Mit tehetünk ha csigolyaelcsúszásunk van?

A gerincünkben a csigolyák egymás alatt helyezkednek el, kialakítva így a lumbális görbületünket. Ha valamely csigolya nincs a helyén, úgy a görbületünk sem lesz harmonikus, egy megtörés fog benne látszani, ezzel nem is lenne baj egészen addig, amíg a csigolyaelcsúszás nem ad tünetet.

Miből lehet erre következtetni?

  •         a diagnosztikus eljárások I. c. blogban leírtak alapján röntgen felvétellel lehet diagnosztizálni a problémát
  •         nagyon sok esetben nem is ad tünetet, másoknak pedig már hónapok óta tartó derékfájdalom hívja fel a figyelmet a problémára
  •         a csigolyaelcsúszás során maga a csigolyatest csúszik le a nyúlványokról
  •         ez az elcsúszás történhet előre (az esetek nagy részében), vagy hátrafelé is (ritka)
  •         a statikus helyzetek során igen hamar jelentkezik fájdalom, az állást az illető nagyon nehezen bírja
  •         az ülést preferálja, hiszen ilyenkor a csigolyatest hátracsúszik a normál helyére, ezért nem okoz tünetet
  •         futás, ugrás során szintén fájdalmat okoz, hiszen az elcsúszott csigolyát, egy nagyon rossz helyzetben terheljük

Hogyan kezelhető?

Mint ahogy a gerincproblémák nagy részét, ezt is a gyengült izomzat okozza. Amennyiben elég erősek a csigolya között elhelyezkedő izmaink, azok helyén tartják a csigolyát, és nem engedik elcsúszni, csak extrém esetekben (autóbaleset, magasból való leesés, sport sérülések…stb.). Krónikus esetben előfordulhat még balett táncosoknál, ritmikus sportgimnasztikát végzőknél, ejtőernyősöknél. 

A törzsizmok erősítésével, a csigolya valamelyes korrigálódhat a helyére, tünetmentessé tehető a páciens, de az elcsúszás mértéke valójában sokat nem igazodik. A cél ilyenkor mindig az, hogy a műtétet megelőzzük, és a romlást, tehát a további csúszás lehetőségét megelőzzük, illetve a páciens fájdalmai megszűnjenek.

Lehet alkalmazni gerinctornát, ahol minden irányban átmozgatjuk a gerincet, de ettől sokkal célravezetőbb a Schroth- módszer alkalmazása. Testtartás korrekcióval egybekötve végezzük a terápiát, ahol célzottan a has és törzsizomzatot erősítjük meg. Erről a módszerről bővebben olvashatnak egy másik bejegyzésemben!

Mit tehetünk, hogy ne romoljon?

  •         próbáljuk kerülni a fájdalmat kiváltó testhelyzeteket
  •         ha emelni, hajolni, cipekedni kell, akkor a mozdulat elindítása előtt húzzuk be a hasunkat, és a köldök alatti részt feszítsük meg, majd ezt követően indítsuk el a mozdulatsort
  •         kerüljük az ugrásokkal, szökkenésekkel járó sportokat, kivételt képez, ha ezt puha felületen végezzük. BOSU- edzésekre ezzel lehet járni, valamint a trambulinon való rugózás, fittball-os edzések sem tiltottak
  •         a fekhelyünket cseréljük ki keményebb matracra, ha eddig nem tettük meg
  •         a fájdalmat okozó statikus testhelyzet során (pl. állás) figyeljünk oda a Schroth-elvek szerint megtanult korrekciókra, és azokat alkalmazzuk, hiszen ilyenkor az izmok megfeszítésével levesszük a terhet a gerincünkről
  •         nagyon jó sport az úszás, és nemcsak az úszás, hanem minden vízben végzett sport: vízilabda, aquafitness, aquastreching..stb. A gravitációs erő hatása ilyenkor megszűnik, így a csigolyákra ható kompressziós erő is eltűnik, a vízben könnyedebben mozgunk, nem jelentkezik fájdalom
  •         minél többet mozogjunk fájdalommentes testhelyzetekben, és este pihenéskor is próbáljuk mindig olyan pozíciót keresni, amely a fájdalmakat csökkenti

Remélem, hogy az Ön problémájának a felderítésében, és megoldásában is tudtam segítséget nyújtani! 

Ha kérdése van, az elérhetőségeimen szívesen megválaszolom!

