Császármetszés után

A kismama és szülésfelkészítő tréningeken való részvétel során szó esik a császármetszésről, valamint az ezt követő időszakról is. A császármetszés nem választás kérdése, ha az orvos szükségesnek ítéli, akkor nincs idő várakozni, gondolkozni, azonnal cselekedni kell, ami a baba és az édesanya egészségét szolgálja.

Tudni kell, hogy ez is egy műtét, tehát ugyanazok a következmények fordulnak elő, mint egyéb más műtétek során. Általában epiduralis érzéstelenítést adnak az anyukának, így katétert fog kapni. A császármetszés nagy műtétnek számít, tehát az ebből való felépülés 6-8 hét. Ez idő alatt kerülni kell a hajolást, cipekedést, hirtelen mozdulatokat, amit egy pici baba mellett nagyon nehéz!

Bátran merjünk segítséget kérni, akár a családban, akár a baráti körben, és tényleg próbáljuk meg elkerülni ezeket a mozdulatokat! A 6-8 hét pihenés szintén nagyon nehezen kivitelezhető egy kisbabával, hiszen ilyenkor még nincs kialakítva a napirendje. Ebben az időszakban nagyon fáradékonynak érezheti magát az újdonsült anyuka, ami a műtét miatt van, hiszen a szervezet energia raktárai kiürülnek.

A műtéti heget hagyjuk hadd gyógyuljon be magától, esetleg hámosító krémekkel lehet bekenni, de amíg nem gyógyult be teljesen addig a kádban való fürdés nem javasolt. Ha a heg begyullad, akkor azonnal forduljunk orvoshoz!

Amint begyógyult a heg, attól kezdve folyamatosan mindennap kiemelni a bőrt a kezünkkel, ha már régebbi, akkor lehet széthúzni is oldalirányba, valamint átlósan is. Nagy figyelmet szenteljünk a heg mobilitásának megtartására, mert ha letapad, akkor nemcsak lokális fájdalmat, hanem mozgásszervi fájdalmakat is okozhat. A heg ha letapad, az alatta lévő kötőszövet is hozzátapad, az izmok összehúzódása- elernyedése nem fog olyan harmonikusan történni, mint előtte, ennek következtében korlátozhatja a gerincmozgásokat is, valamint derék- és hátfájdalmat okoz. Kereshetünk gyógytornászt is, aki megmutatja hogyan fogjuk meg a heget, és hogyan tartsuk mobilan. A hegek képesek több év elteltével letapadni, ezért fontos, ha már a gyermekünk megnőtt, a heget akkor is karban kell tartani.

Az intenzívebb testmozgás (futás, edzőtermi edzések) 6-8 hét után lehet elkezdeni, addig gyógytorna gyakorlatokat bármikor lehet otthon végezni.

Kellemes babázást kívánok minden Olvasómnak!

Címkék: , , , , ,
Tovább a blogra »