Ebben a bejegyzésemben a CT vizsgálatról szeretnék pár dolgot leírni, illetve megosztani. Mikor ajánlott ez az eljárás, milyen esetekben fontos kerülni. Ezt a vizsgálatot már nem olyan gyakran alkalmazzák, mint a röntgen felvételt, ennek inkább anyagi okai vannak, hiszen ez jóval drágább.
A vizsgálat kb. 5-15 percet vesz igénybe, sokkal jobb a felbontása, mint a röntgenek. A vizsgált testrészről 0,2-1 cm vastagságban készít keresztmetszeti képeket. Fontos tudni, hogy itt is elektromágneses sugárzást alkalmaznak a kivitelezésekor, így kismamáknál megfontolandó. Közlekedési balesetek után alkalmazzák a leggyakrabban, koponya sérülések, érszűkület, belső szervi vérzése, érelzáródások kimutathatóak vele.
Előfordulhat olyan eset is, amikor egy kismamának életmentő beavatkozást jelent a CT elvégzése (pl. beütötte a fejét, autóbalesete volt), ilyenkor az édesanya élete élvez prioritást az orvosi ellátásban.
A CT vizsgálattal ízületi gyulladások is kimutathatóak. A krónikus gyulladás fennállásakor a csontok végén pár mm-es sávban látható ritkulás, így tudnak rá következtetni.
Kontrasztanyagot is alkalmazhatnak a vizsgálat során, ezt intravénásan adják be leggyakrabban. Ilyen esetekben ereket, vagy a tüdőt vizsgálják. A vizsgálat végeztével bő folyadékfogyasztás javasolt, hiszen a kontrasztanyag a vesén keresztül kerül kiválasztásra a szervezetből.
A legközelebbi bejegyzésben az ultrahangról, és MR felvételekről lesz szó, ezeknek az alkalmazási területeit fogom megosztani!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: