Lökéshullám terápia

A kezelés elve, hogy nagy nyomású levegő felhasználásával mechanikus energiát állít elő, mely hullám formában terjed a szövetekben. A legfontosabb tényezők a nyomáseloszlás, az energia sűrűség és a leadott összenergia. A készülékben előállított kompesszoros nagynyomású levegő egy kezelőfej segítségével kerül kontaktusba a kívánt testrésszel.

Behatolása a szövetekben több cm mélyen is lehetséges. Általában 2-5 kezelést adunk diagnózistól függően, heti egy alkalommal (1000-töl 3000 impulzusig 0.25-0.84 mJ/mm leadott teljesítménnyel). A mechanizmus még nem teljesen ismert,bár fájdalomcsillapításban és gyulladáscsökkentésben az érnövkedési faktorokra gyakorolt hatás játszhat szerepet. Eredményesen alkalmazzák krónikus mozgásszervi fájdalmak esetében, pl. sarkantyú, teniszkönyök, golfkönyök, ugrótérd, Achilles-ín problémák, rotátorköpeny sérülések. A kezelés nem kellemes, de igen hatásos a krónikus fájdalmak tekintetében.

 

A kezelés céljai között első helyen szerepel a fájdalomcsillapítás, a merev izomzat oldása, keringésjavítás, gyulladáscsökkentés, anyagcsere fokozás, valamint a regenerációs folyamatok gyorsítása.

A kezeléshez az érintett testtájat szabaddá kell tenni, majd gélt helyezünk rá, ez segíti a hullám áthatolását a bőrön. A kezelés előrehaladtával a leadott energiamennyiség a páciens fájdalomtűrő képességétől függően növelhető. 

Nem kívánt mellékhatásként előfordulhat ödéma, vagy véraláfutás a kezelt területen, esetenként a fájdalom rövidtávú erősödése is. Ha a kezdeti fájdalmak 3 kezelést után sem csillapodnak, abban az esetben a terápiát meg kell szakítani. A társadalombiztosítást jelenleg nem támogatja ezt a típusú kezelést.

Amennyiben a bejegyzésemet hasznosnak találta a weboldalamon a többi bejegyzéseimet is el tudja olvasni:  https://spineline-hu.webnode.hu/

Esettanulmány az elülső feltárásból végzett csípőprotézis műtétről

Újdonságnak számít még ez Magyarországon, nemcsak a heg helyzete más, hanem az a műtétet követő rehabilitáció is. A csípőprotézis beültetése rutin műtétnek mondható, viszont vannak korlátai a protézis használatának, nem minden feladat végezhető el vele, és vannak testhelyzetek, amelyeket kimondottan kerülni kell a csípőprotézissel.

Az elülső feltárásból elvégzett csípőprotézis betültetése során izmokat nem vágnak át! Szemben a hagyományos feltárással, ahol az oldalsó farizmokat teljesen átvágják ahhoz, hogy az ízületi felszínt elérjék. A vágást a csípőhorpasz izom mellett végzik, így sokkal gyorsabb a rehabilitáció, nem kell megvárni, míg az izom meggyógyul.

A munkám során már sok embernek segítettem a csípőprotézis műtét után felépülni, volt akinek első műtétje volt, olyan is, akinek cserélni kellett a protézist, és olyan is, akinek már mind a két oldalon volt protézise. Elülső feltárásból végzett protézissel rendelkező páciensem viszont még csak egy volt. Erről szeretném röviden leírni a tapasztalataimat, amit gyógytornászként láttam, és átéltem.

Nagyon el volt hanyagolva ez a csípő, műtét előtt 5 cm-es végtaghossz különbség volt, melyet a műtéttel sem tudtak már teljesen korrigálni, 1 cm maradt. 60 év körüli, aktív életet élő férfi volt, aki azért választotta az elülső feltárásból végzett műtétet, mert számára fontos volt, hogy minél hamarabb visszatérjen a megszokott életviteléhez. Ahogy hazaengedték a kórházból, én már másnap mentem hozzá gyógytornára. A comb, és farizmok rendkívüli módon sorvadtak voltak, hiszen már 2 éve csípőfájdalommal élt.

Két mankóval várt, nem járókerettel, mint ahogyan a többi páciens! Voltak gyakorlatok, melyek számára is nehézséget, fájdalmat okoztak, de tény, hogy a 28. gyógytorna végére, ő mankó nélkül járt már. Az oldalsó feltárásban műtött, korabeli páciensekkel az utolsó alkalommal addig jutunk el, hogy 1 mankó, vagy van, aki még mindig 2 mankót használ. Sok minden egyéni tényezőtől is függ egy terápia célja, kimenetele, de sokkal mobilisabb volt ez a páciens, és kevésbé viselte meg a műtét, mint azokat, akiket a hagyományos módszerrel műtenek. Ennek egyik oka a vérveszteség, míg az új módszerrel nem vágnak át izmokat, addig a régi eljárással az oldalsó farizmot, és a kis farizmot is át kellett vágni, így több vér, és vele együtt ásványi anyag is távozott a szervezetből. Sokkal nagyobb távolságokat tudott megtenni az utcán, és jóval kevesebb gondot okozott a lépcsőzés is. Az autóvezetést is hamarabb engedélyezte az orvos tekintettel a műtét típusára.

Azt is fontos továbbá, hogy az elülső feltárásban elvégzett műtétnél a hajolás mértéke valamelyest nagyobb mozgáspályán kivitelezhető, a feszülés később jelentkezik, mint a megszokott operációnál. A tiltott mozgásokat viszont itt is érdemes elkerülni: guggolás, két láb egymáson való keresztezése. A két láb szoros összezárása nem teljesen elvetendő, amennyiben a páciens feszülést nem érez, úgy megengedhető. Ha kényelmetlen számára a pozíció, akkor kerülendő!

A műtétek szükségességéről általában ortopéd vagy traumatológus szakorvos dönt, elülső feltárásban csípőprotézis műtétet már több helyen végeznek az országban, ám nem mindenhol TB támogatott a beavatkozás.

Amit minden pácienstől hallok mindegy, hogy elülső vagy oldalsó feltárásból végezték el a műtétet: „Azt bántam meg, hogy ennyi ideig halogattam a műtétet”. A fájdalom megszűnik, ahogy a protézist beültetik, így a hangulatuk is javul, valamint vissza tudnak térni a társadalomban, családban elfoglalt helyükhöz, mindennapi tevékenységeikhez.

Remélem, hogy az esetismertetéssel tudtam segítséget nyújtani a műtét előtt állóknak!

Diagnosztikai eljárások III.

Ultrahang

  • előnye, hogy nem jár sugárterheléssel
  • a készülék nagy frekvenciájú hanghullámokat bocsájt ki, melyek néhány cm-re hatolnak a lágyrészekbe, majd onnan visszaverődve elektromos jelekké alakítja a készülék, és így készít egy képet róla
  • vizsgálható vele az ízületi folyadék mennyisége, lágyrész tumorok, ínsérülések, izomsérülések
  • dinamikus képalkotó eljárás: mozgásban mutatja az inakat, ízületeket
  • csontokat ért sérülések, törések ezzel nem mutathatóak ki
    • főként a lágyrészekkel kevésbé borított ízületek vizsgálhatóak ezzel: váll, könyök, csukló, boka, térd
  • Terápiában is alkalmazzák az UH kezelést
    • mozgásszervi betegségek körében nagy segítséget nyújt az ultrahang kezelés (pl. befagyott váll, kéz arthrosis, csukló sérülések során)
    • az ultrahang kezelőfeje mechanikai rezgéseket bocsájt ki, melyekkel a lágyrészek összetapadását tudjuk oldani
    • a sejtműködés fokozásával pedig a szöveti gyógyulást segíti
    • az alkalmazásával a szövetek nyújthatósága fokozódik, a fájdalom csökken
    • az ultrahang terápia alkalmazása során leghamarabb a vérben nyelődik el az általa kibocsátott hullám, és legkésőbb pedig a csontban

     

MR

  • bármely lágyrész képlet elváltozását lehet vele vizsgálni
  • mágneses hullámokkal dolgozik, melyek az adott testrészről visszaverődnek
  • a visszaverődések függnek a vizsgált testrész víztartalmától is
  • a H atomokról visszavert hullámokat a gép képpé alakítja át
  • a legpontosabb ábrázolást ez a vizsgálat teszi lehetővé
  • kimutatható vele gerincvelő sérülés, kompresszió, porckorong problémák,
  • lágyrész daganatok, izom/ ínszakadások/ sérülések, amennyiben az ultrahang eredménye nem elég a diagnózis felállításához
  • hátránya, hogy a vizsgálat sok időt vesz igénybe, mely során mozdulatlannak kell lennünk, hiszen az elmozdulás során a képalkotás nem lesz releváns. Gyerekek vizsgálatakor éppen ezért altatásban végzik a vizsgálatot

Ezen vizsgálatokra általában beutaló szükséges, TB által nem támogatott, fizetős vizsgálatok is vannak, ezeket igen sürgős esetekben szokták a páciensek kifizetni. Időpontfoglalás és vizsgálatkérés elérhető itt: https://www.affidea.hu/

Diagnosztikai eljárások II.

