Gyermekeink gerincvédelme

Mindenki a saját gyermekét óvja leginkább a betegségektől, viszont arra sokan nem gondolnak, hogy vannak olyan betegségek, melyek hosszútávú egyoldali terhelésektől alakulnak ki. Ezek közé tartozik a derékfájás, hátfájás, gerincsérv, hogy csak a leggyakoribbakat említsem.

A degeneratív gerincproblémák megelőzése már gyermekkorban meg kellene, hogy kezdődjön. A gyermek 6-7 éves kora körül bekerül az iskolapadba, ez számára egy teljesen új környezet, ahol más szabályok érvényesek. Az óvodában sokkal többet játszottak a szabad levegőn, a mozgásigénye ki volt elégítve. Ahogy megkezdődik az iskola az eddigi mozgásterétől megfosztják, és napi minimum 8 óra ülésre kényszerítik a fejlődésben lévő csontjaikat, izomzatukat. Ez a hosszantartó ülés nemcsak a derekuknak árt, hanem az egész szervezetüknek. Ha már gyermekkorukban sem elég erős az izomzatuk, akkor kamaszkorban, amikor felgyorsul a növekedés, még nagyobb eséllyel kell számolniuk hát, derékfájással, tovább a gerincferdülés megjelenésével.

Ezért kiemelten fontos, hogy vigyük el rendszeresen sportolni a gyermekünket, ez lehet akár a játszótér, vagy edzés is. A lényeg, hogy mozogjon, és kiszakadjon a ülésből! Hetente 3x, minimum 1,5 óra aktív sportolás „kötelező” a gyermeknek, hogy kamaszkorban ne jelentkezzenek problémák.

 

Mit tehetünk szülőként a gyermekünk gerincének megóvása érdekében?

Mint már említettem a sportolás, hétköznapi testmozgás növelése is nagyban számít, hogy felnőttkorában mikor lesznek degeneratív gerincbetegségei. A másik amit tehetünk értük az, hogy a tanulás közben gerincbarát körülményeket teremtünk nekik. Ez az iskolában nem valósítható meg, mert ott mindenki egyforma magasságú széken és asztalon ül, viszont otthon igen!

Ergonomikus környezet az otthoni tanuláshoz:

A tanulás során célszerű, ha a szék és asztal olyan magasságban van, hogy üléskor a könyöke derékszöget zárjon be. A székről érjen le az egész talpa, ne csak a lábujjai. Az asztal magassága kb. a derekáig kell érjen. Ha ettől magasabb, akkor nagyon közel lesznek a betűk az íráshoz, olvasáshoz. Ha viszont ettől alacsonyabb felületen tanul, akkor az egész háta görnyedt helyzetbe kerül, a nyakát előretolja, ezzel hatalmas nyíróerők nehezednek a gerincére. Próbálkozhatunk az ékpárnával, melynek használatáról a Gerinckímélő életmód? Lehetséges II. fejezetben leírtam.

Vásárolhatunk akár egy fittballt is az otthoni tanuláshoz, de ez lehet hogy a gyermekek számára figyelemelterelő hatással lesz.

Tartáskorrekció:

Korrigáljuk a testtartását! Szóljunk neki többször, hogy húzza ki magát, ne üljön görnyedten. Ha esetleg nem érti, hogy húzza ki magát, akkor mutassuk meg neki, húzzuk hátra a vállait, hogy megérezze hogyan tudná korrigálni magát. Az elején erre többször lesz szükség, de ha már ráérzett, akkor magától is egyenesen fog tudni ülni.

Iskolatáska helyes beállítása:

Fontos, hogy az iskolatáskát a hátán hordja a gyermek. A pántok hossza egyformára legyen beállítva. Amikor a táska a hátán van, akkor maximum a keresztcsontjáig érjen. Ha a táska a ettől alacsonyabban van, és takarja az egész fenekét akkor az fokozni fogja az ágyéki görbületet, mely pár hónap alatt is derékfájáshoz vezethet.

 

Remélem, hogy hasznos tanácsokkal szolgáltam 🙂  A vasárnapi bejegyzésben a téli egészségmegőrzésről és gerincvédelemről lesz szó.

Gerinckímélő ülés? Lehetséges! 1. rész

Az egész napos ülés köztudottan nem tesz jót a gerincünknek, este a munkából hazaérve mindenki érzi magán, hogy fáj a dereka, nem úgy mozog, ahogyan kellene. Most szeretnék néhány praktikus tanácsot adni, hogyan tudjuk tehermentesíteni a porckorongjainkat, és tehetjük gerincbarátabbá a munkahelyünket 🙂

 

Aktív ülést biztosító eszközök: Ma már számos ilyen eszköz található a sportboltokban. Az aktív ülés lényege, hogy a mélyizmok működésével tartjuk egyenesen a gerincünket, ezzel levesszük a terhet a szalagokról és porckorongokról. Viszont ez a helyzet sem tartható fent egész nap, mert az izmaink elfáradnak. Inkább az a célravezető, hogy váltogatjuk a széket, és ezeket az eszközöket, így valamelyest egyensúlyban lesz a pihenés- terhelés aránya az izmainkat tekintve.

Miért lesz ez jó nekünk? A legtöbb degeneratív gerincbetegség (kopás, gerincsérv) megelőzhető lenne azzal, hogy a mély- törzsizmainkat megerősítjük. Helyesen és rendszeresen használva az eszközöket sok fájdalomtól és gyógyszer szedésétől kímélhetjük meg magunkat hosszútávon.

1.) fittball:

  • vásárláskor a saját testmagasságunkhoz válasszunk fittballt, mert csak akkor tudunk rajta helyesen ülni
  • az alábbi táblázatban összefoglaltam, hogy a testmagasságunkhoz kb. milyen nagyságú labdát érdemes választanunk

testmagasság (cm)

labda átmérője (cm)

145-155

45

155-165

55

165-180

65

180-190

75

190 cm felett

85 cm

 

  • olyan nagyságúra fújjuk fel a labdát, hogy ha ráülünk a teljes talpunk érje a talajt. Ha rugózunk rajta, a csípőnk még akkor sem kerüljön mélyebbre mint a térdünk
  • a derekunk harmonikus ívét tartsuk meg, a hátunk egyenes legyen, és az állunkat húzzuk be, a nyakunkat ne toljuk előre
  • hátránya, hogy nagy helyet foglal, így nem biztos, hogy minden irodában elfér.

2.) dynair párna, v. dinamikus ülőpárna

  • ezt a párnát a székünkre rátéve alkalmazzuk
  • érdemes figyelembe venni, hogy ha a párnán ülünk, akkor jóval magasabbak leszünk, így jó ha tudunk állítani a székünk magasságán
  • itt is szeretném megemlíteni, hogy a derekunknak legyen meg a homorulata, mert ha görnyedve ülünk rajta, akkor nem érünk el pozitív hatást vele
  • előnye, hogy kis helyen elfér, akár utazáshoz is magunkkal vihetjük

A következő alkalommal még két eszközt fogok bemutatni, ami az ülő életmódot folytatóknak hasznára válhat, és segíthet levenni a terhet a porckorongjainkról.