A tanévkezdés előtt a boltokat elárasztják a szebbnél szebb, csili-vili iskolatáskák, ahol mindenki választhat saját ízlésének megfelelőt. A gyerekeknél általában prioritást élvez, hogy milyen színű, illetve, hogy melyik mesefigura található meg rajta. A szülők viszont inkább a praktikusságra törekednének.
Az elmúlt pár évben kezdenek a piacon megjelenni az ergonomikusnak nevezett iskolatáskák, amelyről úgy gondolják, hogy nem fog fájdalmat okozni a gyermekek gerincének. A fájdalmat nem a táska kialakítása, hanem inkább annak a súlya, valamint a nem megfelelően beállított pántok okozzák.
Fő szempontok a táskaválasztáshoz:
Ez azért fontos, mert az a rész, ami a gyermek hátával érintkezik mindenképp egy kemény felület legyen. Ha ez a része puha, akkor a könyvek, kulacs nyomni fogja a hátát, ami szintén fájdalom megjelenéséhez vezet
Már látni olyan iskolatáskát, aminek csak egyetlen rekesze van, így abba pakolnak a gyerekek mindent. Sokkal célravezetőbb, ha legalább 2 helyre tud pakolni, mert így az egyik rekeszben lesznek a nehezebb könyvek, a másikban pedig lesz hely az uzsonnának, és a táska még így is összeér.
A boltba, amikor táskát választunk mindenképp vigyük el magunkkal a gyermekünket is, ugyanis a táska mérete fontos, hogy igazodjon az ő testméreteihez! Egy alacsony, vékony alkatú kislánynak például nem jó a túl nagy háti táska. Ott a boltban próbáljuk fel rá, nézzük meg hogyan is áll rajta. A táska legmagasabb pontja ne legyen a vállától feljebb, és a legalacsonyabb része sem takarhatja el a fenekét.
Szeretném kihangsúlyozni, hogy a fent említett követelményeknek nemcsak az ergonomikusnak reklámozott táskák felelnek meg, hanem az olcsóbb kategóriásak is, így tehát nem kell több tízezer forintot költenünk, ha meg szeretnénk védeni a gyermekünk gerincét, csak alaposan át kell nézünk minden részét a táskának!
Ha már sikerült választanunk iskolatáskát, akkor megfelelően kell beállítani a pántoknak a hosszát is. Itt figyeljük arra, hogy egyforma hosszúságúra legyenek beállítva, így fogja a gyermek gerincét egyenletes terhelés érni. Ha az egyik oldalon hosszabb a pánt, mint a másikon, az egyoldali terhelést fog eredményezni, ami szintén hátfájást okoz neki.
A táskába való bepakolás során azt tudom tanácsolni, hogy a nehéz tankönyveket mindenképp a leghátsó rekeszbe tegyük, amelyik a gyermek hátával érintkezni fog a felvétel után. Ezt követően a könnyebbeket tehetjük előrébb, a legkönnyebb tárgyak pedig a kisebb zsebekbe oldalra, vagy legelőlre kerüljenek.
Fontosnak tartom még megjegyezni azt is, hogy az iskolatáskára másik táskát ne tegyen! A tornazsákot a kezébe vigye! Ha a táskára teszi rá azt is, akkor a tornazsák súlya pont arra a részre esik, ahol már a könnyebb tárgyak vannak, így a kisízületekre nagyobb nyomás fog nehezedni, ami szintén fájdalmat okozhat számukra.
Sikerekben gazdag tanévkezdést kívánok minden kisdiáknak és szülőnek! 🙂