A scoliosis (gerincferdülés) kezelése gyógytornával

A gyógytorna azért kap kiemelt jelentőséget a gerincferdülés kezelésében, mert bizonyos izmok erősítésével szép eredményeket lehet elérni. Viszont a gyógytornát is két részre kell bontanunk, mert a funkcionális scoliosis esetében elegendő lehet a célzott gyógytorna, viszont a strukturális scoliosis esetében mindenképp a Schroth- módszer az elsődleges.

A funkcionális scoliosis, mint azt már egy korábbi bejegyzésemben említettem, izomegyensúly felbomlás miatt alakul ki, csontos elváltozás nem áll a hátterében. Előrehajolt helyzetben nem látható bordapúp. Ezt a típusú elváltozást egyszerű gyógytorna gyakorlatokkal szépen helyre lehet hozni.

 

Gyógytorna:

  • csoportos, vagy egyéni formában zajlik, ahol a gyógytornász olyan gyakorlatokat diktál, mellyel főként a törzs izmait tudjuk erősíteni
  • ha nagyobb csoportban történik a torna 4-5 fő felett, akkor arra nincs lehetőség, hogy egyénileg mindenkinek korrigálják a görbületét, ezért az ilyen formában zajló gyógytornát inkább a funkcionális gerincferdülésre ajánlják
  • a tornagyakorlatokat ajánlott otthon is végezni napi szinten
  • TB által finanszírozott helyeken ez általában 20-30 perc között van, ami egy fiatal szervezet számára kevés, így sporttal is ki lehet egészíteni a kezelést
  • ha van rá lehetőség, és a kezelőszemélyzet megengedi, akkor célszerű, hogy a szülő is elkísérje a gyermeket, legalább pár alkalommal, hogy otthon is tudjanak gyakorolni

 

Előfordulhat olyan eset is, amikor a gyógytorna nem hoz javulást a funkcionális gerincferdülés kezelésében, ilyenkor érdemes felkeresni a kezelőorvost, és vele konzultálni a terápia további menetéről. Másik lehetőség, ha felkeresnek egy Schroth- módszerrel foglalkozó gyógytornászt, és vele folytatják a további terápiát.

Erről, és a Schroth- módszer további elemeiről a következő bejegyzésben fogok írni.

Szép napot kívánok 🙂 

Mi a scoliosis?

A scoliosis gerincferdülést jelent. Normál esetben hátulról megtekintve a gerincünket egyenest látunk. Ám ha gerincferdülésünk van, akkor hátulról  oldalirányú görbület látható. Általában a növekedés intenzív periódusában (kamaszkorban) jelenik meg. A betegségnek többféle kezelési formája ismert, de ez a görbület fokértékétől függ.

A gerincferdülésnek többféle formája, és csoportba sorolási lehetősége van:

  1. Strukturális scoliosis: csontos eredetű eltérésről van szó, a tér minden síkjában okoz elváltozást.

A pontos oka nem ismert, ilyenkor az idiopathias megnevezést használják az orvosok.

Ez a típus a növekedés befejeződéséig javítható, ill. a kezelés elmaradásának hiányában eddig romlik. Ha a növekedés lezárult, akkor az egy végállapotnak tekinthető, ettól kezdve már csak műtéti beavatkozással lehet javítani az állapoton.

 

  1. Funkcionális scoliosis: ez az enyhébb formája, általában izomegyensúly megbomlás miatt alakul ki, csak oldalirányú eltérés alakul ki.

A funkcionális scoliosis gyógytornával javítható, viszont nemcsak kamaszkorban alakulhat ki, hanem felnőttkorban is.

Kevésbé progresszív, mint a strukturális

 

Megjelenési forma szerint beszélhetünk:

  • háti (thoracalis)
  • ágyéki (lumbalis)
  • és a háti- ágyéki átmenetre eső (thoraco-lumbalis)

A háti szakaszon megjelenő scoliosis mondható a legrosszabbnak. Azért, mert itt a bordák és a szegycsont is érintetté válik a folyamatban. 900 feletti görbületeknél előfordulhat, hogy a tüdőt préseli a görbület, valamint a szívet is nyomhatja.

Az ágyéki görbület nem okoz olyan mértékű deformitást, mint a háti lokalizációjú. Viszont sokkal gyakoribb ennél a formánál a felnőttkorban is fennmaradó derékfájás.

A háti- és ágyéki átmenetre eső scoliosis az, ahol a legnehezebb korrigálni. Ritka a nagy fokértékkel rendelkező scoliosis, viszont a kis görbületen nehéz javítani. A lábterhelés nem egyforma, és a kompenzatórikus lumbo-sacralis görbület megjelenése miatt a csípőízület helyzete is megváltozik.

A scoliosis (gerincferdülés) tünetei:

  • egyik válla magasabban áll, mint a másik
  • egyik oldali csípőlapát magasabban van, mint a másik
  • oldalról megtekintve látható hogy az egyik oldali váll előrébb van, vagy az egyik oldali csípőlapát van előrébb fordulva
  • aktivitása csökkent
  • hátfájdalom, fáradékonyság
  • hátulról való megtekintés során látható, hogy a gerincben oldalirányú görbületek vannak

 

A következő bejegyzésben arról lesz szó, hogy otthon szülőként hogyan tudjuk megvizsgálni a gyermekünk gerincét, és mikor kell orvoshoz fordulni vele.