk fájt előbb, és utána kezdődött a talp fájdalom, vagy a boltozat lesüllyedése.

A talpbetét nem nyújt megoldást erre a problémára, hiszen az csak passzívan tart, ha levesszük a lábbelit, akkor a talpizmok megint nem fogják megfelelően tartani a boltozatot. Ilyenkor szoktam javasolni egyensúlyt fejlesztő eszközök alkalmazását, erről külön cikket írtam már, itt részletesen leírom, hogy mire jók ezek az eszközök, és mire használhatóak. Ebben az esetben, ha talpi probléma van, akkor csak álló helyzetben végezzünk rajta gyakorlatokat, nagyon egyszerűekkel kell kezdeni előbb: lábujjhegyre állás, sarokra állás, helyben járás, guggolások. Először nagyon nehéz lesz rajta egyensúlyozni, de aztán egyre könnyebbé válik rajta minden feladat. Ezzel nemcsak az egyensúlyunkat, de a talp boltozatunkat, és a gerincben futó mély izmokat is megdolgoztatjuk!

Remélem, hogy hasznos tanácsokkal tudtam szolgálni a témában!

Csontritkulás

A csontritkulás főként a középkorú vagy időskorú nőket érinti, rizikófaktornak tekinthető, ha az édesanyának volt már csontritkulása, illetve, ha fehérbőrű, vékony alkatú személyről van szó. A csontgerendák száma csökken, és felborul az egyensúly a csontképzés, valamint a lebontás között, ez fokozott törékenységet okoz, mert a lebontás felgyorsul, míg a csontképzés lelassul. Tünetekkel nem jár, általában a gyakori törések hívják fel rá a figyelmet.

Szisztémás betegségnek tekinthető, tehát, ha a diagnózis fennáll, akkor minden csontunk érintett, csak más mértékben. A menopausa után érdemes rendszeresen ellenőrizni a csontsűrűséget, erre a vizsgálatra reumatológus, valamint nőgyógyász tud beutalót írni. A vizsgálat fájdalommentes, kb. 20 percet vesz igénybe.

A nőknél általában gyakoribb, hiszen a változókorral bekövetkező hormoncsökkenés idézi elő a problémát. Férfiaknál is előfordul, náluk, viszont 70 éves korra, vagy afölé tehető a megjelenése, hiszen náluk a hormontermelés nem olyan hirtelen lassul le, mint a nőknél. A betegség kialakulásában a következő tényezők játszanak szerepet:

  •         idősebb kor
  •         hosszantartó immobilizáció: pl. egy baleset után ha több hónapig ágyban fekvő a páciens, már akkor fokozódik a csontbontás folyamata
  •        szteroid kezelés: hosszútávon csökkenti a csonttömeget, mely fokozott rizikó a betegség megjelenése szempontjából

A betegség megelőzése:

  •         a változókorban figyeljünk oda, hogy minél többet sportoljunk, nem kell intenzív izzasztó sportra gondolni
  •         nagyon fontos a rendszeres testmozgás, hiszen ha az izmaink jó tónussal rendelkeznek, azok eredési, illetve a tapadási ponton húzást fejtenek ki a csontra, ezáltal a csontritkulás is kevésbé tud elhatalmasodni
  •         a napi Ca, és D-vitamin bevitelre ügyeljünk, mert ez fontos szerepet játszik a csontok felépítésében, itt inkább az ételeinkből származó ásványi anyagokat preferáljuk, ne a kapszulákat
  •         ha a menopausa nagyon korán alakul ki (kb. 45 éves korban) ilyenkor ajánlott hormontartalmú gyógyszerek szedése, így a csontritkulás kitolható, valamint csökkenthető az esélye
  •         az úszás nagyon jó izomerősítésre, de az a csontsűrűségre pozitív hatást nem tud gyakorolni, mivel a gravitáció a vízben ki van kapcsolva. Válasszunk helyette inkább biciklizést, fittball-os óra is nagyon jó lehet erre a célra
  • rendszeres gyógytorna gyakorlatok végzése, amelyet szakember tanít be
  •         az egyensúlyunkat próbáljuk meg a legjobb szinten tartani, hiszen ezzel megelőzhetőek a esések, amelyek következtében a csonttörések kialakulnak
  •         a csúcs-csonttömegünket kb. 30 éves korban érjük el, így nagyon fontos, hogy minél jobb legyen ilyenkor a csontozatunk, hiszen nem mindegy miből kezdődik el a későbbiek során a csökkenés
  •         ha a nagymamánknak, édesanyánknak volt csontritkulása, akkor már fiatal korban rendszeresen és minél többet mozogjunk, illetve a menopasa idején kezdjük el a rendszeres szűrővizsgálatokat

