Fejfájásunkat okozhatja a nyaki gerincünk problémája?

Meglepő, de ez az, ami engem is érint heti gyakorisággal, a nyaki gerincről panaszt okozó fejfájás. Először csak merevnek érezzük a nyakunkat, jólesik átmozgatni, vagy ha mozgás közben „kiroppan”. Majd tarkótájékon is érezhetünk feszülést, merevségérzetet, de ha a fájdalom tipikusan hátul a tárkótájékon jelentkezik, vagy oldalt, akkor az általában a nyaki gerinc problémájával áll összefüggésben.

A nyaki gerinc problémák szintén az ülőmunka kialakulásával egyidősek. Régebben csak időseknél volt jellemző a nyakfájdalom, általában kopás miatt alakul ki náluk, de a fiatalabbak körében már gyakoribb mint időseknél. Az irodában ülve egész nap görnyedve a széken a monitort nézve, a nyakunk helyzete megváltozik. A fejünket előretoljuk, és így végezzük a munkánkat. Ilyenkor a nyaki gerincre az optimális 4-5 kg súly helyett akár a kétszerese is nehezedik. Az előrehelyezett fejtartás során a tarkóizmok és a fejbiccentő izom fog zsugorodni, ennek következtében ezen izmok eredési, illetve tapadási pontja lesz nyomásérzékeny és fájdalmas.

A rossz nyaki helyzetben végzett munka során a vállainkat is felhúzzuk, ezáltal a trapéz felső is merevvé, fájdalmassá válik. Ez az izom egyébként a szorongós, stresszesebb időszakban is az arra érzékenyeknél fájdalmat okozhat.

Hogyan javíthatjuk ezeket a fájdalmakat?

  •         elsőként az irodai munkakörülményeket kell rendezni, megfelelően beállítani a szék, vagy az általam megírt bejegyzésekben használt ülőfelületeket úgy kell beállítani, hogy kényelmesen elérjük az asztalt
  •         a monitort szem magasságba helyezzük el, mert ha ettől magasabban van, akkor szintén terhelhet helyzetben lesz a nyakunk
  •         ha nem irodai munkát végzünk, inkább autóban ülünk többet, akkor az ülést, és a kormányt állítsuk be a saját testmagasságunkhoz, és ha fáradunk, akkor a fejünket támasszuk meg
  •         egy apró kis gyakorlatot tudok ajánlani, amivel oldhatjuk a fájdalmakat. Egy széken kényelmesen elhelyezkedünk ülve. Az állunkat behúzzuk (közelítjük a mellkasunkhoz, de a fejünket nem hajtjuk előre!), és a tarkónkat próbáljuk a plafon felé tolni, így nyújtózni a nyakunkkal
  •         ha a trapéz felső, tarkóizmok, fejbiccentő izom nagyon merev, akkor érdemes megpróbálkozni a köpöllyel, FDM-mel, ezekről bővebben lehet olvasni az erről készült bejegyzéseimben is.
  •         alváshoz érdemes anatómiai nyakpárnát vásárolnunk, mert egy rossz alvó pozíció (kezünk a fejünk alatt, vagy a párna alatt, hasonfekve pedig a nyakfájósoknak semmiképp nem ajánlott az alvás!) nagyon sokat tud rontani a helyzeten, és már reggel ébredhetünk fájdalommal

Remélem, hogy tudtam segíteni a problémájának megoldásában!

FDM technika

A fascia distorsios modell használata igen elterjedt hazánkban, sok gyógytornász rendelkezik ezzel a tudással, ám megfelelően kell alkalmazni is.

Hosszú ideje fennálló izomfájdalom? Húzódás, rándulás, mely nem akar múlni? Bizonytalan eredetű fájdalom? Csökkent mozgásterjedelem? Esetleg oedema, zsibbadás? Ezen problémákra alkalmazható igen hatásosan az FDM.

A fascia (kötőszövet) beburkol minden egyes izomrostot, és minden izmot körülvesz, továbbá a bőr alatt is húzódik kötőszövetünk. Izomhúzódáskor, csonttöréskor, Izomszakadáskor érintetté válnak a kötőszövetek is, hiszen az a burok is sérül, ami az izmokat körülveszi. Nagyon fontos, hogy nemcsak az izmokat kell mobilan tartani ilyenkor hanem a kötőszövetet is, hiszen ez biztosítja az összehúzódáshoz- elernyedéshez szükséges folyadékot is.

Maga a fogások kivitelezése kb. 10 percet igényel, de a kezelés 25-30 perces. Mint minden kezelést ezt is betegvizsgálattal kezdjük, ahol a páciens beszámol a tüneteiről, megmutatja a fájdalmas területeket. A kezelés során a terapeuta a hüvelykujjával igen erős nyomást ad a fájdalmas területre, és így halad végig az izmon. Fontos, hogy a kezelés után a betanított gyakorlatokat legalább 2 óránként meg kell ismételni, továbbá utána kerüljük a szaunát, forró fürdőt, elektromos kezelést, masszírozást, a kezelt területen, mert ezek fokozhatják a fájdalmat.

A kezelést Flossinggal, köpöllyel, vagy egyéb lágyrész technikával kell befejezni, annak érdekében, hogy mobilis maradjon a kötőszövet. 

