Gyermekeink gerincvédelme

Mindenki a saját gyermekét óvja leginkább a betegségektől, viszont arra sokan nem gondolnak, hogy vannak olyan betegségek, melyek hosszútávú egyoldali terhelésektől alakulnak ki. Ezek közé tartozik a derékfájás, hátfájás, gerincsérv, hogy csak a leggyakoribbakat említsem.

A degeneratív gerincproblémák megelőzése már gyermekkorban meg kellene, hogy kezdődjön. A gyermek 6-7 éves kora körül bekerül az iskolapadba, ez számára egy teljesen új környezet, ahol más szabályok érvényesek. Az óvodában sokkal többet játszottak a szabad levegőn, a mozgásigénye ki volt elégítve. Ahogy megkezdődik az iskola az eddigi mozgásterétől megfosztják, és napi minimum 8 óra ülésre kényszerítik a fejlődésben lévő csontjaikat, izomzatukat. Ez a hosszantartó ülés nemcsak a derekuknak árt, hanem az egész szervezetüknek. Ha már gyermekkorukban sem elég erős az izomzatuk, akkor kamaszkorban, amikor felgyorsul a növekedés, még nagyobb eséllyel kell számolniuk hát, derékfájással, tovább a gerincferdülés megjelenésével.

Ezért kiemelten fontos, hogy vigyük el rendszeresen sportolni a gyermekünket, ez lehet akár a játszótér, vagy edzés is. A lényeg, hogy mozogjon, és kiszakadjon a ülésből! Hetente 3x, minimum 1,5 óra aktív sportolás „kötelező” a gyermeknek, hogy kamaszkorban ne jelentkezzenek problémák.

 

Mit tehetünk szülőként a gyermekünk gerincének megóvása érdekében?

Mint már említettem a sportolás, hétköznapi testmozgás növelése is nagyban számít, hogy felnőttkorában mikor lesznek degeneratív gerincbetegségei. A másik amit tehetünk értük az, hogy a tanulás közben gerincbarát körülményeket teremtünk nekik. Ez az iskolában nem valósítható meg, mert ott mindenki egyforma magasságú széken és asztalon ül, viszont otthon igen!

Ergonomikus környezet az otthoni tanuláshoz:

A tanulás során célszerű, ha a szék és asztal olyan magasságban van, hogy üléskor a könyöke derékszöget zárjon be. A székről érjen le az egész talpa, ne csak a lábujjai. Az asztal magassága kb. a derekáig kell érjen. Ha ettől magasabb, akkor nagyon közel lesznek a betűk az íráshoz, olvasáshoz. Ha viszont ettől alacsonyabb felületen tanul, akkor az egész háta görnyedt helyzetbe kerül, a nyakát előretolja, ezzel hatalmas nyíróerők nehezednek a gerincére. Próbálkozhatunk az ékpárnával, melynek használatáról a Gerinckímélő életmód? Lehetséges II. fejezetben leírtam.

Vásárolhatunk akár egy fittballt is az otthoni tanuláshoz, de ez lehet hogy a gyermekek számára figyelemelterelő hatással lesz.

Tartáskorrekció:

Korrigáljuk a testtartását! Szóljunk neki többször, hogy húzza ki magát, ne üljön görnyedten. Ha esetleg nem érti, hogy húzza ki magát, akkor mutassuk meg neki, húzzuk hátra a vállait, hogy megérezze hogyan tudná korrigálni magát. Az elején erre többször lesz szükség, de ha már ráérzett, akkor magától is egyenesen fog tudni ülni.

Iskolatáska helyes beállítása:

Fontos, hogy az iskolatáskát a hátán hordja a gyermek. A pántok hossza egyformára legyen beállítva. Amikor a táska a hátán van, akkor maximum a keresztcsontjáig érjen. Ha a táska a ettől alacsonyabban van, és takarja az egész fenekét akkor az fokozni fogja az ágyéki görbületet, mely pár hónap alatt is derékfájáshoz vezethet.

 

Remélem, hogy hasznos tanácsokkal szolgáltam 🙂  A vasárnapi bejegyzésben a téli egészségmegőrzésről és gerincvédelemről lesz szó.

Milyen sporto(ka)t ne válasszunk, ha gerincbántalmaink vannak?

Korábbi bejegyzéseimben már többször említettem, hogy az ülő életmód negatív hatásainkat kivédésére nagyon jó a sportolás. Viszont sokan nem tudják hol is kezdjék el az aktív testmozgást, és mit válasszanak. A legutóbb arról beszéltem, hogy mely sportok lehetnek jók a gerincfájdalommal küzdőknek, most viszont azt szeretném bemutatni melyeket célszerű kerülni, ha nem akarjuk növelni a derékfájdalmunkat. Ezeket a sportokat főként akkor érdemes abbahagyni, vagy másra váltani, ha kifejezetten a mozgást követően érezzük azt, hogy jobban fáj a derekunk.   1.Küzdősportok: Nagy az ütésekből származó mechanikai erő, aminek a gerincünk nem tud ellenállni, ha nem elég erősek a mélyizmaink. A derékfájós pácienseknek pedig pont emiatt fáj a derekuk, mert a mélyizmok nem tudnak megfelelően stabilizálni!  
  1. Futás:
Erről megoszlanak a vélemények. Akik egész életükben rendszeresen (heti 1-2x) futottak nagyobb kihagyás (több év) nélkül, azoknak a futás után nem lesz derékfájdalmuk, mert az izmaik elég erősek, és tudnak stabilizálni futás közben. Akik nem futottak, de most hogy elkezdett fájni a derekuk szeretnének belevágni, azokat óva inteném ettől! A gyenge mélyizmok nem tudnak stabilizálni, így futáskor a kompressziós erőknek sem tud a gerincünk ellenállni! Ha futás közben fokozódik a fájdalom, akkor mindenképp hagyjuk abba!  
  1. Aerobic, vagy nagy ugrásokat igénylő csoportos órák
Itt is hasonló a helyzet, mint a futásnál, mert ha egész életünkben nem sportoltunk semmit, csak a derékfájás megjelenésével úgy gondoljuk, hogy ez a mi sportunk lenne, akkor szintén nagy óvatosságot javasolok! Az ugrásokkal szintén komprimáljuk a gerincünket, aminek nem tud ellenállni, tovább fokozva a fájdalmat. Érdemes olyan csoportos edzéseket, tréningeket választani, amiket gyógytornász tart, és az óra előtt konzultálni vele, hogy mely gyakorlatokat kell kihagyni az edzés alatt.  
  1. Konditermi edzés:
Nagyon sokan esnek bele abba a hibába, hogy derékfájással elmennek konditerembe, azt gondolván, hogy ott mozogni fog, és jobb lesz. A mozgástól tényleg jobb lesz, de a súlyok emelésétől nem! Ha konditerembe megyünk derékfájással, akkor a súlyemelős, tolós, húzós gyakorlatokat felejtsük el! Helyette inkább a saját testsúlyos gyakorlatokat végezzük, vagy nézzünk be egy fittballos, TRX-es csoportos órára!   A fent felsoroltak közül kivételt képez az, aki már a fájdalom megjelenése előtt is sportolt rendszeresen. Nekik inkább azt javaslom, hogy keressék fel gyógytornászukat mielőtt sportot váltanak, vagy felhagynának vele.

Gerincbarát sportok

Az előző fejezetekben arra tértünk ki, hogyan tudjuk a munkahelyi környezetünket úgy átalakítani, hogy a gerincünk terhelését csökkentsük. Most a sportok között nézünk szét, mit érdemes választani annak, akinek gerincproblémái vannak.

Ha a mélyizmaink aktiválásával sportolunk, akkor a sportok nagyrésze gerincbarátnak mondható. Viszont erre az ülő életmódból fakadóan sokan nem képesek, így előfordulhat, hogy bizonyos testmozgással csak rontunk a helyzetünkön. 

Mik azok a mélyizmok? Egy- egy csigolyát kötnek össze, fő feladatuk a gerincünk stabilizálása, és a csigolyák közötti távolság megtartása. Ha gyengülnek, akkor a porcorongokra ható nyíróerők hatása jobban érvényesül, és a csigolyák közötti magasság is csökken.

 

Nézzük mely sportok ajánlatosak ha gerincproblémáink vannak: 

1.Úszás:

Ilyenkor a gerincünk tehermentesített helyzetben van, viszont a mély izmainknak stabilizálni kell, hogy a kar –és lábtempót végre tudjuk hajtani. Akinek rendszeresen fáj a dereka, azoknak inkább a hát és gyorsúszás ajánlott. A kartempónál próbáljuk minél magasabbra tolni a karunkat, és nyújtózni a gerincünkkel.

Mellúszást azoknak ajánlanék, akiknek a vízben nem fáj a derekuk, mert ha úszás közben is fennáll a fájdalom, az fokozhatja a tüneteket. Fontos még itt megjegyezni, hogy csak helyes légvétellel végrehajtott mellúszás a hasznos a gerincünknek! Kitett fejjel nem célszerű úszni, mivel ilyenkor a nyakunk hátraszegett helyzetben van, ami nyaki gerinc problémát okozhat!

 

  1. Jóga:

Ez a mozgásfajta nagyon jó azoknak, akiknek nincs diagnosztizált mozgásszervi problémájuk, de a mindennapos ülő munka után szeretnének kiszakadni a székből. A mélyizmokat erősíti, sok egyensúly gyakorlat is van benne, javítja az izmok rugalmasságát, és pszichésen is jó hatással van a szervezetünkre. Ha azt érezzük, hogy 1-1 póz kellemetlen, akkor ne erőltessük!

Akiknek hónapok óta tartó fájdalma van, inkább egy szakorvost keressen fel!

 

  1. Pilates:

Nagyon jól átmozgatja a gerincünket, fokozza a hajlékonyságot, viszont ugyanaz érvényes mint a jógánál, akiknek van valamilyen mozgásszervi elváltozásuk előtte beszéljenek a gyógytornászukkal!

 

  1. Biciklizés:

Itt nagy hangsúly van az ülés, és a kormány beállításán! Az a jó, ha egyenes háttal tudunk ülni a biciklin, és nem kell előre görnyedni, az ugyanis fokozza a derékfájdalmat! Az ülést pedig úgy kell beállítani, ha a bicikli mellett állunk, akkor az minimum a csípőnk magasságáig érjen. A nagyon „rázós” utakat próbáljuk elkerülni, mert az a gerincünknek nem tesz jót.

 

  1. Gerinctorna:

Gyógytornász által összeállított gyakorlatsorokat érdemes választani, a legjobb, ha egyéni kezelésben részesülünk. Ilyenkor csak velünk tud foglalkozni, és a számunkra legmegfelelőbb gyakorlatokat tanítja be.

 

  1. Túrázás:

Az egyik legjobb testmozgás annak, aki gerincfájdalommal küzd. Az egyenetlen talaj miatt a mélyizomzatnak stabilizálnia kell a gerincet a mozgás alatt. Ebből adódóan nagyon jót tesz annak is, akinek porckorong problémája van, hiszen ha a mélyizmok stabilizálnak, azok tartják a kellő távolságot a csigolyák között. Minden korosztálynak ajánlom, a legfontosabb, hogy az erdei utakat válasszuk, ne a betonon, és kiépített utakon menjünk, mert ott ez a stabilizáló funkció nem működik.

 

A következő blogban arról lesz szó, hogy derék, ill. gerincfájdalom esetén milyen mozgásformákat célszerű elkerülnünk.

