Mire jó a tape?

Egyre elterjedtebb, nemcsak sportolók, hanem idősebb korúakon is alkalmazzuk, sőt akár gyerekeken is lehetséges a használata. Használata előtt érdemes szakemberhez fordulni, mert előfordulhat olyan testrész, hogy saját magunknak nem tudjuk felragasztani (pl. nyak, hát, derék, kéz).

  • A tape egy elasztikus tapasz, gyógyszermentes, tehát a fájdalomcsillapító hatását nem a vegyi anyagokon keresztül éri el. 
  • A benne lévő ragasztóanyag a testhőmérsékletre oldódik, így alaposan rá kell dörzsölni a testrészre. 
  • Bőrbarát, emiatt csak nagyon ritkán fordul elő az allergia. 
  • Vízállósága miatt elsősorban sportolókon kezdték el alkalmazni, viszont tudni kell, hogy fürdés után ne dörzsöljük le, inkább csak itassuk le róla a vizet.

Alkalmazható izomhúzódásoknál, műtétek után a feszes izom lazítására, tartáskorrekcióra, krónikus mozgásszervi betegségeknél (pl. teniszkönyök, golfkönyök, váll adhesiv capsulitise), a gyenge izmok facilitálására, stroke-ot követően a vállízület stabilizálására. Ficamok után stabilizálja az ízületeket, így a mozgás biztosabbá válik. Zúzódások, ütések után, ha a nagymértékű duzzanat már csökkenőben van, szintén stabilizálja az ízületet, segíti a mozgást. Sportolóknál rendkívül hatékony nemcsak a sportsérülések megelőzésében, hanem a rehabilitáció során is segíti, támogatja a fájdalmas testrészt. 

Hogyan fejti ki a hatását?

Ahogy felragasztjuk a tape-t, és a ragasztó feloldódik az nagyon szoros kontaktot teremt a bőrrel, és egy kissé elemeli, így az alatta lévő kötőszövetnek javul a keringése. Ehhez viszont fontos, hogy a tape ragasztása előtt a fájdalmas testrészt szőrtelenítsük le, krémekkel aznap már ne kenjük be, és ne legyen kiázva a bőrünk, hiszen így nem tud eléggé hozzátapadni a ragasztóanyaghoz. A merev, zsugorodott izmokat mobilizálja azáltal, hogy a kötőszövet keringése javul. Kiválóan kombinálható köpöly, flossing kezeléssel.

Kb. 5-10 napig van fent, ezután magától kezd el felbomlani a két végénél, ezután szükség esetén ragasztható fel az új tape. Hosszútávon is alkalmazható akár gyerekeknél, kismamáknál, idősebbeknél is.

Remélem, hogy az első tape felhelyezéséhez Ön is szakember segítségét fogja kérni! Amennyiben szüksége van tape alkalmazására, a weboldalamon megtalálja az elérhetőségeimet: https://spineline-hu.webnode.hu/

Derékfájdalmak és lelki problémák

A derékfájás manapság mindenki számára ismert és átélt nehézség, amely egyre fiatalabb életkorban jelentkezik. A korábbi cikkeimben már kifejtettem, hogy az ülő életmód milyen derékfájdalmakat tud okozni, viszont érdemes elgondolkodni, hogy emellé nem társul-e valamilyen pszichés gond is.

A munkahelyi stressz, otthoni problémák, megfelelési kényszer, valamint az ezekhez társuló alvászavarok, fejfájás, gyomorfájás, továbbá az ezek által okozott szorongás is nagyban hozzájárulhat a derékfájdalom kialakulásához, esetleg a fájdalom fokozódásához. Stresszhelyzetben megváltozik a szervezetünk hormonháztartása is, mely később egészségügyi problémákhoz is vezethet.

Ha a munkahelyünkön sok stressz ér minket, amelyhez társul egy igen rossz testtartás is, akkor erre az izmaink feszességgel fognak reagálni. Ez a feszes izomzat éjszaka sem tud megfelelően ellazulni, amelyhez ha nem megfelelő fekhely társul, akkor fokozódik a probléma. Csípőtájékon, a derekunkon, gerincünk mellett igen sok izomcsomót tapinthatunk ki, melyek derékfájáshoz vezetnek.

A magyar nyelv rendkívül változatos szófordulatokat tud használni a megoldatlan lelki gondokra: „nagy súly nyomja a vállát”, „nem veszi be a gyomra”, „mellbevágó fájdalom”. Ezek mind nagyon szépen kifejezik azt, hogy milyen szerünket érinti leginkább az érzelmi bajok.

Megfigyelhető továbbá az is, hogy ha letargikus a hangulatunk, ehhez megváltozik a testtartásunk is. Görnyedt hát, előreeső vállak, melyek a lumbalis gerincünket is rendkívüli módon megterheli.

Hogyan tudjuk a stresszt csökkenteni?

  •         Nagyon jó megoldás lehet, ha elmegyünk és kirpóbáljuk a jógát, hiszen az nemcsak a testünket mozgatja át, de lelki feltöltődést is ad. Ilyenkor sikerülhet rávilágítani a problémára, ami régóta bennünk lakozik, de a hétköznapi rohanás mellet ez eltörpül.
  •         Hasznos lehet a relaxáció, autogén tréning kipróbálása is, életmódunkba a rendszeres testmozgást beépíteni.
  •         Este lefekvés előtt 1 órával próbáljuk meg a telefont, laptopot kikapcsolni, tv nézés helyett inkább olvassunk valamit, hiszen a képernyőfénye miatt nehezebben alszunk el.
  •         Citromfű tea, vagy kapszula is segít az esti elalvásban. Vacsorára érdemes lenne könnyedebb ételeket fogyasztani.
  •         Célszerű olyan testmozgást választani, ami kikapcsol minket, ahol el tudjuk engedni a napi gondokat, és csak jól érezzük magunkat! Nem kell edzőtermi sportot választani, az is nagyon jó lehet ha elmegyünk úszni, délután sétálunk egyet a közeli parkban. A cél, hogy előtérbe helyezzük ilyenkor a saját vágyainkat, ami megnyugvást hoz számunkra!

Ha ezek nem hoznak megoldást, akkor javasolt pszichológussal felvenni a kapcsolatot, aki segíteni tud a problémák feltárásában, és átbeszélésében. További kérdéseivel bátran megkereshetnek: agostonaida@gmail.com, vagy a Facebook.com/gerincmuvesz oldalon. 

Pihentető alvást, és örömteli sportolást kívánok!