Medencefenék erősítése a szülés utáni időszakban

A terhesség alatt, ahogyan a baba nő, és egyre több ösztrogén hormon termelődik, úgy a medencefenék izmai is kezdenek gyengülni. Ez egy teljesen normális feladat, ennek során az izmok is felkészülnek a baba születésére. A szülés alatt a medencefenék izmainak szinte tetőcserépszerűen kell, hogy elcsússzanak egymáson, hogy a pici a világra tudjon jönni. Ez minden női szervezetre igaz, a probléma akkor adódik, amikor ezután nem áll vissza az izmok funkciója, és gyengék maradnak. Erre szeretnék adni pár tippet, hogyan tudunk otthon segíteni rajta.

A medencefenék izmai sokféle szerepet töltenek be a szervezetünkben:

  •         vizelet- és széklettartás
  •         szexuális funkció
  •         a kismedencei szerveknek támasztást nyújt
  •         szülőcsatorna

A szülés a szervezet számára hatalmas megpróbáltatást jelent, rengeteg izomnak kell megfeszülnie az adott időben, arról nem is beszélve, hogy a terhesség ideje alatt a belszerveink helye is átrendeződik.

A következő tünetek utalhatnak medencefenék gyengeségre:

  •         köhögéskor, tüsszentéskor elcseppen a vizelet
  •         nehéz kontrolállni az izomműködést vizelést/ székelés alatt
  •         nehezen tudjuk visszatartani, hirtelen és sürgető ingerként jelentkezik
  •         szexuális aktus közben érzészavar is felléphet

Ezektől a tünetektől nem kell megijedni, gátizom tornával, vagy a medencefenék izmainak erősítésével, szépen visszaáll minden a régi kerékvágásba.

Pár gyakorlatot adok, ami bárhol, bármikor elvégezhető, és erősödhetők vele az izmok

  1. Ülő helyzetben feszítsük meg a fenekünket, hasunkat behúzzuk, tartjuk 3-5 mp-ig, és ellazítunk
  2. Ülve megfeszítjük a végbél, és húgycső záróizmainkat, tartjuk, majd ellazítunk
  3. Egyszerre feszítjük meg a záróizmokat, és a feneket, hasunkat is
  4. Egyszer a hasat, és feneket szorítjuk, ellazítunk, majd ezt követően csak a záróizmokat feszítjük, és lazítunk. Váltogatva egyenként végezzük.

 

Zárógondolatként szeretném megjegyezni, hogy ezek a feladatok tartáskorrekciós gyakorlatokkal kiegészítve lesznek teljes értékűek, hiszen ha egész nap egy rossz testtartásban vagyunk, úgy a záróizmok is inaktívak lesznek. Fontos emellett a has, és törzsizmok erősítése is.

Jó tornát kívánok!

Császármetszés után

A kismama és szülésfelkészítő tréningeken való részvétel során szó esik a császármetszésről, valamint az ezt követő időszakról is. A császármetszés nem választás kérdése, ha az orvos szükségesnek ítéli, akkor nincs idő várakozni, gondolkozni, azonnal cselekedni kell, ami a baba és az édesanya egészségét szolgálja.

Tudni kell, hogy ez is egy műtét, tehát ugyanazok a következmények fordulnak elő, mint egyéb más műtétek során. Általában epiduralis érzéstelenítést adnak az anyukának, így katétert fog kapni. A császármetszés nagy műtétnek számít, tehát az ebből való felépülés 6-8 hét. Ez idő alatt kerülni kell a hajolást, cipekedést, hirtelen mozdulatokat, amit egy pici baba mellett nagyon nehéz!

Bátran merjünk segítséget kérni, akár a családban, akár a baráti körben, és tényleg próbáljuk meg elkerülni ezeket a mozdulatokat! A 6-8 hét pihenés szintén nagyon nehezen kivitelezhető egy kisbabával, hiszen ilyenkor még nincs kialakítva a napirendje. Ebben az időszakban nagyon fáradékonynak érezheti magát az újdonsült anyuka, ami a műtét miatt van, hiszen a szervezet energia raktárai kiürülnek.

A műtéti heget hagyjuk hadd gyógyuljon be magától, esetleg hámosító krémekkel lehet bekenni, de amíg nem gyógyult be teljesen addig a kádban való fürdés nem javasolt. Ha a heg begyullad, akkor azonnal forduljunk orvoshoz!