Gerincbarát ülés vezetés közben

Az előző bejegyzéseimben inkább az irodai ülő munkára fókuszáltunk. Most azoknak is szeretnék pár tippet adni, akiknek nincs lehetőségük óránként felállni és pár lépést tenni. Ebben a posztban főként azoknak szeretnék tanácsot adni, akik egész nap autóban ülve végzik a munkájukat.

Az ilyen típusú ülő munkáknál nem tudunk aktív ülést biztosító eszközöket használni, a hely szűkössége miatt. A közlekedés szempontjából pedig balesetveszélyt is rejthet magába.

Az egész napos vezetés és a forgalomra való koncentrálás közben nem vesszük észre, ha a derekunk elfárad. Ezzel általában este szembesülünk, mikor hazaértünk a munkahelyünkről, hogy merev, és fáradt a gerincünk.

Sokan úgy vélik, hogy az autónak az ülése sokkal kényelmesebb, mint egy szék, így a gerince védve van a káros hatásokkal szemben. A valóságban ez sajnos nem így van. Attól, hogy az ülést kényelmesnek érezzük, még ugyanaz a nyíróerő hat a gerincünkre, mint egy széken, csak a felülete puhább.

  1. Ékpárna:

Ezt már a Gerinckímélő ülés? Lehetséges! 2.rész c. fejezetemben is megemlítettem. Azért ajánlanám, mert nem az izmokon keresztül hat a gerincre, hanem egy lejtős párnára kell ülnünk. Ezzel a lejtőn való ülésen a medencénket előrebillentjük, ezáltal kialakul a derekunk harmonikus íve, amivel nagyban elkerülhető a gerincsérv veszélye.

2. Derékpárna:

Ezt a párnát a derekunk mögé kell tenni, hasonló a hengerpárnához, viszont ez a derék homorulatát követi. A rögzítő hevederekkel az üléshez stabilizálva nem fog elmozdulni utazás közben, így nem fog minket zavarni. Ezzel a deréktámasszal csökkenteni tudjuk a gerincünkre ható nyíróerőket a hosszú út során, így a porckorongok tehermentesülnek. 

  • szélessége kb. 22 cm, hossza kb. 32 cm
  • habszivaccsal van megtöltve
  • élettartama a használattól függően kb. 1-3 éve között van
  • a huzata levehető, így könnyen tisztítható
  • a deréktámaszról bővebb információt az alábbi linken találhatnak, erről az oldalról meg is rendelhető: https://www.benergo.com/hu/derektamasz

Ha nincs ékpárnánk, akkor egy pulóvert, vagy törölközőt összetekerünk, és ezt betehetjük a derekunk mögé. Ezzel szintén meg tudjuk tartani a derekunk homorulatát, mellyel helyén tartjuk a porckorongunkat.

 

+1 tipp:

  • ha nem sikerül ráéreznünk a helyes ülésre, akkor a következő tanácsot tudom adni
  • leülünk egy székre, az egyik kezünket a derekunkra tesszük, a másikat a fejtetőnkre, és próbáljunk belenyújtózni egyforma erővel
  • ha jól csináljuk akkor érezzük, hogy a derekunknál a gerinc melletti izmaink megfeszülnek, fejtetővel pedig nyújtózunk felfelé

 

 

Ha mégis van rá lehetőségünk, akkor óránként legalább 5-10 percre álljunk meg, és szálljunk ki a járműből. Amennyiben ez nem lehetséges, akkor az ülésben húzzunk ki magunkat, derekunkat kissé homorítsuk, hasunkat behúzva fejtetővel próbáljunk megnyújtózni: egy- egy piros lámpa alatt ki tudjuk használni az időt nyújtózásra.

 

A legközelebbi alkalommal olyan sporttevékenységekről lesz szó, amik kifejezetten jót tesznek a gerincünknek! 