Amennyiben úgy gondolja a fenti összeállítás alapján, hogy Önnek is hasonló krónikus panaszai vannak kapcsolatba léphet velem az agostonaida@gmail.com email címen!

Hogyan hordjuk megfelelően a maszkot?

A járvány terjedésére való tekintettel több óvintézkedést is bevezettek az országban. Ezek közé tartozik az is, hogy a médiában nagyon sokszor emlegetik, illetve tanácsolják azt, hogy az utcára kilépve mindenki vegyen fel maszkot.Ezzel azonban nem teljes mértékben értek egyet. A maszk hordásának vannak feltételei, és pontos okai. A maszkot általában azért vesszük fel, hogy a környezetünket óvjuk, nem pedig azért, hogy magunkat védjük meg. 

Milyen esetben kell felvennünk?

  • Ha felső légúti megbetegedésünk van, illetve arra utaló tünetek: torokfájás, köhögés, orrfolyás
  • Ha egészségügyi tevékenységet végzünk: orvosok, ápolók, orvosi asszisztens, gyógytornász, mentős és minden olyan személy, aki a páciensekkel érintkezik
  • Szociális ágazatban dolgozók
  • Élelmiszerboltban, illetve a járvány alatt is nyitva tartó boltok dolgozói
  • Rendészeti feladatokat ellátó személyek, akik a munkájuk során sok emberrel kerülnek kontaktusba: pl. határmenti feladatokat ellátó rendőrök, katonák, járőrök
  • Manikűrös, kozmetikus, fodrász

A fentiekben felsorolt esetekben akkor is kötelező felvenni a maszkot, ha egyébként felső légúti tünetek nincsenek jelen, hiszen ezekben a szektorokban dolgozó szakemberek a munkájuk során egy nap akár több száz emberrel kerülhetnek kapcsolatba.

Ezzel szemben azok, akik otthonról folytatják a munkájukat, és csak bevásárlás idejére hagyják el az otthonukat, felső légúti tüneteik nincsenek, abban az esetben nem indokolt a maszk viselése. Meg nem tiltható senkinek, de javasolnám, hogy az egyszer használható orvosi maszk helyett inkább otthon készítsünk magunknak. 

A gyógyszertárakban és drogériákban kapható egyszer használható maszkokra nagyon nagy szükség van az egészségügyi ellátó intézményekben, továbbá a rendvédelmi feladatokat végző személyek körében, hiszen ők nem vehetnek fel mosható maszkot, csakis egyszer használhatóakat!

 

A maszk helyes viselése:

  • Nagyon fontos, hogy pontosan illeszkedjen az arcunkhoz, ha eláll, túl nagy a méret azzal nem biztos, hogy másokat meg tudunk védeni
  • Rengeteg olyannal találkoztam a boltban, hogy csak a száján volt a maszk: semmit sem ér! Az orron keresztül belélegzéssel meg tud tapadni a vírus a felső légutakban, továbbá ha tüsszentünk ugyanúgy terjesztjük mi is a vírust. 
  • Ha nem gumis a maszkunk, hanem megkötős figyeljünk rá, hogy úgy kössük meg, hogy ne csúszkáljon, ne mozduljon el az arcunkon. Az alsó pánt a nyakunkon legyen megkötve, a felső pedig a fülünk mögött fusson. Ha a fül alatt kötjük meg elcsúszik az egész. Másik verzió, ha copfunk vagy kontyunk van, az alsó pántot felhúzzunk a konty fölé, a felső pántot pedig a konty alá. A két pánt egymást keresztezi, a konty/ copf pedig megtartja, nem csúszkál. 
  • Ha a maszkban van fém azt legutoljára illesztjük az arcunkhoz,és figyeljünk oda, hogy pontosak legyünk. Ha nem jól illeszkedik a fém része, akkor igazából mindegy, ha csak egy varrt maszkot hordanánk.
  • Amíg a maszk az arcunkon van figyeljünk oda, hogy ne igazgassuk, ne fogdossuk kézzel. Azért vesszük fel, hogy a kezükről esetlegesen a fertőzést ne vigyük az arcunkra, ha a maszk alatt megvakarjuk az arcunkat, orrunkat ugyanúgy érintkezhet a vírus a nyálkahártyával, és máris ott van a szervezetünkben!

 

Ha varrt maszkot hordunk, akkor azt érdemes naponta vasalni, hiszen az is fertőtlenít, továbbá használhatunk Sanytol öblítőt is! 

Amennyiben kézzel varrt maszkot szeretnének vásárolni, az alábbi linken tudnak rendelni. https://www.agynemuhely.hu/szajmaszk-334

Természetes anyagból készült, környezetbarát, hiszen többször tudjuk használni, és ami még nagyon fontos, ha a lakosság ilyet hord, akkor az egyszer használatos maszkokból több marad a kórházi dolgozóknak!

Tartsuk meg az egymás iránti távolságot, de még fontosabb, hogy az egymás iránti tiszteletet megtartsuk, ne csak magunkra gondoljunk, hanem azokra is, akiknek dolgozniuk kell! Segítsük, és támogassuk egymást, és úgy könnyebben átvészelhetjük a nehezebb időszakokat is! 

Kitartást, és türelmet kívánok mindenkinek! 🙂