Ebben a bejegyzésemben a CT vizsgálatról szeretnék pár dolgot leírni, illetve megosztani. Mikor ajánlott ez az eljárás, milyen esetekben fontos kerülni. Ezt a vizsgálatot már nem olyan gyakran alkalmazzák, mint a röntgen felvételt, ennek inkább anyagi okai vannak, hiszen ez jóval drágább.

A vizsgálat kb. 5-15 percet vesz igénybe, sokkal jobb a felbontása, mint a röntgenek. A vizsgált testrészről 0,2-1 cm vastagságban készít keresztmetszeti képeket. Fontos tudni, hogy itt is elektromágneses sugárzást alkalmaznak a kivitelezésekor, így kismamáknál megfontolandó. Közlekedési balesetek után alkalmazzák a leggyakrabban, koponya sérülések, érszűkület, belső szervi vérzése, érelzáródások kimutathatóak vele.

Előfordulhat olyan eset is, amikor egy kismamának életmentő beavatkozást jelent a CT elvégzése (pl. beütötte a fejét, autóbalesete volt), ilyenkor az édesanya élete élvez prioritást az orvosi ellátásban.

A CT vizsgálattal ízületi gyulladások is kimutathatóak. A krónikus gyulladás fennállásakor a csontok végén pár mm-es sávban látható ritkulás, így tudnak rá következtetni.

Kontrasztanyagot is alkalmazhatnak a vizsgálat során, ezt intravénásan adják be leggyakrabban. Ilyen esetekben ereket, vagy a tüdőt vizsgálják. A vizsgálat végeztével bő folyadékfogyasztás javasolt, hiszen a kontrasztanyag a vesén keresztül kerül kiválasztásra a szervezetből.

 

A legközelebbi bejegyzésben az ultrahangról, és MR felvételekről lesz szó, ezeknek az alkalmazási területeit fogom megosztani!

Diagnosztikai eljárások I.

Az orvosok nagyon sokszor alkalmaznak a diagnózis felállításához, illetve pontos megerősítéséhez különféle diagnosztikai eljárásokat. Egyre gyakrabban tapasztalom azt, hogy a betegek egyik szakorvostól a másikhoz vannak irányítva, kapnak különféle injekciókat a fájdalmukra, de a konkrét okot nem ismerik. Gyakran előfordul továbbá az is, hogy egy nem megalapozott diagnózissal kezelik a beteget, holott nem az a problémája, így a terápia hatástalannak bizonyul. A képalkotó eljárások adják meg a diagnózis felállításának alapját, enélkül nem lehet oki kezelésről sem beszélni.

Ebben a blogban a röntgen alkalmazási területeiről, továbbá a használatáról lesz szó. Minden eljáráshoz orvosi beutaló szükséges, viszont fontos tudni a különbségeket róla.

A röntgent alkalmazzák a leggyakrabban, általában a traumatológiában alkalmazzák törések, ficamok diagnosztizálására. Kimutatja a csont körül meszes lerakódásokat is, az ízületi rés szűkülése pedig porckopásra utal. Gerincferdülésnél nagyon fontos, hogy nyaktól a medencéig a teljes gerincről készüljön rtg. felvétel, hiszen csak így állapítható meg a csontérettség is. Nagy energiájú elektromágneses sugarak felhasználásával csak a csontos képleteket tudják vizsgálni, lágyrészekről (izmok, inak, szalagok, porckorongok) nem ad képet.

A vizsgálat során fontos, hogy az ékszereket eltávolítsuk, továbbá kismamáknál tilos a röntgent alkalmazni, mert magzatkárosító hatása lehet, főleg a 12. hét előtt. Egy adott ízületet mindig több irányból röntgeneznek meg, ugyanis a törések, ficamok így határozhatóak meg a legnagyobb pontossággal. Törések esetében pár nap elteltével megismétlik a vizsgálatot, mert friss törés esetén a környező szövetekben felhalmozódó folyadék miatt fals képet adhat.

Terápiás jelleggel alkalmaznak röntgen besugárzást daganatok kezelésében is, bár ma már inkább a sugárterápia és kemoterápia élvez elsőbbséget ezzel szemben.

Előnyei:

  • gyors vizsgálat, fájdalommentes
  • a kép hamar kiértékelésre kerül
  • traumás sérülések esetén a rtg. felvételt követően már a gipszet fel is helyezik, vagy megműtik a pácienst

Hátrányai:

  • az elektromágneses sugárzás a szervezetre káros hatást gyakorol, így évente 2-3 rtg. felvétel ajánlott az egészségkárosodás megelőzése végett
  • gyermekeknek és kismamáknak nem ajánlott