A leginkább érintett terület a combnyak, csigolyák, bordák, csukló-kéz területe. Ha a combnyakon a legsúlyosabb, az általában combnyak, vagy csípőtáji törések során derül ki. A csigolya érintettségére az egyre fokozódó háti görbület hívja fel a figyelmet. A csigolya testek magassága egyre csökken, és ezzel párhuzamosan egyre nagyobbá válik a háti görbület is.

Ha a csonttörés már megtörtént, és fennáll a csontritkulás is, akkor rendszeres gyógyszer szedéssel, vagy injekcióval nagyon jól karban tartható, de elengedhetetlen fontosságú ezek mellett az életmódbeli változtatások!

Mit tehetünk ha csigolyaelcsúszásunk van?

A gerincünkben a csigolyák egymás alatt helyezkednek el, kialakítva így a lumbális görbületünket. Ha valamely csigolya nincs a helyén, úgy a görbületünk sem lesz harmonikus, egy megtörés fog benne látszani, ezzel nem is lenne baj egészen addig, amíg a csigolyaelcsúszás nem ad tünetet.

Miből lehet erre következtetni?

  •         a diagnosztikus eljárások I. c. blogban leírtak alapján röntgen felvétellel lehet diagnosztizálni a problémát
  •         nagyon sok esetben nem is ad tünetet, másoknak pedig már hónapok óta tartó derékfájdalom hívja fel a figyelmet a problémára
  •         a csigolyaelcsúszás során maga a csigolyatest csúszik le a nyúlványokról
  •         ez az elcsúszás történhet előre (az esetek nagy részében), vagy hátrafelé is (ritka)
  •         a statikus helyzetek során igen hamar jelentkezik fájdalom, az állást az illető nagyon nehezen bírja
  •         az ülést preferálja, hiszen ilyenkor a csigolyatest hátracsúszik a normál helyére, ezért nem okoz tünetet
  •         futás, ugrás során szintén fájdalmat okoz, hiszen az elcsúszott csigolyát, egy nagyon rossz helyzetben terheljük

Hogyan kezelhető?

Mint ahogy a gerincproblémák nagy részét, ezt is a gyengült izomzat okozza. Amennyiben elég erősek a csigolya között elhelyezkedő izmaink, azok helyén tartják a csigolyát, és nem engedik elcsúszni, csak extrém esetekben (autóbaleset, magasból való leesés, sport sérülések…stb.). Krónikus esetben előfordulhat még balett táncosoknál, ritmikus sportgimnasztikát végzőknél, ejtőernyősöknél. 

A törzsizmok erősítésével, a csigolya valamelyes korrigálódhat a helyére, tünetmentessé tehető a páciens, de az elcsúszás mértéke valójában sokat nem igazodik. A cél ilyenkor mindig az, hogy a műtétet megelőzzük, és a romlást, tehát a további csúszás lehetőségét megelőzzük, illetve a páciens fájdalmai megszűnjenek.

Lehet alkalmazni gerinctornát, ahol minden irányban átmozgatjuk a gerincet, de ettől sokkal célravezetőbb a Schroth- módszer alkalmazása. Testtartás korrekcióval egybekötve végezzük a terápiát, ahol célzottan a has és törzsizomzatot erősítjük meg. Erről a módszerről bővebben olvashatnak egy másik bejegyzésemben!

Mit tehetünk, hogy ne romoljon?