Amint begyógyult a heg, attól kezdve folyamatosan mindennap kiemelni a bőrt a kezünkkel, ha már régebbi, akkor lehet széthúzni is oldalirányba, valamint átlósan is. Nagy figyelmet szenteljünk a heg mobilitásának megtartására, mert ha letapad, akkor nemcsak lokális fájdalmat, hanem mozgásszervi fájdalmakat is okozhat. A heg ha letapad, az alatta lévő kötőszövet is hozzátapad, az izmok összehúzódása- elernyedése nem fog olyan harmonikusan történni, mint előtte, ennek következtében korlátozhatja a gerincmozgásokat is, valamint derék- és hátfájdalmat okoz. Kereshetünk gyógytornászt is, aki megmutatja hogyan fogjuk meg a heget, és hogyan tartsuk mobilan. A hegek képesek több év elteltével letapadni, ezért fontos, ha már a gyermekünk megnőtt, a heget akkor is karban kell tartani.

Az intenzívebb testmozgás (futás, edzőtermi edzések) 6-8 hét után lehet elkezdeni, addig gyógytorna gyakorlatokat bármikor lehet otthon végezni.

Kellemes babázást kívánok minden Olvasómnak!

Mit tegyünk a hátfájással a gyermekágyi időszak alatt?

Ebben a bejegyzésben szeretnék előbb visszautalni egy korábbi cikkemre, melyben a várandósság alatt kialakuló derék és hátfájás elkerülése végett adtam pár tanácsot. A gyermekágyi időszak is nagy megterhelést jelent a gerincünknek. Sokan úgy gondolják, hogy csak a terhesség alatt van a gerincünk nagyobb igénybevételnek kitéve, ám ez nagy tévedés!

Gondoljunk csak bele, már az a pozíció, ahogyan etetjük a babát, görnyedünk. Amikor beletesszük a kiságyba, akkor lehajolunk, és ismét görnyedünk. Ha pedig már nőtt, és a súlya is szépen gyarapodott akkor kézben fogáskor is általában görnyedt háttal tartjuk a kezünkben. A közös a fent említett mozdulatokban a helytelen testtartás, valamint hogy a baba súlya sokkal nagyobb nyíróerő a gerinc számára, mint a terhesség alatt. Mostmár emelgetni kell, lehajolni hozzá, megetetni. Ezek a mozdulatok mind olyanok, amelyet ha megtanulunk helyesen kivitelezni nem okoznak felesleges fájdalmat.

  •         Ha lehajolunk fontos, hogy a mozdulat elindítása előtt a hasunkat húzzuk be, és főként a köldök alatti területet próbáljuk megfeszíteni, és ezután kezdjük el törzsből a mozdulatot!
  •         Hajolásból emeléskor szintén ugyanezt tudom tanácsolni, hogy mielőtt a babát megemeljük, szintén feszítsük meg a hasunkat
  •         Figyeljünk oda, hogy soha ne derékból hajoljunk, hanem csípőből! Ilyenkor a derekunk egyenes marad, és a porckorongokra, kisízületekre is jóval kisebb nyíróerő hat!

 

A másik dolog, ami miatt a gyermekágyi időszakban gyakoribb a derékfájdalom, az arra vezethető vissza, hogy valószínűleg sem a terhesség előtt, sem pedig alatta nem végzett a kismama tornát. Itt persze nem az izzasztó mozgásokra gondolok, akár egy könnyed gyógytorna is nagyon sokat tud jelenteni a derékfájás szempontjából. Az ülő életmód miatt napi 8-10 órát ülve töltünk, és a törzsizmok rendkívül elgyengülnek. Ha a várandósságnak egy ilyen gyenge törzsizomzattal indulunk neki, akkor hamar jelentkeznek a fájdalmak. A baba növekedésével az is plusz súlyt, és nyíróerőt jelent a gerinc számára.

A hátfájás elkerülése érdekében javaslom már a terhesség alatt tartáskorrekciós gyakorlatok végzését, amellyel a hátizomzatot erősíteni tudjuk.

A következőben pár képpel szeretném illusztrálni, hogy a gyakorlatok milyen egyszerűek, ám mégis nagymértékben csökkenthetik a hátfájást! 

A gyakorlatokat fájdalom határig végezzük, figyeljünk oda a tartásunkra, hasunkat húzzuk be, és a hátunkat egyenesen tartsuk!

Amennyiben kérdése merült fel szívesen válaszolok rá!

Kellemes tornázást kívánok! 🙂