Gerinckímélő ülés? Lehetséges! 2.rész

Az előző bejegyzésemben ( https://gerincmuvesz.cafeblog.hu/2017/11/12/gerinckimelo-ule…ehetseges-1-resz/) arról beszéltem, hogy miért fontos az aktív ülés, és bemutattam hogyan lehet ebben segítségünkre a fittball és a dynair párna. Ma a térdeplőszék, ékpárna és a McKenzie párna használatáról rántjuk le a leplet. 

 

3) térdeplőszék:

  • ez a szék nem rendelkezik háttámlával, így nem tudunk hátradőlni
  • hagyományos széken való üléskor a testsúlyunk az ágyéki gerincre, és a medencénkre nehezedik
  • térdeplőszék használatakor viszont az alsó végtagunk is részesül a súlyból, így részben tehermentesíti a gerincünket
  • a működési elve hasonló az ékpárnához, hiszen itt is a medence egy előrébb billentett helyzetbe kerül, mint egy átlagos széken. A derekunk harmonikus íve megmarad, ezzel a porckorongjaink is egy centralizáltabb helyzetben lesznek, csökkentve a gerincsérv kialakulásának lehetőségét.
  • állítható magassággal rendelkezik, és guruló kerekei vannak, ezért irodai munkára kiváló
  • különböző színekben kapható, valamint fa és fémvázas típusok közül is lehet választani

 

4) ékpárna:

A párna ténylegesen ék alakú, ennek az az előnye, hogy ha ráülünk, akkor automatikusan kialakítjuk a derekunk megfelelő homorulatát, mivel előre lejt. Így a porckorongok a helyén maradnak, nem boltosulnak hátra, mint normál ülés során.

  • a magasabb oldalának a szék támlája felé kell néznie, az alacsonyabb része pedig előre kerüljön
  • szivacs töltetű párna, 34×34 cm-es ülőfelülettel rendelkezik
  • a magassága 8,5 cm, ez azért fontos, mert ha irodában dolgozunk, akkor ehhez kell beállítani a széket, és az íróasztalt is
  • az igénybevételtől függően 5-10 évig tudjuk használni: ha érezzük, hogy a szivacs már lelapult, vagy eldeformálódott, érdemes cserélni
  • zipzáros huzat van rajta, amely könnyen mosható
  • a gerinckímélő ülőpárnáról bővebb információkat a következő oldalon találnak, innen meg is rendelhető: https://www.benergo.com/hu/ekparna/gerinckimelo-uloparna-a-benergo-tol

 

5) McKenzie párna:

  • ez egy henger alakú párna, melynek belseje szivacs
  • 29×11 cm, így könnyen magunkkal vihető bárhová, egy nagyobb táskába is belefér
  • ennek is levehető a huzata, így könnyen tisztítható
  • irodában és utazáshoz is alkalmas
  • derekunk mögé kell helyezni, ezzel megtartja derekunk ideális homorulatát
  • gerincsérveseknek hasznos eszköz lehet a mindennapokban, hiszen megtartja az ágyéki görbületet, így a porckorongok nem tudnak hátrafelé boltosulni, amely a tüneteket fokozná
  • a rajta lévő hevederrel rögzíteni tudjuk a székhez, autó üléséhez, így az nem csúszik el használat közben

A felsorolt eszközök csak hosszútávon hatásosak a gerincproblémák megelőzésében, alkalomszerű használatukkal nem tanuljuk meg a helyes tartást.

 

A következő bejegyzésben az ülő életmódot a közlekedés szempontjából fogjuk taglalni. Főként azokra a munkakörökre fogunk kitérni, amely egész napos vezetéssel jár (busz-, kamionsofőrök, mozdonyvezetők). Adok néhány tanácsot, hogyan lehet az egész napos ülésbe egy kis mozgást csempészni, és tehermentesíteni a gerincünket. 

