Derékfájás és a futás

Nagyon gyakori kérdés a derékpanaszokkal hozzám fordulóknál, hogy mikor kezdhet el futni, vagy mikor folytathatja a futást. Azt szeretném már az elején kihangsúlyozni, hogy ez minden esetben egyénfüggő, ki mikor tudja ismét folytatni a megszokott sportját, de természetesen vannak olyan betegségek, amikor többet ártunk magunknak ezzel a mozgásformával, mint használunk. A következőkben arról lesz szó, hogy milyen esetekben hagyjunk fel teljesen átmenetileg  futással, és mikor lehet folytatnunk. 

A megszokott sportjától egyik páciensemet sem szoktam végleg eltiltani, átmenetileg igen, de akkor a fájdalmuk is olyan mértékű, hogy emiatt sem tudnának sportolni. Sokszor lehet hallani, hogy a futás nem tesz jót az ízületeknek, a porcoknak, és sokan félnek is tőle. 

A legfontosabb dolog, hogy mindig megfelelő talajon fussunk! Kerüljük  a betont és aszfaltot! Ezek nagyon kemény felületek, nagyon nagy nyíróerők hatnak mind a térd mind a gerinc porckorongjaira. Ehelyett ajánlom inkább az erre a célra kiépített futópályákat, sportpályákat, füves pályákat, valamint a futópad is sokkal jobb választás. 

A következő lépés, hogy válasszunk egy megfelelő futócipőt, amely kényelmes számunkra, jól szellőzik, és könnyű. 

 

 

Akik a derékfájásukat megelőzően nem futottak, azok ne ezt követően kezdjék el ezt a típusú sportot, hiszen azzal csak ártanak a gerincüknek. Azok viszont, akik a fájdalom megjelenése előtt is rendszeresen (hetente v. gyakrabban) jártak futni, azok később folytathatják, a fent említett kritériumok betartásával. Ha jelenleg is fennáll a derékfájdalom, akkor viszont nem ajánlott  a futás senkinek, mindegy hogy előtte sportolt-e vagy sem! A derékfájás okát fel kell tárni, ilyen esetben forduljon a megfelelő szakemberhez! 

Azok akik rendszeresen futnak azoknak ehhez a megterheléshez alkalmazkodik a mozgásszervrendeszerük is, tehát az izmok, inak, csontok terhelhetősége nő. Ahhoz, hogy ez a folyamat végbemenjen természetesen rendszeresen folytatott hosszú távon át végzett sporttevékenység szükséges. 

Ezzel szemben azok, akik szinte sose sportoltak, és úgy gondolják most, hogy megfájult a derekuk szükség lenne valami testmozgásra nekik pont az ellenkezőjét fogja kiváltani, vagyis a fájdalom fog fokozódni. A fájdalom azt jelzi, hogy valami hiba van a “rendszerben”, tehát vagy a porckorong és kisízületek vannak túlterhelve, vagy a kötőszövet és izomzat. Ha egy ilyen feszes izomzattal kezdünk el futni, azok nem tudnak megfelelően összehúzódni és elernyedni, így  fájdalom csak fokozódik. Ha pedig porckorong probléma van a háttérben, akkor pedig egy kezdődő porckorong problémából sérvet is tudunk csinálni, ha erőltetjük rendszeresen. 

A futást akkor folytathatjuk gerincsérv, vagy porckorong kiboltosulás (protrusio) esetében, ha minden alsó végtagba sugárzó tünetünk elmúlt, és lokális derékfájdalmuk sincs már. Kevesebb távval kezdjünk, és ha futás közben indul meg a kisugárzó tünet, akkor mindenképp álljunk meg! Fontos, hogy fokozatosan térjünk vissza a futásba, hogy a szervezetünk is hozzászokjon! 

Jó futást kívánok mindenkinek! 🙂 

Hogyan és mit sportoljunk télen?

A téli sportolástól nagyon sokan megijednek, hogy betegek lesznek, és ebben az időszakban inkább felhagynak vele. Nyáron valóban sokkal motiváltabb az ember, hiszen később sötétedik, és az idő is kedvez a szabadtéri testmozgásnak, viszont a hidegebb idő se szegje kedvünket!

 

Mit?

1.Futás

Aki rendszeresen szokott járni futni annak ajánlom elsősorban, hogy próbálja meg télen is folytatni. Az izomzata, és az egész szervezete hozzá van szokva a rendszeres mozgáshoz, így a plusz ruhában való sportolás még kihívásnak is tekinthető télen 🙂 Gondosan válasszuk meg a futóterepet! A betonon, aszfalton való futást felejtsük el, helyette keressünk kiépített futópályát, vagy egy nagyobb füves területet!

2.Biciklizés

Amíg az út nem jeges erről sem kell lemondani! Csípő és térdbántalmak esetén kifejezetten ajánlott, hiszen tehermentesített helyzetben dolgoznak az ízületeink. Nagyon jól átmozgatja az alsó végtagi izomzatot, erősítésnek is alkalmas.

3.Korcsolyázás

Nemcsak sportnak, hanem inkább szabadidős tevékenységnek felel meg. Társasággal igazán élvezetes tud lenni, és közben észre sem vesszük, hogy telik az idő. Nemcsak fiataloknak ajánlott, hanem idősebbeknek is, hiszen nagyon jól fejleszthető vele az egyensúly és a koordináció. Pár óra korcsolyázás alsó végtagi erősítésnek is megfelelő!