  •         próbáljuk kerülni a fájdalmat kiváltó testhelyzeteket
  •         ha emelni, hajolni, cipekedni kell, akkor a mozdulat elindítása előtt húzzuk be a hasunkat, és a köldök alatti részt feszítsük meg, majd ezt követően indítsuk el a mozdulatsort
  •         kerüljük az ugrásokkal, szökkenésekkel járó sportokat, kivételt képez, ha ezt puha felületen végezzük. BOSU- edzésekre ezzel lehet járni, valamint a trambulinon való rugózás, fittball-os edzések sem tiltottak
  •         a fekhelyünket cseréljük ki keményebb matracra, ha eddig nem tettük meg
  •         a fájdalmat okozó statikus testhelyzet során (pl. állás) figyeljünk oda a Schroth-elvek szerint megtanult korrekciókra, és azokat alkalmazzuk, hiszen ilyenkor az izmok megfeszítésével levesszük a terhet a gerincünkről
  •         nagyon jó sport az úszás, és nemcsak az úszás, hanem minden vízben végzett sport: vízilabda, aquafitness, aquastreching..stb. A gravitációs erő hatása ilyenkor megszűnik, így a csigolyákra ható kompressziós erő is eltűnik, a vízben könnyedebben mozgunk, nem jelentkezik fájdalom
  •         minél többet mozogjunk fájdalommentes testhelyzetekben, és este pihenéskor is próbáljuk mindig olyan pozíciót keresni, amely a fájdalmakat csökkenti

Remélem, hogy az Ön problémájának a felderítésében, és megoldásában is tudtam segítséget nyújtani! 

Ha kérdése van, az elérhetőségeimen szívesen megválaszolom!

Medencefenék erősítése a szülés utáni időszakban

A terhesség alatt, ahogyan a baba nő, és egyre több ösztrogén hormon termelődik, úgy a medencefenék izmai is kezdenek gyengülni. Ez egy teljesen normális feladat, ennek során az izmok is felkészülnek a baba születésére. A szülés alatt a medencefenék izmainak szinte tetőcserépszerűen kell, hogy elcsússzanak egymáson, hogy a pici a világra tudjon jönni. Ez minden női szervezetre igaz, a probléma akkor adódik, amikor ezután nem áll vissza az izmok funkciója, és gyengék maradnak. Erre szeretnék adni pár tippet, hogyan tudunk otthon segíteni rajta.

A medencefenék izmai sokféle szerepet töltenek be a szervezetünkben:

  •         vizelet- és széklettartás
  •         szexuális funkció
  •         a kismedencei szerveknek támasztást nyújt
  •         szülőcsatorna

A szülés a szervezet számára hatalmas megpróbáltatást jelent, rengeteg izomnak kell megfeszülnie az adott időben, arról nem is beszélve, hogy a terhesség ideje alatt a belszerveink helye is átrendeződik.

A következő tünetek utalhatnak medencefenék gyengeségre:

  •         köhögéskor, tüsszentéskor elcseppen a vizelet
  •         nehéz kontrolállni az izomműködést vizelést/ székelés alatt
  •         nehezen tudjuk visszatartani, hirtelen és sürgető ingerként jelentkezik
  •         szexuális aktus közben érzészavar is felléphet

Ezektől a tünetektől nem kell megijedni, gátizom tornával, vagy a medencefenék izmainak erősítésével, szépen visszaáll minden a régi kerékvágásba.

Pár gyakorlatot adok, ami bárhol, bármikor elvégezhető, és erősödhetők vele az izmok

  1. Ülő helyzetben feszítsük meg a fenekünket, hasunkat behúzzuk, tartjuk 3-5 mp-ig, és ellazítunk
  2. Ülve megfeszítjük a végbél, és húgycső záróizmainkat, tartjuk, majd ellazítunk
  3. Egyszerre feszítjük meg a záróizmokat, és a feneket, hasunkat is
  4. Egyszer a hasat, és feneket szorítjuk, ellazítunk, majd ezt követően csak a záróizmokat feszítjük, és lazítunk. Váltogatva egyenként végezzük.

 

Zárógondolatként szeretném megjegyezni, hogy ezek a feladatok tartáskorrekciós gyakorlatokkal kiegészítve lesznek teljes értékűek, hiszen ha egész nap egy rossz testtartásban vagyunk, úgy a záróizmok is inaktívak lesznek. Fontos emellett a has, és törzsizmok erősítése is.

Jó tornát kívánok!