Ha felkeltettem az érdeklődéseteket, tartsatok velem legközelebb is! 🙂

Gerinckímélő ülés? Lehetséges! 1. rész

Az egész napos ülés köztudottan nem tesz jót a gerincünknek, este a munkából hazaérve mindenki érzi magán, hogy fáj a dereka, nem úgy mozog, ahogyan kellene. Most szeretnék néhány praktikus tanácsot adni, hogyan tudjuk tehermentesíteni a porckorongjainkat, és tehetjük gerincbarátabbá a munkahelyünket 🙂

 

Aktív ülést biztosító eszközök: Ma már számos ilyen eszköz található a sportboltokban. Az aktív ülés lényege, hogy a mélyizmok működésével tartjuk egyenesen a gerincünket, ezzel levesszük a terhet a szalagokról és porckorongokról. Viszont ez a helyzet sem tartható fent egész nap, mert az izmaink elfáradnak. Inkább az a célravezető, hogy váltogatjuk a széket, és ezeket az eszközöket, így valamelyest egyensúlyban lesz a pihenés- terhelés aránya az izmainkat tekintve.

Miért lesz ez jó nekünk? A legtöbb degeneratív gerincbetegség (kopás, gerincsérv) megelőzhető lenne azzal, hogy a mély- törzsizmainkat megerősítjük. Helyesen és rendszeresen használva az eszközöket sok fájdalomtól és gyógyszer szedésétől kímélhetjük meg magunkat hosszútávon.

1.) fittball:

  • vásárláskor a saját testmagasságunkhoz válasszunk fittballt, mert csak akkor tudunk rajta helyesen ülni
  • az alábbi táblázatban összefoglaltam, hogy a testmagasságunkhoz kb. milyen nagyságú labdát érdemes választanunk

testmagasság (cm)

labda átmérője (cm)

145-155

45

155-165

55

165-180

65

180-190

75

190 cm felett

85 cm

 

  • olyan nagyságúra fújjuk fel a labdát, hogy ha ráülünk a teljes talpunk érje a talajt. Ha rugózunk rajta, a csípőnk még akkor sem kerüljön mélyebbre mint a térdünk
  • a derekunk harmonikus ívét tartsuk meg, a hátunk egyenes legyen, és az állunkat húzzuk be, a nyakunkat ne toljuk előre
  • hátránya, hogy nagy helyet foglal, így nem biztos, hogy minden irodában elfér.

2.) dynair párna, v. dinamikus ülőpárna

  • ezt a párnát a székünkre rátéve alkalmazzuk
  • érdemes figyelembe venni, hogy ha a párnán ülünk, akkor jóval magasabbak leszünk, így jó ha tudunk állítani a székünk magasságán
  • itt is szeretném megemlíteni, hogy a derekunknak legyen meg a homorulata, mert ha görnyedve ülünk rajta, akkor nem érünk el pozitív hatást vele
  • előnye, hogy kis helyen elfér, akár utazáshoz is magunkkal vihetjük

A következő alkalommal még két eszközt fogok bemutatni, ami az ülő életmódot folytatóknak hasznára válhat, és segíthet levenni a terhet a porckorongjainkról.

Gerincproblémáink eredete

Az utóbbi években rengeteget fejlődött  tudomány. Ez igaz az informatikára és az orvostudományra egyaránt. Egyre több munkát végeznek a gépek az emberek helyett, melynek rengeteg előnye van, így például sok időt és fáradtságot takarítva meg mindnyájunknak. Ezzel szemben természetesen hátrányai is akadnak, melyek közt az egyik legfőbb az ülő életmód. Ülünk az irodában, ülünk az autóban, gyermekeink pedig az iskolapadban.

Jó ez a szervezetünknek…? Meddig bírják ezt az ízületeink…? Van egy rossz hírem… ha nincs beépítve a mindennapjainkba a testmozgás, akkor nem sokáig, mert fájdalom képében jelez a szervezetünk, hogy valami nincs rendben. 

És mit teszünk ilyenkor? 

