Gerinccsatorna szűkület

Ez egy igen gyakori diagnózis, főként 50 év felettieknél. Az okok között rendkívül sok tényező szerepelhet, előfordulhat, hogy egyszerre több tényező okozza a fájdalmat.

A gerinccsatornában fut a gerincvelő. A gerinccsatorna a csigolyaívek által kialakított alagút, melybe ha belenézünk felülről olyan, mintha egy cső lenne, optimális esetben. Az egymás alatt elhelyezkedő csigolyák adják meg ennek a vázát, ha egy csigolya el van csúszva, és nem a megfelelő helyén van, akkor a csatorna lefutása megváltozik, így hosszabb-rövidebb szakaszon, de szűkül a csatorna. A betegség kialakulását nagyban befolyásolja az egyénre jellemző anatómiai tényezők, hiszen nem mindenkinek pontosan egyforma méretű a csigolyaívek által megalkotott csatorna. Vannak, akiknek a csigolyaívük az átlagnál keskenyebb, így azoknak kisebb átmérőjű lesz ez a „cső”, másoknak pedig tágasabb. Nem mindegy, hogy egy széles csatornában van meszesedés, vagy porckorong kiboltosulás, vagy egy eleve szűkebben, hiszen ott hamarabb okoz tünetet.

 

Okai:

  •         a szűkületet minden esetben térfoglaló folyamatok okozzák, melyek által a gerincvelő nyomás alá kerül
  •         gerincsérv, porckorong kiboltosulás szűkítheti a csatornát
  •         kopás, meszesedés, mely a kisízületeket, illetve csigolyaíveket is érinti
  •         csigolyaelcsúszás: ilyenkor megtöretés van a gerincben, nem pontosan egymás alatt helyezkednek el a csigolyák, az elcsúszott csigolya is okozhat nyomást a gerincvelőn
  •         tumorok, melyek a gerincvelőt érintik, vagy esetleg áttétek
  •         korábbi csigolyatest, illetve kisízület törései, melyek nem megfelelő pozícióban forrtak össze

Kezelési lehetőségek:

A terápiás lehetőségeket nagyban befolyásolja a kiváltó ok!

  • Gerincsérv esetében elsőként a konzervatív terápiákkal kell próbálkozni, ha azok nem sikeresek, azután kerül sor a műtétre. A McKenzie torna nagyon sokat tud segíteni a porckorong centralizálásában.
  • Kopás, és meszesedés esetén általában a műtét jöhet szóba, hiszen ezekre konzervatív kezeléssel nem tudunk javulást elérni. A kopás sokszor a túlterhelés miatt alakul ki, általában ülő munkát végzőknél gyakori!
  • Csigolyaelcsúszásnál, ha már kisugárzó tüneteket okoz, általában meg szokták operálni, hiszen, ha tartósan nyomás alatt van a gerincvelő, akkor annál nehezebb a műtétet követő rehabilitáció is!

Nagyon sok esetben ezek az okok halmozottan fordulnak elő, így ilyenkor a műtét elkerülhetetlen, és általában a fájdalmat nagyon hamar meg is szüntetik!

A műtétet követően a gyógytorna elengedhetetlen fontosságú, főleg ha a kiváltó okok között több tényező is szerepel!

  •         testtartás javítása
  •         törzsizomzat erősítése
  •         alsó végtagi izmok erősítése, hiszen a gerincvelő kompresszió miatt ezen izmok rendkívül hamar gyengülnek
  •         járás tanítása
  •         csípőízület átmozgatása
  •         egyensúlyfejlesztés

Ezek azért fontosak, mert ha több hónapig voltak nagy fájdalmaink a legyengült alsó végtagi izmok miatt a járás is nehezített marad a műtét után is. 

További kérdés esetén forduljon hozzám bizalommal!

Túrázás gyógytornász szemmel

Túrázni sokan szeretünk! Ilyenkor általában jól összeszokott csapat alakul ki, gyönyörű tájakon visz az utunk, valamint a hegyi friss levegő is sokat segíthet a légzőszervi és szívproblémákon is. De vajon akik gerincproblémákkal és lúdtalppal küzdenek nekik jót tesz, vagy inkább mellőzniük kellene? Elárulok mindent, sőt tanácsot is adok a túrázás kedvelőinek!

1.Lúdtalp

A lúdtalp sokszor kamaszkorban alakul ki a hirtelen növekedés miatt, az esetek nagy részében a növekedés befejeződésével a lúdtalp is szépen korrigálódik. A mértékétől függően javasolt lúdtalpbetét használata, valamint gyógytorna. Ha túrázni indulunk, akkor mindenképp olyan cipőt válasszunk, amit gyakran használunk. A túrázás legnagyobb ellensége a rossz cipő, ami nyomja a lábat! Lúdtalpasoknál erre még jobban kell figyelni, az ő esetükben a hossz- és harántboltozat is lesüllyed, megváltozik a láb statikája, a lábizmok gyengülnek. Nekik azért lehet jó választás egy- egy túra, mert a göröngyös talajon való séta erősíti a láb izmait, amelyek a boltozatsüllyedés miatt elgyengültek.

2.Derékfájás

Nagyon izgalmas kérdés, hogy a derékfájós menjen-e egész napos túrára, vagy inkább maradjon otthon? Aki megtanulta a helyes testtartást, és tudja is magát korrigálni, azoknak mindenképp javaslom, hogy menjenek bátran! A göröngyös talajon való séta ugyanis nemcsak a talp izmainak ad ingert, hanem a gerinc mély izomzatának is. A sima talajon való járáskor ugyanis ez a mély izomzat nem kapcsol be, mert a gerincnek olyankor nincs szüksége stabilitásra. Az egyenetlen talajon való séta egy ingert ad az idegrendszer számára is, így a gerincnek szüksége van a stabilitásra, amelyet a mélyen fekvő törzsizmok adnak meg.

 

3.Gerincsérv

Akinek jelenleg van bármilyen tünete is a gerincsérv kapcsán (derékfájás, alsó végtagba sugárzó tünetek) nekik inkább az otthoni pihenés javasolt. Azok, akik már a McKenzie tornát alkalmazzák, és ennek kapcsán nincsenek tüneteik, valamint megtanulták már a tartásukat korrigálni, nekik mindenképp javasolt! A fent leírt élettani háttér miatt a gerincsérveseknél még fontosabb a mélyizmok bekapcsolása a működésbe. Akinek van egy megfelelően működő törzsstabilitást adó izomzata, valamint megtanulta a helyes testtartást, és ezt önkorrekcióval is létre tudja hozni, akkor bátran mehet egész napra is akár. A mély izomzatnak kulcs szerepe van a gerincsérv kialakulásában, ugyanis ha elég erős ez az izomcsoport, akkor az tudja tartani a porckorongot a helyén, így az ideggyököt nem éri el. Lokális derékfájás kialakulhat, de az alsó végtagba sugározni nem fog. Amit fontos szem előtt tartani, az a hátizsák beállítása, és túrabot ajánlott számukra! A hátizsák alja a fenekünk alá semmiképp ne kerüljön, és a vállpántok szimmetrikusan legyen beállítva!

Kellemes túrázást kívánok mindenkinek!