Mit tegyünk a hátfájással a gyermekágyi időszak alatt?

Ebben a bejegyzésben szeretnék előbb visszautalni egy korábbi cikkemre, melyben a várandósság alatt kialakuló derék és hátfájás elkerülése végett adtam pár tanácsot. A gyermekágyi időszak is nagy megterhelést jelent a gerincünknek. Sokan úgy gondolják, hogy csak a terhesség alatt van a gerincünk nagyobb igénybevételnek kitéve, ám ez nagy tévedés!

Gondoljunk csak bele, már az a pozíció, ahogyan etetjük a babát, görnyedünk. Amikor beletesszük a kiságyba, akkor lehajolunk, és ismét görnyedünk. Ha pedig már nőtt, és a súlya is szépen gyarapodott akkor kézben fogáskor is általában görnyedt háttal tartjuk a kezünkben. A közös a fent említett mozdulatokban a helytelen testtartás, valamint hogy a baba súlya sokkal nagyobb nyíróerő a gerinc számára, mint a terhesség alatt. Mostmár emelgetni kell, lehajolni hozzá, megetetni. Ezek a mozdulatok mind olyanok, amelyet ha megtanulunk helyesen kivitelezni nem okoznak felesleges fájdalmat.

  •         Ha lehajolunk fontos, hogy a mozdulat elindítása előtt a hasunkat húzzuk be, és főként a köldök alatti területet próbáljuk megfeszíteni, és ezután kezdjük el törzsből a mozdulatot!
  •         Hajolásból emeléskor szintén ugyanezt tudom tanácsolni, hogy mielőtt a babát megemeljük, szintén feszítsük meg a hasunkat
  •         Figyeljünk oda, hogy soha ne derékból hajoljunk, hanem csípőből! Ilyenkor a derekunk egyenes marad, és a porckorongokra, kisízületekre is jóval kisebb nyíróerő hat!

 

A másik dolog, ami miatt a gyermekágyi időszakban gyakoribb a derékfájdalom, az arra vezethető vissza, hogy valószínűleg sem a terhesség előtt, sem pedig alatta nem végzett a kismama tornát. Itt persze nem az izzasztó mozgásokra gondolok, akár egy könnyed gyógytorna is nagyon sokat tud jelenteni a derékfájás szempontjából. Az ülő életmód miatt napi 8-10 órát ülve töltünk, és a törzsizmok rendkívül elgyengülnek. Ha a várandósságnak egy ilyen gyenge törzsizomzattal indulunk neki, akkor hamar jelentkeznek a fájdalmak. A baba növekedésével az is plusz súlyt, és nyíróerőt jelent a gerinc számára.

A hátfájás elkerülése érdekében javaslom már a terhesség alatt tartáskorrekciós gyakorlatok végzését, amellyel a hátizomzatot erősíteni tudjuk.

A következőben pár képpel szeretném illusztrálni, hogy a gyakorlatok milyen egyszerűek, ám mégis nagymértékben csökkenthetik a hátfájást! 

A gyakorlatokat fájdalom határig végezzük, figyeljünk oda a tartásunkra, hasunkat húzzuk be, és a hátunkat egyenesen tartsuk!

Amennyiben kérdése merült fel szívesen válaszolok rá!

Kellemes tornázást kívánok! 🙂

Mire jó a tape?

Egyre elterjedtebb, nemcsak sportolók, hanem idősebb korúakon is alkalmazzuk, sőt akár gyerekeken is lehetséges a használata. Használata előtt érdemes szakemberhez fordulni, mert előfordulhat olyan testrész, hogy saját magunknak nem tudjuk felragasztani (pl. nyak, hát, derék, kéz).

  • A tape egy elasztikus tapasz, gyógyszermentes, tehát a fájdalomcsillapító hatását nem a vegyi anyagokon keresztül éri el. 
  • A benne lévő ragasztóanyag a testhőmérsékletre oldódik, így alaposan rá kell dörzsölni a testrészre. 
  • Bőrbarát, emiatt csak nagyon ritkán fordul elő az allergia. 
  • Vízállósága miatt elsősorban sportolókon kezdték el alkalmazni, viszont tudni kell, hogy fürdés után ne dörzsöljük le, inkább csak itassuk le róla a vizet.