Elkezdünk drága fájdalomcsillapítókat szedni, aminek a mellékhatásaiért még “nagyobb árat” fizetünk, valamint “jó esetben” ezzel csak a fájdalmat szüntetjük meg, de a kiváltó okot nem. A legkézenfekvőbb és legcélravezetőbb megoldás pedig magának az oknak a felkutatása, ill. annak megoldása volna!

Az ok általában az ülő életmód miatt érzett merevség és feszülő fájdalom, amik önmagukban még nem jelentenek szervi (porckorong, kisízületi) eltérést. 

Mik szolgálhatnak megoldásként?

Az ember a mozgásra született, nem arra, hogy napi 10-12 órában üljön egy helyben a könyvek, vagy a számítógép előtt. A megváltozott életvitel miatt a mozgás  jelentősen háttérbe szorult!

Az a tapasztalatom, hogy nagyon sok gerincfájdalommal érkező páciens csak akkor keresi fel  az orvost vagy gyógytornászt, ha már előrehaladottabb a probléma és nagyobb a baj. Amikor a fájdalomcsillapítók már nem hatnak, pedig nagyon sok gerincbetegséget meg lehetne előzni ha már az első derék fájdalmaknál a gyógyszer helyett a mozgásra fektetnénk hangsúly!

Nem kell egyből gyógytornászhoz fordulni. Az életünket tegyük aktívabbá, “mozgékonyabbá” és az esetek nagy részében már ez jelentősen csökkenti a fájdalmat. Ha a kezdeti, nagyjából 2-3 heti rendszeres sportolás hatására sem enyhülnek a tünetek, akkor érdemes orvoshoz vagy gyógytornászhoz fordulni és célzott terápiába kezdeni!

Fontosnak tartom itt megemlíteni, hogy amennyiben valaki fájdalomcsillapítók nélkül már szinte létezni sem tud, az mihamarabb keresse fel szakorvosát!

A következő bejegyzésben fogok néhány praktikát mutatni, hogy miként lehet az egész napos ülést ellensúlyozni, és aktiválni az izmainkat. 

Ha kíváncsiak vagytok tartsatok velem legközelebb is!

Ki a gyógytornász?

A gyógytornász képzés jelenleg Magyarországon főiskolai keretek között zajlik. A 4 év alatt tanulunk anatómiát, mozgásszervi ismereteket (ortopédia, traumatológia, reumatológia), belgyógyászatot (kardiológia, pulmonológia), neurológiát, szülészetet, fejlődésneurológiát, és még rengeteg más dolgot, amit a munkánk során hasznosítani tudunk. A fent említett klinikai területekből következik, hogy bármely életszakaszban szükség lehet ránk: pár hetes csecsemőkortól a kamaszokon át egészen az időskorig.

Gyógytornászokkal találkozhatunk bármely egészségügyi intézményben (magánrendelők, klinikák, gyógyfürdők), és egyre több szálloda, valamint edzőterem teszi le mellettük a voksot, sőt már iskolák is alkalmaznak gyógytornászt.

Fő szerep jut nekünk a mozgásszervi problémák kezelésében, megelőzésében, és a műtét körüli teendőkben (prae- és postoperatív állapotokban). Az orvos által felállított diagnózis alapján elvégezzük a fizioterápiás vizsgálatot, és ezt követően állítjuk össze a beteg kezelési tervét.

A gyógytornász nemcsak tornáztat, hanem nyomon követi a fejlődést, biztat, támogat (ha kell segédeszközzel, és lelkileg is), komplex terápiás kezelést nyújt, és mindig tudja melyik gyakorlattal melyik izmodat dolgoztatja meg 🙂 

A bejegyzéseim során főként a gerinc eredetű problémákat szeretném bemutatni okfejtésen, terápiás lehetőségeken és életmódbeli tanácsokon keresztül gyógytornász szemszögből. Remélem tudok segíteni mindenkinek, aki elolvassa a bejegyzéseimet!