 

 

Hogyan?

1.Öltözködés

Fontos a réteges öltözködés, viszont ne Michelin babának öltözzünk fel, hanem éppen annyi ruhát vegyünk fel, amiben még tudunk kényelmesen mozogni! A másik dolog, amit az öltözködésnél szem előtt kell tartani az, hogy testmozgás során a szervezetünk hőt termel, tehát kimelegszünk, elkezdünk izzadni. Annyi ruhát vegyünk fel magunkra, hogy a testmozgásra szánt idő vége felé kezdjünk el izzadni, mert ha izzadunk úgy viszont nagyon hamar megfázhatunk.

2.Bemelegítés

Télen a hideg idő miatt előfordulhat, hogy az izmaink feszesebbek a megszokottnál, így több időt szánjunk a bemelegítésre, mint máskor. Főként futás előtt fontos, hogy mozgassuk át az ízületeinket (bokát, térdet mindenképp)! Pár percet hagyjunk a szervezetünknek is, hogy megszokja a kinti levegőt. Bármilyen sportba is kezdünk előtte kötelező a hosszabb bemelegítés!

3.Levezetés

Ez az a rész, ami a testmozgásból el szokott maradni, pedig ez is része egy-egy edzésnek. A nyújtás, ami itt hangsúlyt kap. A sporttal átmozgatott izmainkat mindenképp nyújtsuk meg! Rengeteg sérülést lehet vele megelőzni! Különösen nagy figyelmet szenteljünk a combfeszítő és combhajlító izmoknak, zsugorodásra hajlamosak, ha nem nyújtjuk meg őket minden alkalommal a sportolás befejeztével, akkor nagy fájdalmat okoznak, és a húzódás sem ritka.

A következő pár bejegyzésemben a gyermekeknél előforduló gerinc eredetű problémákról lesz szó. Elmondom miért alakulnak ki, szülőként mit tudunk tenni a javítása érdekében.

Milyen sporto(ka)t ne válasszunk, ha gerincbántalmaink vannak?

Korábbi bejegyzéseimben már többször említettem, hogy az ülő életmód negatív hatásainkat kivédésére nagyon jó a sportolás. Viszont sokan nem tudják hol is kezdjék el az aktív testmozgást, és mit válasszanak. A legutóbb arról beszéltem, hogy mely sportok lehetnek jók a gerincfájdalommal küzdőknek, most viszont azt szeretném bemutatni melyeket célszerű kerülni, ha nem akarjuk növelni a derékfájdalmunkat. Ezeket a sportokat főként akkor érdemes abbahagyni, vagy másra váltani, ha kifejezetten a mozgást követően érezzük azt, hogy jobban fáj a derekunk.   1.Küzdősportok: Nagy az ütésekből származó mechanikai erő, aminek a gerincünk nem tud ellenállni, ha nem elég erősek a mélyizmaink. A derékfájós pácienseknek pedig pont emiatt fáj a derekuk, mert a mélyizmok nem tudnak megfelelően stabilizálni!  
  1. Futás:
Erről megoszlanak a vélemények. Akik egész életükben rendszeresen (heti 1-2x) futottak nagyobb kihagyás (több év) nélkül, azoknak a futás után nem lesz derékfájdalmuk, mert az izmaik elég erősek, és tudnak stabilizálni futás közben. Akik nem futottak, de most hogy elkezdett fájni a derekuk szeretnének belevágni, azokat óva inteném ettől! A gyenge mélyizmok nem tudnak stabilizálni, így futáskor a kompressziós erőknek sem tud a gerincünk ellenállni! Ha futás közben fokozódik a fájdalom, akkor mindenképp hagyjuk abba!  
  1. Aerobic, vagy nagy ugrásokat igénylő csoportos órák
Itt is hasonló a helyzet, mint a futásnál, mert ha egész életünkben nem sportoltunk semmit, csak a derékfájás megjelenésével úgy gondoljuk, hogy ez a mi sportunk lenne, akkor szintén nagy óvatosságot javasolok! Az ugrásokkal szintén komprimáljuk a gerincünket, aminek nem tud ellenállni, tovább fokozva a fájdalmat. Érdemes olyan csoportos edzéseket, tréningeket választani, amiket gyógytornász tart, és az óra előtt konzultálni vele, hogy mely gyakorlatokat kell kihagyni az edzés alatt.  
  1. Konditermi edzés:
Nagyon sokan esnek bele abba a hibába, hogy derékfájással elmennek konditerembe, azt gondolván, hogy ott mozogni fog, és jobb lesz. A mozgástól tényleg jobb lesz, de a súlyok emelésétől nem! Ha konditerembe megyünk derékfájással, akkor a súlyemelős, tolós, húzós gyakorlatokat felejtsük el! Helyette inkább a saját testsúlyos gyakorlatokat végezzük, vagy nézzünk be egy fittballos, TRX-es csoportos órára!   A fent felsoroltak közül kivételt képez az, aki már a fájdalom megjelenése előtt is sportolt rendszeresen. Nekik inkább azt javaslom, hogy keressék fel gyógytornászukat mielőtt sportot váltanak, vagy felhagynának vele.