Alkalmazható izomhúzódásoknál, műtétek után a feszes izom lazítására, tartáskorrekcióra, krónikus mozgásszervi betegségeknél (pl. teniszkönyök, golfkönyök, váll adhesiv capsulitise), a gyenge izmok facilitálására, stroke-ot követően a vállízület stabilizálására. Ficamok után stabilizálja az ízületeket, így a mozgás biztosabbá válik. Zúzódások, ütések után, ha a nagymértékű duzzanat már csökkenőben van, szintén stabilizálja az ízületet, segíti a mozgást. Sportolóknál rendkívül hatékony nemcsak a sportsérülések megelőzésében, hanem a rehabilitáció során is segíti, támogatja a fájdalmas testrészt. 

Hogyan fejti ki a hatását?

Ahogy felragasztjuk a tape-t, és a ragasztó feloldódik az nagyon szoros kontaktot teremt a bőrrel, és egy kissé elemeli, így az alatta lévő kötőszövetnek javul a keringése. Ehhez viszont fontos, hogy a tape ragasztása előtt a fájdalmas testrészt szőrtelenítsük le, krémekkel aznap már ne kenjük be, és ne legyen kiázva a bőrünk, hiszen így nem tud eléggé hozzátapadni a ragasztóanyaghoz. A merev, zsugorodott izmokat mobilizálja azáltal, hogy a kötőszövet keringése javul. Kiválóan kombinálható köpöly, flossing kezeléssel.

Kb. 5-10 napig van fent, ezután magától kezd el felbomlani a két végénél, ezután szükség esetén ragasztható fel az új tape. Hosszútávon is alkalmazható akár gyerekeknél, kismamáknál, idősebbeknél is.

Remélem, hogy az első tape felhelyezéséhez Ön is szakember segítségét fogja kérni! Amennyiben szüksége van tape alkalmazására, a weboldalamon megtalálja az elérhetőségeimet: https://spineline-hu.webnode.hu/

Lökéshullám terápia

A kezelés elve, hogy nagy nyomású levegő felhasználásával mechanikus energiát állít elő, mely hullám formában terjed a szövetekben. A legfontosabb tényezők a nyomáseloszlás, az energia sűrűség és a leadott összenergia. A készülékben előállított kompesszoros nagynyomású levegő egy kezelőfej segítségével kerül kontaktusba a kívánt testrésszel.

Behatolása a szövetekben több cm mélyen is lehetséges. Általában 2-5 kezelést adunk diagnózistól függően, heti egy alkalommal (1000-töl 3000 impulzusig 0.25-0.84 mJ/mm leadott teljesítménnyel). A mechanizmus még nem teljesen ismert,bár fájdalomcsillapításban és gyulladáscsökkentésben az érnövkedési faktorokra gyakorolt hatás játszhat szerepet. Eredményesen alkalmazzák krónikus mozgásszervi fájdalmak esetében, pl. sarkantyú, teniszkönyök, golfkönyök, ugrótérd, Achilles-ín problémák, rotátorköpeny sérülések. A kezelés nem kellemes, de igen hatásos a krónikus fájdalmak tekintetében.

 

A kezelés céljai között első helyen szerepel a fájdalomcsillapítás, a merev izomzat oldása, keringésjavítás, gyulladáscsökkentés, anyagcsere fokozás, valamint a regenerációs folyamatok gyorsítása.

A kezeléshez az érintett testtájat szabaddá kell tenni, majd gélt helyezünk rá, ez segíti a hullám áthatolását a bőrön. A kezelés előrehaladtával a leadott energiamennyiség a páciens fájdalomtűrő képességétől függően növelhető. 

Nem kívánt mellékhatásként előfordulhat ödéma, vagy véraláfutás a kezelt területen, esetenként a fájdalom rövidtávú erősödése is. Ha a kezdeti fájdalmak 3 kezelést után sem csillapodnak, abban az esetben a terápiát meg kell szakítani. A társadalombiztosítást jelenleg nem támogatja ezt a típusú kezelést.

Amennyiben a bejegyzésemet hasznosnak találta a weboldalamon a többi bejegyzéseimet is el tudja olvasni:  https://spineline-hu.webnode.hu/